تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۲۹۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، سومین سال برگزاری جشنواره در دوره ریاست حجت الله ایوبی به عنوان رئیس سازمان سینمایی است ودر این دوره می‌توان جهت‌گیری فکری رئیس سازمان سینمایی را در جشنواره پیش رو مورد ارزیابی قرار داد.
سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، سومین سال برگزاری جشنواره در دوره ریاست حجت الله ایوبی به عنوان رئیس سازمان سینمایی است ودر این دوره می‌توان جهت‌گیری فکری رئیس سازمان سینمایی را در جشنواره پیش رو مورد ارزیابی قرار داد.
  

جشنواره فیلم فجر رویدادی که همه ساله در دهه فجر همه نگاه اهالی هنر را به خود جلب می‌کند سالهاست که این جشنواره مهمترین رویداد سینمایی کشور است در اوایل برگزاری این جشنواره سیاستگذاران سینمای کشور براین عقیده بودند که جشنواره باید با ارایه جوایز به برگزیدگان این جشنواره الگوی سال سینمای کشور را تعیین کنند و با ارایه جوایز به موضوعات ارزشی، آرمانی و انقلابی فیلمسازان را برای ساخت آثار در راستای ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های این انقلاب فرهنگی و مردمی هدایت کنند. اما سالهاست که شاهد پیگیری این هدف در جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین رویداد فرهنگی کشور نیستیم.

اگر به جشنواره‌های بزرگ دنیا توجه کنیم خواهیم دید رئیس فستیوال براساس چیدمان داوران در آن سال خروجی جشنواره را برای اهالی این هنر کاملاً قابل حدس می‌کند و براساس سیاست های مشخص شده به فیلم ها جایزه داده می‌شود . این نوع نگاه را می‌توان در جشنواره برلین، کن و... دنبال کرد. جشنواره فیلم فجر یک حرکت ملی است و باید ارزش ها و آرمان های انقلاب در آن لحاظ شود. داورانی باید این جشنواره را داوری کنند که سینمای انقلاب و آرمان های آن را درک کردند، قطعاً سینماگرانی که چشم به جوایز جشنواره‌های سیاسی آن سوی مرزها دارند نمی توانند برای جشنواره انقلاب داوران خوبی باشند یا نسل اول فیلمسازان سینمای ایران که عمدتاً بیشترین فعالیتشان در سینمای قبل از انقلاب بوده و در آثارشان (پس از انقلاب) تا به امروز توجهی به انقلاب و ارزش های آن ندارند توان داوری و قضاوت برای سینمای انقلاب را نخواهند داشت.

با توجه به نام‌هایی که این روزها در خصوص هیات داوران جشنواره فیلم فجر شنیده می‌شود این نکته حایز اهمیت است که دبیر جشنواره باید این مهم را مورد توجه قرار دهد که براساس چیدمان داوری می‌توان به خروجی جشنواره رسید و داوران جشنواره فیلم فجر همانگونه که از نامش پیداست باید در راستای اهداف انقلاب و دستاوردهای آن انتخاب شوند تا منتج به نتیجه درست شود. نکته  مهمتر این که سی‌و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر سومین سال برگزاری جشنواره در دوره ریاست حجت الله ایوبی به عنوان رئیس سازمان سینمایی است و اصلی ترین دوره از جشنواره در دوره ریاست ایشان در عرصه سینما به شمار می آید که می توان جهت گیری فکری رئیس سازمان سینمایی را در جشنواره پیش رو مورد ارزیابی قرار داد.

به نظر می‌رسد، ما در جشنواره فیلم فجر باید به دنبال بازتعریف باشیم که به چه علت جشنواره را برگزار می کنیم؟ هدف گذاری را مشخص کنیم و بر اساس آن استراتژی را تعریف کنیم. اما در این سالها نه تنها به این مهم نرسیدیم بلکه تغییرات زود هنگام و بدون هدف گذاری باعث شد تا شاهد ضربه های جبران ناپذیری به جشنواره باشیم، یکی از این ضربه ها جداسازی بخش بین الملل از جشنواره بود در حالی که با دقت در برگزاری این بخش و اضافه شدن بخش های مقاومت به بخش بین الملل می‌توانستیم در سطح بین الملل به خصوص در منطقه موفق عمل کنیم .


نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار