تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۷۱۰۳
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۶
نگاه اصلاحات به شورای شهر
شوشان / صادق سامانی

ارزیابی و تحلیل های محوری از نوع و روش حرکتی لیست ها و افراد در ماراتن شورای شهر با پایان ثبت نام شروع شده و هر جناحی از ظن خود به تفسیر اوضاع موجود می پردازد. روایت های متفاوت و دگرگونه ای از وضع کنونی می توان بیان کرد ولی قصد نگارنده مطالب بر این است نگاه عمیق به جریان های موجود در رقابت شورا داشته باشد و مفروضات و امیدهای خوش بینانه را از خود دور کند و با واقع نگری به بیان موضوع بپردازد.در این بین جناح اصلاح طلب با چالش و آسیب و البته نقاط قوت خوبی سرکار دارد که اگر زودتر به ترمیم نقاط ضعف نپردازد با شکست سختی همراه خواهد بود، این شکست نه از رقیب بلکه یک باخت درونی محسوب می شود، باختی که در اثر انشقاق و عدم تحرک(خنثی گونه) حاصل میشود.البته اگر آسیب ها را برطرف کند با قاطعیت بر "پارلمان شهری" و "پارلمان شهرداری" تکیه می زند.

اصلاحات،شورا و نقاط ضعف 

1.اصلاحات استان، دچار روزمرگی و عدم ساز و کار مناسب شده، و برنامه خاصی برای روند آن وجود ندارد و صرفاً اصلاحات در استان فقط به انتخابات خلاصه شده است.

2.وجود بعضاً نیروی خنثی و ناکارامد و محافظه کار، موجب ورود نیروهای با سطح کیفی پایین به مقوله تصمیم گیری ها شده است.نیروهایی که فقط در ایام انتخابات مشاهده می شوند و فقط به دنبال بهره برداری خاصی از این جناح شده اند.

3.نیروهای منحصر بفرد و فاتح در این جناح روزبروز در حال کم شدن هستند، این آسیب بدلیل ناتوانی در ارائه برنامه ها و کادر سازی صورت گرفته است.

4.اصلاحات در استان در حال تبدیل شدن به گفتمان "خود" و "غیر" است.این گفتمان موجب جدایی ها و انشقاق هایی شده است که فقط عده ای در آن حق تصمیم گیری دارند و سایر افراد با وجود توانمندی ها و پتانسیل ها فقط سرباز پیاده محسوب میشوند.

5.عدم استفاده و نبود برنامه برای استفاده از نمایندگان لیست امید، برنامه جامع و مناسبی برای استفاده از آرای سه نماینده اصلاحات در اهواز یا سایر شهرستانها وجود ندارد، این فاصله موجب ناهماهنگی و فقدان رابطه اصلاحات با نمایندگان مذکور شده که موازی کاری و عدم نتیجه مناسب برای انتخابات شورای شهر را در پی خواهد داشت.

6.وجود مدل های انتخاباتی با محوریت قوم گرایی، موجب سرخوردگی نخبگان اصلاحات خواهد شد.وجود این مدل ها به انشقاق و کدورت و نهایتاً شکست منجر خواهد شد.لزوم مدل انتخاباتی که بر مبنای قومیت بسته شود با اصول اولیه جریان اصلاح طلبی در تضاد خواهد بود و موجب ریزش آرا و دوگانگی میشود.همه این مدل ها به حذف و شکست تبدیل خواهند شد که عواقب این مدل ها در آینده گریبانگیر اصلاحات میشود که این موضوع در شرایط کنونی جدی ترین آسیب برای اصلاحات محسوب میشود.

دلایل پیروزی اصلاح طلبان 

1.سیستم تجمیع اصلاح طلبان همواره به یک حُسن تبدیل شده و توانسته با حداقل زمان خود را بازیابی کند و از هفته انتخابات به نحو مناسبی استفاده کند.

2.گفتمان اصلاحات، نزدیک به مطالبات و دغدغه های مردم است.این گفتمان موجب میشود که پایبندی خوبی در زمینه ارائه رفاه عمومی برای مردم شکل بگیرد.

3.لیست اصلاحات در شورای شهر در صورت موفقیت، به لیست خدماتی تبدیل خواهد شد که هیچ گونه مسایل سیاسی در خدمات شهری دخیل نخواهد بود، نگاه شایستگی همراه با تعهد و تخصص در آن وجود خواهد داشت.

4.شفافیت شورای شهر که برخواسته از اصلاحات است از نظر فرهنگی و توسعه ای میتواند خلاء ها و نقاط ضعف مبلمان شهری و خدمات رسانی را بخوبی پر کند.

برچسب ها: صادق سامانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار