تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۹۷۶۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
این خبر به روز رسانی می‌شود؛
دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای....
دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس در سه استان اصفهان، هرمزگان و آذربایجان شرقی با دستور وزیر کشور، از ساعت 8 صبح امروز جمعه 29 اردیبهشت ماه رسما آغاز شد.

 4 نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز پای صندوق های رای حاضر شدند.
 
بر اساس گزارش ها حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در حسینیه ارشاد، سید مصطفی هاشمی‌طبا کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مدرسه شهید قاسم زاده در خیابان شهید عراقی، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مسجد جامع ارشاد شهرستان واقع در شهرری و سید مصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم در مسجد قبا در تهران رای خودشان را به صندوق انداختند.

ترک‌نژاد در جمع خبرنگاران: تا کنون بیش از ١۵ میلیون رأی اخذ شده است /ساعتی ۲ میلیون اخذ رأی صورت گرفته

نماینده روحانی در ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس آخرین گزارشی که تا کنون بدست ما رسیده بیش از ١۵ میلیون رأی اخذ شده است.

  15:20چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نوشته شود، کفایت می‌کند

در اطلاعیه شماره 22 ستاد انتخابات کشور آمده است؛ چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می‌کند.


14:18 پورعلی مطلق: کمبود تعرفه نداریم/ تا زمانی که مردم باشند زمان انتخابات را تمدید می کنیم

علی پورعلی مطلق امروز در ستاد انتخابات کشور و در جمع خبرتگاران درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود تعرفه ها در شعب اخذ رای گفت: با هماهنگی شورای نگهبان تعرفه به اندازه کافی چاپ و به شعب اخذ رای فرستاده شده است و تا این لحظه هیچ کمبود تعرفه ای نداریم.

وی درباره تمدید زمان رای گیری اظهار داشت: تا زمانی که احساس کنیم مردم پای صندوق های رای هستند زمان انتخابات را تمدید می کنیم ولی خواهش من از مردم این است که حضور در شعب را به ساعات پایانی موکول نکنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این انتخابات در حال برگزاری است و تمام اقلام و ملزومات لازم نیز از قبل ارسال شده است.
 
 
13:30 واعظی وزیر از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
آغاز انتخابات 96/ حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌ها+تصاویر/ 4نامزد ریاست‌جمهوری آراء خود را به صندوق انداختند/ وزیرکشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند 
 
محمود واعظی وزیر ارتباطات از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. 
 
محمود واعظی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که تاکنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اختلالی ایجاد شده است؟ گفت: خیر تاکنون در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشده است.

وی با با اشاره به همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کشور اظهار داشت: طبیعی است با همکاری چند ماه گذشته میان همکاران من با وزارت کشور برای آماده سازی بستر انتخابات الکترونیکی و کلیه کارهایی که به عرصه آی تی برمی گردد، همکاری نزدیکی داشته ایم و همکارانم از شب گذشته در وزارت کشور حضور داشته اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: من هم آمدم از ستاد انتخابات بازدیدی داشته باشم و هم به همکارانم خسته نباشید بگویم.

واعظی در رابطه با ارزیابی اش از مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: من هم جایی که رای داد و هم در مسیر مشاهده کردم مردم به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند و باید منتظر باشیم مردم ایران حماسه جدیدی را بیافریند.

وی حضور مردم در انتخابات فوق العاده بوده است و این تنها مختص به تهران نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که در سراسر کشور دارم چه در شهرهای کوچک و بزرگ و چه در روستاها مشارکت مردم بالا بوده است. معمولا عصرها صف های انتخابات شلوغ می شوند ولی دیدیم که از صبح امروز و پیش از آغاز انتخابات این صفها شکل گرفته بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشارکت بالا است این مسئله موجب افزایش اقتدار ایران می شود و عزت ایران و نظام را بیشتر می کند، ابراز داشت: افزایش مشارکت مردم در انتخابات باعث می شود توطئه های که دشمنان اسلام و امریکا طراحی کردند با این مشارکت عظیم خنثی می شود و در داخل کشور باعث وحدت و انسجام ملی می شود.

واعظی با بیان اینکه ان شا الله روز شنبه رقابت ها میان گروه ها تمام می شود و رفاقت شروع شود، ابراز داشت: هم مردم و هم نامزدها باید متوجه باشند که رقابت ما تا روز گذشته تا ساعت 8 صبح بود. فردا فقط رفاقت و همکاری است و هر کس برنده شد باید مطیع قانون باشیم و مردم به این قانون احترام گذشته و مطیع آن باشند و هرکس برنده شد مردم و گروه ها با فرد پیروز همکاری کنند.

وی در پایان مجددا یادآور شد: براساس پیش بینی های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت های انتخاباتی پیش بینی می کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال 94 برخی از ظرفیت های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است 

13:00 آیت الله جنتی در انتخابات شرکت کرد
 
آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی دقایقی پیش با حضور در محل این شورا رای خود را برای شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا به صندوق مستقر در محل شورای نگهبان انداخت.

آیت الله جنتی در گفتگو با عوامل اجرایی و نظارتی مستقر در محل، از روند برگزاری انتخابات در این شعبه مطلع شد. 

 12:55  بیژن زنگنه رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
بیژن زنگنه با حضور در حسینیه جماران در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها شرکت و رای خود را به صندوق انداخت. 
 
12:40  بازدید ظریف از ستاد انتخابات خارج از کشور در وزارت خارجه 

محمدجواد ظریف ظهر روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور در وزارت خارجه از ستاد انتخابات خارج از کشور مستقر در وزارت خارجه بازدید کرد.

در جریان این بازدید حسن قشقاوی مدیر کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور و همچنین محمدی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت خارجه حضور داشتند. 

 12:32  قالیباف در اردبیل رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
محمد باقر قالیباف در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل رای خود را به صندوق انداخت.

وی پس از حضور در انتخابات ریاست جمهوری در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل گفت: امروز در واقع با این حضور پرشور و شکوه مردمی در پای صندوق‌های رای انتخابات  جشن جمهوریت نظام است، بنده هم در کنار حضور گسترده مردم در سراسر کشور، امروز توفیق دارم در جمع امت شهیدپرور، ولایتمدار و با غیرت اردبیل حضور داشته باشم و در انتخابات شرکت کنم.

شهردار تهران افزود: دلیل حضور من در اردبیل این بود که دوشنبه قرار بود به این شهر بیایم و مردم نیز حضور پیدا کرده بودند، اما به دلیل بحث های کاری توفیق پیدا نکردم در جمع مردم حضور داشته باشم. به دلیل آنکه دوشنبه در جمع مردم حضور نداشتم، تشخیص دادم به پاس حضور مردم و تقدیر و تشکر از آنها، امروز در یکی از مناطق محروم اردبیل همراه سایر مردم ایران رای بدهم.

قالیباف گفت: امیدوارم حضور مردم مایه افتخار و مهر مجدد بر نظام اسلامی باشد؛ حضور مردم با هر گرایش و سلیقه ای نشان می دهد که این نظام یک نظام مردمی و برخواسته از میان مردم است.

وی با بیان اینکه بعد از انتخابات حتما رقابت ها به پایان خواهد رسید و کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می شود، گفت: امیدوارم با هر گرایشی دست به دست هم دهیم و به این مردم عزیز خدمت کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: با توجه به حضور مردم،  فکر می کنم مشارکت در سراسر کشور در سطح عالی باشد. 

12:30  حداد عادل رای خود را به صندوق را انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
غلامعلی حداد عادل با حضور در مسجد لرزاده  پس از انداختن رای خود در جمع خبرنگاران گفت: داوری ملت از آنچه در داوران تبلیغات ریاست جمهوری صورت گرفت این است که صدا و سیما خوب عمل کرده است.

وی درباره اینکه این حضور مردم چه پیامی برای کاندیداها خواهد داشت افزود: این جمعه مفصل و نقطه عطف است. باید رفتار کاندیداها و هوادارانشان از فردا متفاوت باشد تا دیروز رقابت سنگین و شدید بود هرکسی با حرارت از نامزد خود حمایت می کرد اما از فردا روز دیگری فرا می رسد.

حدادعادل ادامه داد: منظره باشکوهی که در انتخابات دیده می شود این است که مردم با وجود اختلاف نظر تمرین می کنند کنار هم زندگی کنند به جای اینکه اسلحه به روی هم بکشند و قشون کشی کنند در کنار هم نامزد خود را تبلیغ می کنند. بستری فوق این رقابت ها وجود دارد که باعث می شود مردم کنار هم زندگی کنند؛ این نشانه فرهیختگی ملت و بلوغی است که از انقلاب گرفتند.

حدادعادل گفت: حضور مردم پای صندوق رای دو چیز یکی اعتقاد به آزادی و دیگری اعتماد به نظام را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مردم به این دو مسئله اعتقاد را دارند و پای صندوق رای می آیند، ادامه داد: این مسئله در حفظ ثبات نظام اسلامی موثر است بنابراین ملت ایران پیروز نهایی است چون با یک عمل ملیت خود را نشان می دهد. این انتخابات ملیت ما را نشان می دهد.

12:19 علوی رأی خود را به صندوق انداخت
 
حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات به منظور رای دادن در وزارت کشور حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت. 
 
سید محمود علوی که برای رای دادن به شعبه اخذ رای وزارت کشور آمده بوده در جمع خبرنگاران افزود: در دوران دفاع مقدس در آستانه روزهای قدس و 22 بهمن رسانه های صدام عربده می کشیدند که حضور مردم را هدف قرار می دهیم و با این تهدیدها می خواستند حضور مردم را در مناسبت های ملی کمرنگ کنند اما مردم ما همواره نشان دادند این ترس آفرینی ها تاثیری بر اراده حضور آن ها ندارد.

وی ادامه داد: این حضور مزدم در آن ایام امنیت ساز بود و تا دو سه ماه بعد به شهرها نه موشکی پرتاب می شد و نه شهرهایمان مورد اصابت بمبی قرار می گرفت بنابراین حضور مردم امنیت ساز و امنیت آفرین است.

وزیر اطلاعات گفت: مردم ما همواره در موعد نقش آفرینی های خود بهترین نقش و امنیت آفرین ترین نقش را ایفا کرده اند.
علوی افزود: تا این لحظه شاهد حضور پرشور، هوشیارانه و آگاهانه مردم بوده آیم و شاهد پاسخ مردم به فراخوان رهبر معظم انقلاب برای حضور در صحن انتخابات هستیم.

وی ادامه داد: الحمدالله امنیت درون سازی که از حضور یکایک مردم در کشور می جوشد اثرات خود را گذاشته است؛ شاید در مناسبت های گذشته جریانات ضد امنیتی و ضد انقلاب سعی می کردند به نوعی حضور خود را نشان دهند و به نوعی دست به کارهایی بزنند و تهدیدهایی را بیافرینند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: الحمدالله در این دوره نسبت به انتخابات گذشته و برنامه های گذشته شاهد افت این معنا هستیم ؛ البته نه اینکه نبوده ، موارد متعددی بوده ، ضرورتی ندیدیم این موارد جزئی را به اطلاع مردم برسانیم و احیانا مایه تشویش خاطر مردم شویم.

علوی افزود: الحمدالله هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و اشراف اطلاعات فراگیر آن ها که به لطف پروردگار تا کنون نقطه کوری نداشته موجب شده هر حرکت مشکوکی که باعث صدمه به امنیت و آرامش کشور در ایام انتخابات می شود شناسایی شود و همه آن ها زیر ضربه بروند.

وی ادامه داد: چندین گروه کوچک و نیمه بزرگ زیر ضربه رفتند و تا کنون هیچ موردی که جریان های ضد انقلاب وضد امنیتی توانسته باشند آسیبی به امنیت کشور در این روز حضور پرشکوه مردم برسانند نداشته ایم.

وزیر اطلاعات گفت: همکاران ما در سطح کشور با هوشیاری تمام شرایط را رصد می کنند و یا مشاهده کوچکترین حرکت مشکوکی آن را زیر نظر می گیرند و به موقع هم اگر ببینند توطئه ای از سوی دشمن است ضربه وارد می کنند.

علوی افزود: مردم ما توانمندی سربازان گمنام را باور کردند و همه نیروهایی که در امنیت کشور تاثیرگذار هستند از ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی و  مدیریت سیاسی وزارت کشور و استانداری ها و فرمانداری ها باهم افزایی درحال کار هستند.

علوی افزود : طبیعی است که نقش وزارت اطلاعات در تامین امنیت داخلی محوری است و تا این لحظه هیچ گونه اتفاق ضد امنیتی نداشته ایم و انشاءالله که تا پایان زمان رای گیری نخواهیم داشت. 
 
 12:13  آیت الله علم الهدی رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز با شرکت در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شورای شهر رأی خود را در صندوق رای مستقر در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی به صندوق انداخت.

وی در حاشیه حضور در حوزه انتخابیه حرم مطهر رضوی گفت: امروز حماسه دیگری در کشور رقم می خورد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: امیدواریم مردم با حضور به موقع خود پای صندوق های رای سهم خود را در ثبت این حماسه ایفا کنند.

وی با بیان اینکه امیدواریم که خداوند متعال به همه این خواهران و برادران عزیز، اجر عنایت کند، گفت:  امیدوارم در مقابل خوشنودی قلب مقدس امام زمان از این اقدام حماسی مردم، انشالله مردم و کشور و مردم مشمول دعای خیر ایشان قرار گیرند.

وی ادامه داد: حرکت مردم ما یک حماسه جدی در مقابل دشمن بود و با  این حمایت و مشارکت حداکثری که مردم از نظام کردند، صرف نظر اینکه عمل آن ها در تعیین سرنوشت شان تاثیر داشت، ثابت کردند مردم پشتیبان این نظام هستند.
نماینده ولی فقیه تصریح کرد: با پشتیبانی مردم مردم از این نظام که در صف اول مبارزه با استکبار و کفر جهانی قرار دارد، این نظام در بستر اقتدار بیشتری قرارخواهد گرفت و بر ذلت دشمنان نیز افزوده خواهد شد.

 12:00  رئیسی: ساز و کار انتخابات اطمینان بخش است
 
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی بعد از واریز رای خود برای انتخاب رئیس جمهور دوازدهم و نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستا تهران در مسجد ارشاد میدان نماز ری، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: اصل انتخابات ساز و کار اطمینان بخشی در قانون اساسی ما دارد و تمهیداتی برای جلوگیری از تخلف در نظر گرفته شده است تا تخلفی صورت نگیرد.

وی افزود: باید در این ساز و کار اطمینان بخش حق الناس را رعایت کنیم و باید همه کاندیداها چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات شوراها بدلیل اطمینان بخش بودن سازوکار انتخابات و همچنین قابل پیگیری بودن تخلفات،  باید همه کاندیداها تسلیم نتیجه انتخابات باشند.

رییسی گفت: ملت ایران در همه صحنه‌ها و حضور در انتخابات همواره افتخارآفرین بوده‌اند و یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای کشور بوده است.

این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست، در دنیا با رای مردم قیافه می‌گیرند و حرف آن را می زنند اما در نظام جمهوری اسلامی رای مردم یک واقعیت است.

وی با بیان اینکه یکی از انتخابات مهم در کشور انتخابات ریاست جمهوری است،  خاطرنشان کرد: مردم در این انتخابات سکاندار قوه مجریه را انتخاب میکنند، چون صحبت از زندگی روزمره و وضعیت اقتصادی،  سیاست،  هنر و علم و شرایطی است که کشور از نظر رشد در حوزه های مختلف می تواند داشته باشد، لذا این امر بسیار مهم است.

وی همچنین حضور مردم در انتخابات را حداکثری و بسیار خوب پیش بینی و تاکید کرد: مملکت ما کشور قانون است و برای همه جناح های سیاسی محوریت قانون نه در حرف بلکه در عمل باید به رسمیت شناخته شود، چراکه در کشور ما سازوکاری برای انتخابات وجود دارد و عده‌ای به عنوان و مجری دست اندکار هستند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل این سازوکار در قانون اساسی ما اطمینان بخش است تاکید کرد: در این سازوکار باید حق الناس و امانت داری رعایت شود.

وی تصریح کرد:در صورتی که رقبا پیروز انتخابات باشند،  من به نتیجه رأی مردم احترام میگذارم و این نتیجه برای من و همه مردم قابل احترام است.

 11:54  میرسلیم از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 سید مصطفی آقا میرسلیم نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.
 
مصطفی میرسلیم نامزد دوزادهمین دوره انتخابات ریاست‎جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حضور مردم گسترده بود و امیدواریم به هیمن صورت ادامه پیدا کنند و مردم رای دادن خود را عقب نیندازند چون ممکن است طولانی شود و تا 12 شب کار رای گیری طول بکشد.

وی تاکید کرد: روند انتخابات در مجموع خوب بوده است نه اینکه بی نقص بوده باشد اما با مقایسه‎ای که انجام می‎دهیم در مجموع کارهای خوبی صورت گرفته است.

میرسلیم خاطرنشان کرد: به ستاد انتخابات کشور امدم تا با کسانی که در این ستاد زحمت می‎کشند آشنا شوم و باتوجه به سایقه‎ای که در وزارت کشور داشتم و کار انتخابات را انجام دادم ببینم دوستان چه روحیه ای دارند و چگونه کار را انجام می‏دهند. 
 
وی در ادامه پیرامون بیانیه حزب موتلفه پیرامون کناره‎گیری وی از انتخابات گفت: متاسفانه اشتباهی انجام شد و براساس استنباطی که از سفر من به مشهد داشتند به اشتباه این تصور برایشان ایجاد شد که بنده از انتخابات انصراف دادم. 
 
 11:40  آیت‌الله هاشمی شاهرودی رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور شخصیت‌های سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
 آیت‌الله هاشمی شاهرودی در یکی از بیمارستان های تهران رای خود را در یکی از صندوق های سیار انتخابات انداخت.
 
11:35  لاریجانی در قم رأی خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق رای حاضر شدند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
علی لاریجانی صبح جمعه با حضور در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) خیابان امامزاده ابراهیم قم در دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.
 
11:30 علی یونسی رای خود را به صندوق انداخت 

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور دقایقی پیش  با حضور در حسینیه جماران در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران شرکت کرد.
 
11:21  آیت الله آملی لاریجانی رای خود را در صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌ها+تصاویر/ 4نامزد ریاست‌جمهوری آراء خود را به صندوق انداختند/ وزیرکشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند 
 
آیت‌الله آملی لاریجانی پس از انداختن رای خود به صندوق، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: فارغ از نتیجه، مسلما پیروز واقعی این انتخابات، ملت بزرگ ایران است که با حضور خود، همبستگی، اتحاد و حمایت از نظام را نشان می‌دهند و ضمن خنثی ساختن توطئه‌های دشمنان در منطقه و جهان، سطح اقتدار و امنیت ملی را ارتقا می‌بخشند.

رئیس دستگاه قضایی افزود: امروز دشمنان ما هم اعتراف می‌کنند که در جمهوری اسلامی، مردم با وجود همه فشارها و تحریم‌ها پای نظام ایستاده‌اند و بنا به تعبیر آنها یک روند دموکراتیک در کشورمان برقرار است و مردم آزادانه رای می‌دهند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه علاوه بر حضور در انتخابات، انتخاب اصلح نیز مولفه بسیار مهمی برای پیشرفت کشور است، اظهار کرد: ان‌شاءالله مردم شریف ایران مثل همیشه با بصیرت، هوشیاری، تامل و دقت، فرد اصلح را برای اداره قوه مجریه و همچنین افراد اصلح را برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند تا شاهد پیشرفت و اقتدار هر چه بیشتر کشور باشیم.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه حضور در انتخابات، یک عمل عبادی به شمار می‌آید و باید با نیت خالص انجام گیرد، ضمن تقدیر از اصحاب رسانه و بویژه صدا و سیما، برای همه دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات آرزوی توفیق کرد. 

 
 
11:20 مصطفی میرسلیم رای خود را به صندوق انداخت
 
 آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر
 
سید مصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز (جمعه 29 اردیبهشت) با حضور در مسجد قبا در تهران رای خود را به صندوق انداخت. 
 
11:04 سید حسن خمینی رای خود را به صندوق انداخت
 
 سیدحسن خمینی دقایقی قبل با حضور در حسینیه جماران رأی خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر به صندوق انداخت.
 
11:02 جهانگیری: وزارت کشور قانونا و شرعا رای مردم را امانت می‏‌داند
 
اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز یکی از روزهای تاریخی کشورمان است تاکید کرد: حضور مردم در انتخابات به فرمایش رهبری امری ضروری است و امیدورایم یک حماسه بزرگ در جریان انتخابات رقم بخورد.

وی افزود: از امروز رقابت‌ها تمام شده است و باید همه در قالب رفاقت در جهت سربلندی و پیشرفت ایران تلاش کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور درباره عملکرد وزارت کشور گفت: وزارت کشور هم قانونا و هم شرعا رای مردم را امانت می‏داند و شورای نگهبان هم حضور جدی دارد و هماهنگی خوبی بین آنها وجود دارد.

جهانگیری تصریح کرد: همه به این درجه از بلوغ رسیدیم که هر نتیجه‎ای حاصل شود به آن احترام بگذاریم.

وی با رد اخراج برخی از ناظران ستاد حسن روحانی از پای صندوق‎های آرا تاکید کرد: به اینگونه شایعات نباید توجه کنیم و استانداران و مسئولین اجرایی و نظارتی انتخابات به این موضوع توجه خواهند کرد.

معاون اول رئیس‎جمهور با بیان اینکه حضور مردم در پای صندوق‎های رای نشان از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات این دوره است گفت: در این دوره انتخابات نیز بدون شک مردم ایران حماسه دیگری را رقم خواهند زد. 
 
10:50  رئیسی رأی خود را به صندوق انداخت 
 آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر
 
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دقایقی قبل در مسجد جامع ارشاد واقع در شهرری رأی خود را به صندوق انداخت. 
 
10:30  آیت‌الله مجتهد شبستری رای خود را به صندوق انداخت
 
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی برای اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر در مسجد انگجی تبریز حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت 
 
10:20  بازدید اسحاق جهانگیری از ستاد انتخابات
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. 
 
9:58 ناطق نوری در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت
 
حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری دقایقی قبل با حضور در حسینیه جماران رأی خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر به صندوق انداخت. 
 
9:56  محسن رضایی رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در قم رای خود را به صندوق انداخت. 
 
رضایی پس از انداختن رأي خود به صندوق در جمع  خبرنگاران ضمن تأکید بر ضرورت مشارکت مردم در انتخابات  گفت: هر کس در این انتخابات پیروز شد، خود را رئیس جمهور همه مردم و  خدمتگزار ملت ایران بداند. از کاندیداهایی که رأي نمی آورند،  می خواهم به  افرادی که رای آورده اند، کمک کنند. پس از انتخابات فرصت خوبی است که وحدت و برادری هاتحكيم شود. زيرا اگر قرار باشد، بعد  از هر انتخابات، شکاف های جناحی و گروهی تشدید شوند، اين شكاف ها موجب انشقاق ملت خواهد شد. اما بحمدالله  وضعیت به گونه اي است که ملت ما با  حفظ برادری و پیوندهاي عميقشان ، رقابت های سياسي را  دنبال می کنند.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: انتظار من به عنوان سرباز کوچک مردم و اسلام این است که بعد از انتخابات، همه با هم برای آبادانی ، پیشرفت و سرفرازی ایران اسلامی، در زیر سایه رهبر معظم انقلاب اسلامی متحد باشيم  و پیش برویم.

محسن رضايي همچنين  در پاسخ به سؤالي در خصوص عملکرد صداوسیما در انتخابات سال 96 گفت:  رسانه ملی به اندازه کافی وقت در اختیار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرار داد تا  برنامه های خود را برای مردم تشریح کنند و با این کار صرفه جویی قابل توجهي در هزینه های تبلیغاتی نامزدها صورت گرفت. 
 
 
9:55 حجت‌الاسلام تقوی رأی خود را به صندوق انداخت
 
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه دقایقی قبل در مسجدالنبی نارمک حاضر شد و رأی خود را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر به صندوق انداخت. 
 
9:54  بازدید رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستاها از ستاد انتخابات
 
محمدمحمودی شاه نشین رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستاها از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. 
 
9:48 سرلشکر جعفری رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر 
 
سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در مسجد قبای تهران رای خود را به صندوق انداخت. 
 
9:43  ابتکار در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت
 
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دقایقی قبل در حسینیه ارشاد حاضر شد و رأی خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر به صندوق انداخت. 
 
9:42  وزیر دفاع رأی خود را به صندوق انداخت 
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: اجازه هیچ دخالتی را در انتخابات نمی‌دهیم/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها 
 سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز (29 اردیبهشت) با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

وزیر دفاع در جمع خبرنگاران گفت: حماسه 29 اردیبهشت، تکرار حماسه‌های ماندگار سوم خرداد، فتح خرمشهر، 5 مهر، شکست حصر آبادان و فتح‌المبین، طریق‌القدس، والفجر و کربلای 5 است که در آن پیروز و برنده اصلی ملت ایران و بازنده اصلی نظام سلطه بود.

وی افزود: به فضل الهی این حضور حماسی هم تحریم‌شکن است، هم تهدید‌شکن و هم تروریست‌شکن است.

 9:37 رحمانی فضلی: نامزدها می توانند از ستاد انتخابات کشور بازدید کنند
 
وزیر کشور در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان حجت‌الاسلام رئیسی در ستاد انتخابات کشور درباره اینکه امکان بازدید سایر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ستاد انتخابات وزارت کشور وجود دارد اظهار کرد: بله همه نامزدها می توانند از ستاد انتخابات کشور بازدید کنند. 
 
وی افزود: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند به وزارت کشور بیایند و از امکانات ما بازدید کنند و همکاران ما را ببینند و به آنها خدا قوت بگوییم. 
 
9:25 نمایندگان «رئیسی» و «روحانی» به هیئت نظارت بر انتخابات معرفی شدند 
 
محمدرضا صادق به نمایندگی از حجت‌الاسلام حسن روحانی و حسین طلا نیز به نمایندگی از حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات حضور یافتند. 
 
9:22  ظریف در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: اجازه هیچ دخالتی را در انتخابات نمی‌دهیم/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها 
 محمد جواد ظریف صبح امروز(جمعه 29 اردیبهشت) با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. 
 
9:20 بازدید رئیس جمهور از ستاد انتخابات کشور
 
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: اجازه هیچ دخالتی را در انتخابات نمی‌دهیم/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها 
 حجت الاسلام حسن روحانی دقایقی پیش با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.
 
9:14 سردار غیب‌پرور رأی خودرا به صندوق انداخت 
 
سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین دقایقی قبل در مسجد‌النبی نارمک رأی خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صندوق انداخت. پدر شهید مصطفی احمدی‌روشن (از شهدای هسته‌ای) در همین مسجد رأی خود را به صندوق انداخت. 
 
9:02  هاشمی‌طباء رای خود را به صندوق انداخت
 
انتخابات 96 آغاز شد/ وزیر کشور: اجازه هیچ دخالتی را در انتخابات نمی‌دهیم 
سید مصطفی هاشمی‌طبا کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز(جمعه 29 اردیبهشت) رای خود را در مدرسه شهید قاسم زاده در خیابان شهید عراقی به صندوق انداخت. 
 
8:58   وزیر دفاع از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد
 
حسین دهقان وزیر دفاع دقایقی پیش از روند کاری ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.
 
8:47  روحانی و جهانگیری رأی خود را به صندوق انداختند
 
صبح امروز (جمعه 29 اردیبهشت) حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت.

اسحاق جهانگیری کاندیدای انصراف داده از رقابت‌های انتخاباتی با حضور در این مکان، رأی خود را به صندوق انداخت.

8:46  عارف در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت

 صبح امروز محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس دهم، با حضور در حسینیه جماران، رأی خود را به صندوق انداخت. 
 
8:41 آیات عظام نوری همدانی، مکارم شیرازی، سبحانی و بوشهری رای خود را در قم به صندوق انداختند
آغاز انتخابات 96/ وزیر کشور: همه نامزدها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند/حضور چهرهای سیاسی پای صندوق ها+تصاویر شمار ایرانیان مقیم خارج از کشور که امروز واجد شرایط رأی دادن هستند، دو تا دو و نیم میلیون نفر برآورد شده است که برای جمع آوری آرای آنان، در133 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در 103 کشور جهان، 310 شعبه رأی گیری برپا شده است؛ بنابراین، همه افراد متولد 29 اردیبهشت 1378 و قبل از آن، می توانند در رأی گیری امروز شرکت کنند.

بر اساس قانون همه واجدان شرایط رأی دادن، با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. البته در داخل کشور هیچ کس نمی‌تواند با ارایه گذرنامه در انتخابات شرکت کند؛ اما هموطنانمان در خارج از کشور چنانچه شناسنامه نداشته باشند، قانون به آنها اجازه داده است با گذرنامه در انتخابات ریاست جمهوری برای یک بار شرکت کنند.

حدود یک میلیون و 500 هزار تن کار اجرا و نظارت را در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را و حدود 300 هزار نیروی امنیتی و انتظامی نیز تامین امنیت انتخابات امروز نیز را بر عهده دارند.

تعداد شعب اخذ رأی در انتخابات امروز 63 هزار و 429 شعبه و تعداد صندوق ها 130 هزار صندوق است و بیشترین شعب اخذ رأی در استان‌های تهران، خراسان رضوی و مازندران قرار دارد.

در انتخابات امروز، مردم علاوه بر انتخاب رئیس جمهور از میان چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری، چهار نماینده مجلس شورای اسلامی را در قالب انتخابات میان دوره ای مجلس انتخاب می کنند.

همچنین در انتخابات امروز، 39 هزار و 575  نماینده شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور انتخاب خواهند شد.

انتخابات میان دوره ای مجلس دهم در چهار حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، اهر و هریس، اصفهان و بندرلنگه و بستک برگزار خواهد شد تا 4 نماینده باقیمانده مجلس شورای اسلامی در این حوزه ها تعیین شود.

انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا امروز در 141 شهر از 28 استان شامل 9 هزار و 752 شعبه، به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

حدود 600 خبرنگار از 42 کشور رسما حضور مردم کشورمان را در انتخابات پوشش می دهند.
 
«عبدالرضا رحمانی فضلی» در سخنان آغازین خود با بیان اینکه از مردم خوب كه در اين ايام تبليغات حضور پرشورشان شرايط ارامي را ايجاد كردند تشكر مي كنم، اظهار کرد: حضور بموقع و متسمر در صندوق ها داشته باشيم تا از وقت ١٣ ساعته استفاده مناسب شود و نيازي به تمديدهاي مداوم نباشد.

وزیر کشور افزود: احتمال بروز شايعه ها در فضاي مجازي وجود دارد. خواهش مي كنم نگاه همه به صداوسيما و توصيه هاي ستاد انتخابات كشور باشد.

وی تأکید کرد: اجازه هيچ دخالتي در انتخابات را نخواهيم داد. حتي يك رأي. اين اطمينان را به مردم مي دهيم انتخابات در نهايت صحت و سلامت برگزار شود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: مردم هر گونه مشاهده تخلف و يا عدم رعايت قوانين را به وزارت كشور اعلام كنند. تعداد واجدان شرایط رأی دادن در انتخابات امروز 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر اعلام شده که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 تن رأی اولی هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار