تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۷۳۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان: 90 درصد آحاد جامعه آمادگی مقابله با مخاطرات طبیعی را ندارند/ لزوم آموزش در زمینه تاب‌ آوری جامعه
گام‌های اساسی برای محرومیت زدایی و توانمندسازی مردم خوزستان در راستای اهداف هلال احمر برداشته است...
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد آحاد جامعه آمادگی مقابله با مخاطرات طبیعی را ندارند و آموزش لازم در جامعه ارائه نشده است، گفت: جمعیت هلال احمر با توجه به رسالتی که دارد طرح خادم و دادرس را در حوزه آموزش های امدادی و کمک های اولیه به منظور توانمندسازی آحاد جامعه و اقشار مختلف مردم برای مواجه و مقابله با مخاطرات طبیعی در دست اجرا دارد.

علی خدادادی، ظهرامروز، در آئین گشایش خانه هلال شرکت ملی حفاری ایران در اهواز اظهار کرد: تاریخ نفت در خوزستان با شرکت نفت و ملی حفاری شکل گرفته و برای ما خاطرات زیادی به همراه دارد و جزئی از تاریخ کشورمان است که قابل چشم پوشی و فراموشی نیست.

وی با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه ملی حفاری افزود: تلاش‌ها و خدماتی که شرکت حفاری ارائه می‌دهد، با توجه به شرایط جوی خوزستان که شرایط طاقت فرسایی دارد و تنگناهایی که در سال‌های اخیر وجود داشته، به طور حتم یکی از دستاوردهای کلان انقلاب اسلامی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان اینکه مهار چاه شماره یک همیشه یادآور خاطرات بسیار زیادی برای ما است و درس‌های بزرگی را به ما می‌دهد، اکنون جزئی از تاریخ کشور شده است.

خدادادی تاکید کرد: قطعاً مردمی که در این استان حضور دارند انس و الفتی با این شرایط دارند و باید مورد توجه قرار بگیرند و نیازهای اولیه و حداقل‌هایی که وجود دارد باید برای آن‌ها تأمین شود.

وی عنوان کرد: کارکنان شرکت ملی حفاری با تحمل شرایط سخت و طاقت فرسای کاری توانسته‌اند در راستای استقلال صنعت حفاری در دنیا خدمات درخشانی را از خود بجا گذارند که این همه تلاش شایسته تقدیر همیشگی است.

عدم توجه به شرایط محرومیت مفرط در خوزستان طی چند سال گذشته

خدادادی با تاکید بر توانمندسازی اقشار آسیب پذیر در راستای اهداف جمعیت هلال احمرخاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر خوزستان با توجه به شرایط و محرومیت مفرطی که در استان وجود دارد، و طی چند سال گذشته کسی به آن توجه نکرد، گام‌های اساسی برای محرومیت زدایی و توانمندسازی مردم خوزستان در راستای اهداف هلال احمر برداشته است.

وی نمونه بارز شرایط نامساعد و محرومیت مفرط را می‌توان در مناطق دوردست و صعب العبوری مشاهده کرد که رفع این نیازمندی‌ها می‌تواند هم گام بلندی در کاهش مشکلات و فعالیتی بشردوستانه است.

خدادادی با اشاره به وجود برخی معضلات و آسیب‌های طبیعی و اجتماعی در استان و ضرورت ایجاد عزم ملی برای رفع آن‌ها ادامه داد: خوزستان در همه زمینه‌ها معضلاتی دارد که یکی از مهم‌ترین این معضلات غرق شدگی است که خوزستان در کشور در این حادثه دارای رتبه نخست است و باید برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشید.

وی، افزایش آمار طلاق و اعتیاد را از دیگر آسیب‌ها و معضلات خوزستان عنوان کرد، و افزود: با توجه به مسئولیتی که شرکت‌های صنعتی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی و ارائه خدمات عام المنفعه دارند، می‌توان از ظرفیت‌های موجود در شرکت ملی حفاری ایران در حل این مشکلات بهره برداری کرد.

بیش از 90 درصد جامعه آمادگی مقابله با مخاطرات طبیعی را ندارند

خدادادی بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی و معضلات زیست محیطی، زندگی خوزستان را به خطر انداخته است، بنابراین باید شرایطی را در خوزستان فراهم کرد که زمینه ساز امنیت در کشور باشد.

وی با بیان اینکه خوزستان به عنوان منبع انرژی و زیرساخت‌های کشاورزی مورد توجه است و با توجه به شرایط خاصی که دارد بیشترین سرمایه گذاری در خوزستان انجام می‌شود، اضافه کرد: ضریب خطر پذیری در کشور ما 8 از 10 است که اگر بتوانیم آن را به عدد 4 برسانیم می‌تواند به بهبود شرایط اجتماعی کمک می‌کند.

خدادادی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد آحاد جامعه آمادگی مقابله با مخاطرات طبیعی را ندارند و آموزش لازم در جامعه ارائه نشده است، گفت: جمعیت هلال احمر با توجه به رسالتی که دارد طرح خادم و دادرس را در حوزه آموزش‌های امدادی و کمک‌های اولیه به منظور توانمندسازی آحاد جامعه و اقشار مختلف مردم برای مواجه و مقابله با مخاطرات طبیعی در دست اجرا دارد.

ضرورت تلاش برای تاب آوری اجتماعی در برابر بحران‌ها و آسیب‌های اجتماعی

وی تشریح کرد: طرح دادرس (دانش آموز آماده در روزهای سخت) در حوزه دانش آموزی برای توانمندسازی دانش آموزان برای مواجه با شرایط سخت و بحرانی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به میزان تاب آوری جامعه در برابر بحران‌ها و آسیب‌های اجتماعی، تصریح کرد: یکی از مباحثی که در استان خوزستان وجود دارد تاب آوری است که در اهداف جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی قرار دارد که اگر آموزش‌های لازم را در زمینه تاب آوری به جامعه ارائه دهیم، می‌توانیم ضریب تاب آوری جامعه را در برابر مخاطرات طبیعی ارتقاء بدهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، در نشست مشترک جمعیت هلال احمر خوزستان و شرکت ملی حفاری ایران، حول محورهای همکاری‌های مشترک در عرصه آموزش‌های امدادی و خودمراقبتی، محرومیت زدایی و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر، خدمات متقابل بهداشتی و درمانی و سایر عرصه‌های مرتبط بحث و تبادل نظر شد، در پایان این نشست نیز حیدر بهمنی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران پس از رونمایی از کارت عضویت و با پوشیدن لباس هلال احمر، داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار