اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۰۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۸
صادق سامانی

پیوند ادبیات وسیاست پیوند نامیمون و نامبارکی است.ملک الشعرا بهار وارد سیاست می شود ودر هیاهوی مشروطه به تبعید وشکنجه می رود.

خسرو گلسرخی شعر را به فریاد توده ها مبدل می کند و سرانجام جان خود را از دست می دهد.

اما شاعران و نویسندگان بزرگ گرفتار ارباب سیاست نمی شوند و صادقانه برای ارتقای فرهنگ و هنر تلاش می کنند.احمدشاملو علیرغم همه تنگناها، راه خود را در پیش می گیرد وجاودانه می شود.علیرضا قزوه شعر را به پای سیاست مداران می ریزد وشماتت می شود.از این دست تجربه های مشترک بین ادبیات وسیاست بسیار است.

 اما وقتی شاعر ، ادبیات،  این قیمتی لفظ دُر دری را به پای سیاست  می ریزد و وقتی به خواسته هایش نمی رسداز آن سوی بام می افتد و به زمین و زمان بد می گوید و بقول مهران مدیری" اشتباهی" می شود.خطا در پیش می گیرد و تحلیل های شاعرانه را در سیاست بکار می بندد و مورد نظر و اقبال عامه مردم قرار نمی گیرد.

شاعر می تواند در شعر و ادبیات و پیرامون اجتماعی نقد کند و حرفهایی برای گفتن داشته باشد و بی درنگ در عرصه ی سیاست با بحران مخاطب مواجه می شود، سیاست عرصه ی بحران هاست، سیاست عرصه بگو مگوهاست، سیاست با آرامش شاعرانه فاصله ها دارد، شاعر اگر به دنبال مخاطب های عام وروز مره گی رود و همین هاست که او را حیف می کند.

ناکامی در ادبیات، شاعر را به هیاهو در عرصه سیاست می کشاند شاعر نیازمند آرامش، عقلانیت وبازگشت به مسیر شاعرانگی است. شاعر در سیاست به تضاد و دوگانگی تبدیل می شود و ثبات خویش را از بین می برد و اگر کنترل نشود به عرصه ی نیستی و پوچی می کشاند.

شاعر در سیاست موفق نخواهد بود چون براحتی در تلاطم سیاست نیست می شود و راهی، ناکجا اباد در پی می گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار