تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

در داخل تخمدان ها، کیسه های حاوی مواد مایع و نیمه جامدی تشکیل می شوند که اگر بزرگتر از 2 سانتی متر باشند، به عنوان کیست تخمدان شناخته می شوند. اکثر خانم ها در هر سنی قبل از یائسگی کیست تخمدان را تجربه می کنند.

کیست تخمدان انواع و سایزهای مختلفی دارد که اندازه های کوچک آن آسیبی به بدن نمی زنند و خود به خود و بدون درمان از بین می روند. اما بعضی از انواع کیست ها مشکلات و خطرات متعددی ایجاد می کنند. این کیست ها گاهی با دارو هم درمان نمی شوند و باید دست به دامان جراحی هایی مثل جراحی لاپاراسکوپی شد.

مشکل و خطر ناشی از کیست تخمدان بستگی به نوع و اندازه ی آن دارد که برخی از این مشکلات را در زیر می خوانید:

1.       ترکیدن کیست تخمدان: تحت این شرایط، خونریزی داخلی اتفاق می افتد که در بعضی موارد می تواند بسیار خطرناک باشد. خونریزی ناشی از ترکیدن کیست تخمدان نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

2.     پیچ خوردگی تخمدان: کیست تخمدان اغلب منجر به پیچ خوردن تخمدان و در نتیجه، ناباروری بیمار می شود. وقتی تخمدان پیچ می خورد، خون رسانی به آن بطور صحیح انجام نمی شود و بافت ها می میرند. بافت مردگی یا نکروز تخمدان باعث التهاب و شوک عفونی (سپتیک) می شود.

3.    پریتونیت (التهاب صفاق): پریتونیت التهاب غشای مخاطی ست. وقتی این غشا در سراسر حفره ی شکمی گسترانیده می شود، درد بسیار شدیدی را ایجاد می کند و در مواردی می تواند جان فرد را به خطر بیندازد.

4.     ناباروری: ناباروری ناشی از کیست تخمدان ممکن است موقتی یا دائمی باشد و این مسئله بستگی به میزان آسیبی دارد که کیست به سیستم تولید مثل وارد کرده است. بنابراین، خانم هایی که کیست تخمدان و قصد باردار شدن دارند، باید نوع کیست آنها بطور دقیق و به سرعت شناسایی و درمان شود تا سلامت سیستم تولید مثل آنها بازگردد.

5.     سرطان: در موارد نادری، کیست تخمدان ممکن است تبدیل به کیست سرطانی شود. در این صورت، کیست را باید از طریق جراحی از بدن بیمار خارج کرد که در این صورت، معمولا هر دو تخمدان به ناچار حذف می شوند.

علاوه بر این عواقب و خطرات جدی، کیست تخمدان باعث درد شدید و برهم خوردن نظم ترشح هورمون ها می شود. آرامش ذهنی و احساسی بیمار هم در کنار اختلالات فیزیکی تحت تاثیر قرار می گیرد.

با این حال، روش های درمانی قدیمی توجه زیادی به مشکلات ذهنی و احساسی ناشی از کیست تخمدان نمی کنند. گزینه های درمانی این روش ها می تواند منجر به عوارض جانبی بی شماری مثل ناباروری، افزایش وزن و بازگشت کیست های بزرگ شود.

برای درمان موثر کیست تخمدان باید یک روش جامع در پیش گرفته شود. روش های قدیمی، تنها روی اندام آسیب دیده یا علائم بیماری تمرکز می کنند؛ اما روش درمانی جامع، بیماری را جزئی از یک کل  می داند. هدف اصلی این روش، بازگرداندن تعادل طبیعی به کل بدن است و به طور همزمان، با علت به وجود آورنده ی شرایط مقابله می کند.

منبع: وبسایت دکتر طاها عنبرا متخصص جراحی لاغری و لاپاراسکوپی

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار