توضیح دامپزشکی خوزستان درباره ویدئوی دام‌های بیمار تلف‌شده
مصطفی کنارکوهی اظهار کرد: ویدئوی منتشرشده از دام‌های تلف‌شده و رهاشده در طبیعت، مربوط به شهرستان بهبهان بوده است که مربوط به دام‌هایی است که بر اثر بیماری تب سه روزه تلف شده‌اند. این دام‌ها توسط افرادی در طبیعت رها شده و باعث آلودگی زیست‌محیطی شده‌اند.

وی با اشاره به نظارت دامپزشکی بر دفن بهداشتی دام‌ها، افزود: پس از اطلاع، سریعا نیروهای اداره‌کل دامپزشکی خوزستان به محل حادثه اعزام و اقدامات بهداشتی لازم از جمله دفن بهداشتی لاشه‌ها و بررسی مجتمع‌های دامداری در کل منطقه انجام شد و در حال حاضر مشکل بهداشتی در منطقه وجود ندارد.

کنارکوهی ادامه داد: بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست و در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و متعاقب آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می‌کند؛ این بیماری گذرا و قابل درمان است.

وی بیان کرد: واکسیناسیون صرفاً به‌عنوان تنها روش مؤثر کنترل BEF در دنیا مطرح است و واکسن موجود، واکسن ویروس غیرفعال‌شده تب سه‌روزه است که در حال حاضر در استان خوزستان موجود است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه این بیماری یک بیماری عفونی و غیرواگیر است، افزود: با توجه به تغییرات جوی و همچنین رطوبت بالا و ازدیاد حشرات ناقل، امکان رخداد بیماری وجود دارد و تنها راه انتقال محتمل بیماری، از طریق نیش ناقلین است.

کنارکوهی با اشاره به اقدامات اداره‌کل دامپزشکی خوزستان در خصوص کنترل و پایش بیماری، گفت: پایش و مراقبت بیماری توسط اکیپ‌های دامپزشکی شهرستانی به صورت روزانه، آموزش و ترویج دامداران توسط کارشناسان دامپزشکی، برگزاری جلسات با اتحادیه‌های دامداران، توزیع سم بین دامداران روستایی، تامین واکسن به اندازه کافی در سطح استان که باید دامداران یا مجتمع‌های دامداری از مراکز مایه‌کوبی مجاز آن را تهیه کنند، هماهنگی با نیروی انتظامی در خصوص انتقال و جابه‌جایی غیرقانونی دام‌ها و هماهنگی با فرمانداری‌ها، شهرداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی جهت دفن بهداشتی تلفات احتمالی ناشی از بیماری، اقدامات اداره‌کل دامپزشکی در این زمینه هستند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان در خصوص بیماری تب سه روزه به دامداران توصیه کرد: انجام واکسیناسیون در دو نوبت قبل از شروع فصل گرما در دام‌های شیری و استقبال از واکسیناسیون به موقع، رعایت بهداشت دام، سمپاشی به موقع جایگاه نگهداری دام‌ها جهت از بین بردن ناقلین، از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب‌های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام‌ها و ایجاد امکانات برای رفاه دام از جمله دستگاه خنک‌کننده، در این زمینه اهمیت دارند.

وی گفت: اداره‌کل دامپزشکی استان خوزستان با برنامه‌ریزی‌های هدفمند و کارشناسی نسبت به رصد، پایش بیماری و مراقبت‌های عمومی و هدفمند به صورت روزانه در قالب اکیپ‌های دامپزشکی بررسی بیماری، اقدامات لازم و مستمری را انجام می‌دهد و در حال حاضر کانون‌های بیماری تحت شناسایی و مراقبت دامپزشکی استان خوزستان هستند.