انتشار یادداشت مهم فرمانده درباره «سرباز شایستۀ امام »+سند
فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس بارها و بارها در عرصه آزمون های سخت نظیر انجام عملیات های مختلف، انتصاب جوانان شایسه انقلابی و ولایی در مسئولیت های مهم و تحمل کردن داغ فراق فرماندهان و رزمندگان رشید اسلام قرار گرفته است که دهم شهریورماه 65 که شهید محمود کاوه به درجه رفیع شهادت رسید، یکی از آن روزهاست.

سرلشکر محسن رضایی به برهه ای از تاریخ پس از شهادت شهید بروجردی که ید طولایی در جنگ های چریکی علیه دشمنان و به ویژه ضد انقلاب داشت اشاره می کند و از سختی پیدا کردن جانشینی برای وی می گوید. جایی که انتخاب شهید کاوه به فرماندهی تیپ ویژه شهداء این کمبود را رفع می کند و او به خوبی نقش شهید بروجردی را با همان کیفیت در مبارزه با دشمنان و ضد انقلاب ایفا کرده و جای خالی وی را پر می کند.

شهید کاوه چنان کارنامه درخشانی از خود برجای می گذارد که پس از شهادت وی فرماندهان ارشد ارتش که در جبهه های نبرد حق علیه باطل حاضر بودند، حیف شان می آید در رثای این شهید بزرگوار با فرمانده وقت سپاه مکاتبه نکنند. شهید سرافراز انقلاب سپهبد صیاد شیرازی در سال 65 ضمن نگارش نامه ای فقدان شهید کاوه را به برادر محسن رضایی تسلیت می گوید و از این جوان 25 ساله به عنوان " سرباز شایستۀ امام " یاد می کند.

به گزارش تابناک به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس به مناسبت سی امین سالروز شهادت سردار شهید محمود کاوه، طی یادداشتی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره آن شهید سرافراز، نامه شهید صیاد شیرازی به مناسبت شهادت شهید کاوه را منتشر کرد.

متن یادداشت به این شرح است:

"بسمه تعالی"

پس از شهادت شهید بروجردی در خرداد ماه سال ۱۳۶۲، تصمیمِ سپردنِ فرماندهیِ یک تیپ رزمیِ سپاه به یک جوانِ بیست و دو سه ساله که با ادامۀ راه شهید بروجردی، بتواند از یکسو با چریک‌های ضد انقلاب در کوه و دشت و شهر و روستا بجنگد و از سوی دیگر در دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی و در مقابل ارتش متجاوز عراق، جانانه بایستد و آنان را شکست دهد کار بسیار سختی بود و به همین دلیل، انتصاب برادر عزیزم شهید محمود کاوه به فرماندهی تیپ ویژۀ شهداء یکی از تصمیمات دشواری بود که در دوران فرماندهی‌ام در سپاه و هنگامی که داغدار شهید بروجردی بودم اتخاذ کردم و خدا را شاکرم که نتیجه آن، بسیار کارساز و مؤثر بود. آنگاه که او را برای مذاکرۀ حضوری فراخواندم، از نجابت او تا دانش و تجربه‌ای که در طول مبارزاتش با ضد انقلاب فرا گرفته بود و تا استحکام وجودی، چابکی و جسارت در عملیات، شجاعت، اخلاق حسنه و صمیمیتش با نیروها مرا تحت تأثیر قرار داد و اینگونه بود که احساس کردم او می‌تواند ادامه دهندۀ راه شهید بروجردی باشد و بدین سبب، او را به فرماندهی تیپ ویژه شهداء منصوب کردم و او نیز کارنامه‌ای درخشان در این مسئولیت خطیر، از خود برجای گذاشت.

یازدهم شهریور ماه ۱۳۹۵ سی‌امین سالگرد شهادت این سردار بزرگ اسلام است و بدین مناسبت، نامۀ ذیل را از مجموعۀ اسناد شخصی‌ام، منتشر می‌کنم که در آن، عظمت این سردار شهید از نگاه فرماندهان ارتش و به قلم شهید صیاد شیرازی به تصویر کشیده شده است.

 

"بسم الله الرحمن الرحیم"

«ولا تحسبنَّ الذّین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاءٌ عند ربّهم یرزقون»

( آل عمران ـ ۱۶۹)

فرماندهی محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آقای محسن رضایی

نا توانم از اینکه بیانگر تأثّر عمیق قلبی خود از فقدان عزیزی باشم که اسوۀ تقوی، ایثار، شجاعت، روحیه خستگی ناپذیر در پیکار با دشمنان اسلام و بسیاری از سجایای اخلاقی که یک سرباز لایق امام زمان(عج) داراست.

چگونه به نگارش درآورم احوال رزمندۀ پر توانی را که سیمایش منوّر از پرتو انوار الهی بود و با روحیۀ متوکّل به قدرت باریتعالی چهرۀ "شدنی" به "نشدنی‌های" میدان نبرد می‌داد.

من کمتر از آنم که مدّعی همرزمی این سرباز شایستۀ امام باشم ولی خود را مکلّف می‌دانم که:

شهادت پاسدار نمونۀ اسلام، الگوی تحرّک و استقامت، مجسمۀ اخلاق حسنه، همرزم نزدیک بزرگان جبهه‌های نبرد چون شهید قمی‌ها، شهید کاظمی‌ها، سرتیپ شهید آبشناسان‌ها، شهید بروجردی‌ها و ... سردار رشید اسلام "برادر محمود کاوه" فرماندهی تیپ ویژۀ شهداء را به پیشگاه امام زمان(عج) و نایب برحقّش حضرت امام خمینی(مدّ ظلّه العالی) و امّت شهید پرور ایران و همۀ همرزمان پرتوانش بویژه رزمندگان سلحشور "تیپ ویژۀ شهداء" و شما فرماندۀ محترم تبریک و تسلیت گویم. باشد که به برکت خون شهدای عالیقدری چون "کاوه عزیز" و شخصیت والایشان روزی پرچم پر افتخار لشکریان اسلام بر فراز بیت المقدس برافراشته گردد. (انشاءالله)

نمایندۀ حضرت امام در شورایعالی دفاع ـ سرهنگ صیاد شیرازی

۱ـ۰۲ـ۷۱۳ـ ش

 ۶۵/۶/۱۳

گیرندگان:

۱ـ دفتر حضرت امام خمینی جهت استحضار.

۲ـ سرپرست تیپ ویژۀ شهداء. (تلفن گرام شد)

۳ـ فرماندۀ ناحیۀ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان خراسان. (تلفن گرام شد)


بسمه تعالی


از برادرم صیاد شیرازی تشکر می‌کنم.

رضایی

انتشار نامه مهمی درباره سردار شهید محمود کاوه


لازم به ذکر است که شهید محمود کاوه در سال 1340 در مشهد متولد شد و در بدو تشکیل سپاه به عضویت سپاه مشهد درآمد. او تنها 19 سال داشت که عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد و به دلیل شجاعت، و هوش و ذکاوتی که در دوران دفاع مقدس از خود نشان داد تنها 3 سال بعد از حضورش در جبهه ها به عنوان جانشین یکی از فرماندهان ارشد و کاربلد ( شهید بروجردی) که به فیض عظیم شهادت نائل آمده بود،  منصوب شد. همین اتفاق باعث شد او یکی از جوانترین فرماندهانی لقب بگیرد که هدایت بخشی از جنگ ایران و عراق را به عهده گرفتند. 

شهید کاوه تنها 3 سال پس از حضورش در جبهه به فرماندهی تیپ ویژه شهدا رسید، تیپی که از کلیدی‌ترین یگان های سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس بود و وظیفه برخورد با دشمن به ویژه ضد انقلاب را آن هم نه در جنگ های کلاسیک بلکه در جنگ های چریکی بر عهده داشت، موفقیت‌ها و انجام عملیات خارق‌العاده توسط این تیپ با فرماندهی شهید کاوه باعث شد که این تیپ به عنوان لشکر ویژه ارتقاء یابد. شهید کاوه سرانجام در دهم شهریور 1365 در منطقه عمومی حاج عمران بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ و درسن 25 سالگی به فیض عظیم شهادت نائل آمد.