مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان:
رنگین کمانی از میراث فرهنگی در جشن خوزستانی‌ها

شوشان: مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان از برگزاری جشن خوزستانی‌ها خبر داد و گفت: در این جشنواره رنگین‌کمانی از میراث فرهنگی، آیین‌ها، صنایع‌دستی، موسیقی و غذاهای سنتی به نمایش عموم در می‌آید.

خسرو نشان در نشست شورای اداری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان که با حضور روسای شهرستان‌ها در محل اداره‌کل برگزار شد، اظهار کرد: به مناسبت هفته‌ی گردشگری امسال، جشن خوزستانی‌ها با رویکرد جشنواره‌ی گردشگری آیینی فرهنگی خوزستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شعار امسال هفته‌ی گردشگری افزود: «گردشگری برای همه» شعاری است که برای هفته‌ی گردشگری در استان خوزستان انتخاب شده است.

نشان با بیان اینکه جشنواره‌ی گردشگری آیینی فرهنگی خوزستان از 29 شهریور تا دوم مهر برگزار می‌شود، گفت: این جشنواره به صورت رنگین کمانی از میراث و فرهنگ این استان برگزار می‌شود، به گونه‌ای که هر روز به آیین، موسیقی و چاوش‌خوانی یک منطقه اختصاص پیدا می‌کند. بیرق زنان شوشتری، صید ماهی هندیجان، شاهنامه‌خوانی، طلب باران اندیکا، عروسی دزفولی، گرازبازی و گرگیعان از جمله آیین‌هایی هستند که در این هفته از شهرهای مختلف به اجرا درمی‌آیند.

خط گردشگری از صربستان به اهواز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان همچنین به سفر گردشگران صربستان به خوزستان اشاره کرد و گفت: پیرو انعقاد تفاهم‌نامه‌ی گردشگری بین ایران و صربستان، مقرر شد؛ تور گردشگری از کشور صربستان به خوزستان سفر کنند.

نشان با اشاره به اهمیت حضور این گردشگران بیان کرد: در این تور گردشگری، گردشگران حرفه‌ای و چهره‌های شاخصی حضور دارند که از جمله آنان می‌توان به مدیر مهم‌ترین آژانس گردشگری، مدیران هتل‌های پنج ستاره بلگراد، رئیس امور بین‌الملل سازمان گردشگری صربستان، مدیران مراکز آب‌درمانی، برخی از مدیران فرهنگی، روزنامه‌نگار و عکاس و مدیر موسسه فیلم و کارگردان برجسته‌ی دنیا اشاره کرد.

وی تشریح کرد: این برنامه از اول مهر به مدت 12 روز در خوزستان برگزار می‌شود و این گروه اعزامی به شهرهای مختلف خوزستان سفر خواهند کرد و از نزدیک با جاذبه‌های گردشگری استان در بخش‌های طبیعی، تاریخی و معنوی آشنا می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان کشور صربستان را یکی از نقاط هدف گردشگری برشمرد و اظهار کرد: صربستان به دلیل مشترکات زیادی که با خوزستان دارد، یکی از نقاط هدف گردشگری منطقه به شمار می‌آید برای مثال صربستان در گردشگری آبی جایگاه دوم دنیا را داراست از این رو خوزستان با افزایش رفت و آمدهای گردشگران و راه اندازی خط گردشگری صربستان - استانبول – اهواز می‌تواند از این ظرفیت بهبود و ارتقا وضعیت گردشگری استفاده کند.
دومین آیین سفیران گردشگری خوزستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان همچنین از برگزاری هفته‌ گردشگری از تاریخ سوم تا نهم مهرماه در خوزستان خبر داد.

نشان با اشاره به نام‌گذاری روزهای این هفته گفت: 3 مهر با عنوان روز «گردشگری برای همه» نام‌گذاری شده است، همچنین روزهای چهارم با عنوان «گردشگری طبیعت»، پنجم «گردشگری آبی دفاع مقدس»، ششم «گردشگری فرهنگی»، هفتم «گردشگری سلامت» و هشتم مهر با عنوان روز «گردشگری آبی» نام‌گذاری شده است.

وی افزود: برگزاری تور ارزان‌قیمت برای روشندلان و نواختن زنگ گردشگری در مدارس استان در سوم مهر، برگزاری نمایشگاه خیابانی در چهارم مهر، نکوداشت روز جهانی گردشگری در پنجم مهر، برگزاری دومین آیین اهدا مدال سفیران میراث در ششم مهر، تور گردشگری شهری در هفتم، همایش ادبی به مناسبت مولوی در هشتم، پاک‌سازی محوطه‌ها در نهم مهر از برنامه‌های هفته‌ی گردشگری خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان، برگزاری دومین آیین اهدا مدال سفیران میراث را از مهم‌ترین رویدادهای این هفته برشمرد و گفت: برای دومین بار تعدادی از بزرگان سفیر فرهنگی میراث خوزستان خواهند بود و بانام و آوازه‌ی خود، ما را در پاسداری از گنجینه‌ی تاریخی خوزستان کمک می‌کنند.

نشان بیان کرد: در نوبت اول معرفی سفیران میراث آقایان شهاب‌الدین عادل استاد دانشگاه، مستندساز و پژوهشگر، محسن امیر یوسفی کارگردان و مستندساز، ناصر پلنگی نقاش و بنیان‌گذار موزه شهدا، محسن چاووشی خواننده پاپ، آهنگساز و ترانه‌سرا، مهدی جعفری فیلم‌بردار و فیلم‌ساز به‌عنوان سفیر میراث فرهنگی استان خوزستان معرفی شدند.

وی ادامه داد: در دومین آیین اهداء مدال سفیران میراث قرار است تعدادی از هنرمندان و تاثیرگذاران به این عنوان معرفی شوند.