صنایع خسارت دیده از سیلاب خوزستان تسهیلات دریافت می کنند
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز چهارشنبه در مراسم رونمایی از طرح ملی تاپ در محل سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان که با حضور جمعی از تولید کنندگان و فعالان اقتصادی و دانشگاهیان برگزار شد بیان کرد: طرح تاپ یک طرح بزرگ ملی است که خاص سازمان صمت نیست و بخش های دانشگاهی و اقتصادی را نیز شامل می شود.

برات قبادیان گفت: در چهار سال گذشته خواستار ایجاد ارتباط دانشگاه و صنعت بودیم که انجام نگرفت که با عملیاتی شدن این طرح امکان ارتباط بیشتر دانشگاه با بخش اقتصادی فراهم می شود.

وی گفت: اجرای این طرح نه تنها در بخش اقتصادی و تولید تاثیر گذار است بلکه در بخش اجتماعی نیز موثر است و می تواند در ایجاد اشتغال بیشتر و کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر گذار باشد.

معاون وزیر صمت ادامه داد: در انقلاب صنعتی چهارم که در راه است اقتصاد سنتی را دگرگون خواهد کرد و باید با کمک دانش جامعه را آماده کرد و همسو با علم و تکنولوژی دنیا حرکت کنیم.
قبادیان اظهار داشت: تا کنون موفق نشدیم این طرح را در وزارتخانه های دیگر راه اندازی کنیم و برای نخستین بار در وزارت صمت در سه استان اصفهان، تهران و چهارمحال بختیاری رونمایی و عملیاتی شده است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این طرح در کشور اظهار داشت: از جمله اهداف برگزاری این طرح جبران عقب افتادگی در حوزه تولید و اقتصاد، نزدیک شدن به انقلاب صنعتی چهارم، همراه شدن با علم دنیا، جبران عدم ارتباط دانشگاه و صنعت ، ایجاد اشتغال برای جوانان، خروج از وابستگی به نفت است.

قبادیان ادامه داد: یک نگرانی در اجرای این طرح وجود دارد که آن هم دانشگاهیان و فعالان حوزه تولید این طرح را جدی نگیرند و شکست بخورد.

معاون وزیر صمت با اشاره به استفاده محدود از علم و تکنولوژی در بخش صنعت اظهار داشت: متاسفانه 95 درصد خسارت های وارده به صنایع استان های درگیر سیلاب به دلیل استفاده نکردن از علم و دانش در بخش تولید و صنعت بوده است.

وی افزود: تا کنون از درآمد نفت برای اقتصاد کشور استفاده شده است این در حالی است که اقتصاد مبتنی بر منابع محکوم به شکست است و در آینده جایگاهی ندارد.

قبادیان در ادامه بیان کرد: تمام بنگاه های صنعتی و اصناف باید در سامانه این طرح ثبت نام کنند و بعد از این گروه دانشجویان و سربازان باید در این سامانه ثبت نام کنند.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه این طرح می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در حوزه تولید و اقتصاد کشور باشد اظهار داشت: تولید کنندگان و فعالان اقتصادی باید این طرح را در اولویت برنامه کاری خود قرار دهند و از این فرصت به درستی استفاده کنند.

درانتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نمی کنم

معاون وزیر صمت در پاسخ به برخی شایعات در خصوص تصمیم وی برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی اعتقاد دارند که هر اقدام و طرحی را که دنبال و یا اجرا می کنم با هدف شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی است که در پاسخ به این صحبت ها باید بگویم که هیچ تصمیم و فکری برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ندارم.

قبادیان اظهار داشت: تنها به دلیل اینکه اهل خوزستانم و علاقمند به این استان هستم به دنبال توسعه و حل مشکلات در این دیار هستم و تا زمانی که زنده هستم به دنبال انتخابات نخواهم رفت.

گفتنی است طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) از چهار بخش دانشجوی تاپ، بنگاه، اساتید تاپ و سرباز تاپ تشکیل شده است.

در این طرح تلاش می شود که ارتباط بین دانشگاه و بخش تولید و جوانان علاقمند به بخش اقتصادی و جویای کار بیشتر شود.

این طرح به صورت پایلوت امروز چهارشنبه در اهواز رونمایی شد که چهار بخش تعریف شده در این طرح با ثبت نام در سامانه این طرح امکان استفاده از برنامه های این طرح را دارد.

در این برنامه کارگاه آموزشی برای دانشگاهیان و فعالان حوزه تولید و اقتصاد به منظور اجرای این طرح برگزار شد.

ایرنا/