سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان عنوان کرد:
وضعیت دفن پسماند شهری اهواز فوق بحرانی است
محمدجواد اشرفی در جلسه کارگروه پسماند که امروز (9 تیرماه) با حضور هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در حوزه محیط زیست در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به اهداف سفر این هیات اظهار کرد: اتحادیه اروپا در ارتباط با موضوعات مختلف با جمهوری اسلامی تفاهم‌نامه منعقد کرده است و این هیات اروپایی  در راستای مسائل زیست محیطی در خوزستان حضور دارند. 
  
وی افزود: این هیات در جریان سفر خود از کانون‌های گرد و غبار شرق اهواز، کانون‌های ایجاد آلودگی در بخش گرد و غبار و صنعت و امروز از سایت پسماند دفن زباله اهواز بازدید کردند و در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفتند. همچنین  در جلساتی در خصوص آلودگی محیط زیست و کارگروه پسماند شرکت کردند. 
  
اشرفی عنوان کرد: یکی از اهداف سفر هیات اروپایی، بررسی موضوعات، ارائه راهکارها و انتقال دانش نوین اروپا به ایران در زمینه کنترل و مدیریت آلودگی هوا و پسماند و مخصوصا پایش آلودگی ها در چنین مراکزی است. 
  
سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به وضعیت سایت دفن زباله اهواز، بیان کرد: علیرغم تلاش‌ها و فعالیت‌های انجام شده در سایت صفیره، اما محل دفن زباله اهواز با چالش‌ها و بحران‌های اساسی مواجه است. 
  
وی گفت: وضعیت این سایت به طور قطع بهداشت و سلامت شهروندان اهوازی را به شدت تهدید می کند. 
  
اشرفی عنوان کرد: وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد، وقوع انفجار به دلیل عدم وجود سیستم مدیریت قوی در مدیریت پسماند و آتش‌سوزی به دلیل وجود افراد دوره گرد و سودجو در اطراف این سایت و مضوعات مختلف فنی و اجتماعی موجب شده به ویژه در فصل گرما شاهد آتش‌سوزی‌های متعدد در این سایت باشیم. 
  
سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: وقوع این آتش‌سوزی‌ها علاوه بر انتشار دود و بوی نامطبوع و تهدید سلامت مردم، شرایط روحی نامناسبی برای شهروندان اهوازی ایجاد می‌کند. 
  
اشرفی بیان کرد: تفکیک زباله به صورت نیمه مکانیزه و متمایل به سنتی در این سایت انجام می‌شود که نیاز به ارتقا و توسعه دارد. 
  
وی تصریح کرد: بیان این مشکلات به معنای نادیده گرفتن تلاش‌های مجموعه شهرداری اهواز نیست. شهرداری اهواز چالش‌های مالی و عدم توانمندی در زمینه‌های فنی مواجه است که این موارد موجب شده تاکنون سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه بازیافت و تفکیک زباله که سرمایه ملی محسوب می‌شود، انجام نشود. 
  
سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: وضعیت دفن پسماند شهری اهواز فوق بحرانی است. در حال حاضر دفن زباله در اهواز به صورت سنتی انجام می‌شود که باعث شرمندگی ما بین مردم می‌شود. 
وی افزود: سلول دفن زباله این سایت به ارتفاع ۱۴ متر رسیده که این وضعیت استاندارد نیست. عملا تنها کار دفن زباله انجام می‌شود و دفن زباله بهداشتی نیست. 
  
اشرفی عنوان کرد: مدیریت پسماند اهواز جزو مطالبات مردم است که اگر اقدامان لازم در بازه زمانی مقرر انجام نشود، این مطالبه مردم را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم زیرا  نمی‌توانیم بیشتر از این زمان اجازه دهیم که سلامت مردم تحت تاثیر مشکلات درون سازمانی قرار بگیرد.