رئیس جمهوری: همه باید از درون ایران صدای وحدت بشنوند
حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با مرور تحولات ۱۳ مهر سال ۵۷  به عنوان یک قطعه مهم تاریخی در ایران و اصرار رژیم صدام برای خروج حضرت امام (ره) از عراق گفت: همزمان با اصرار رژیم صدام، کشورهای همسایه عراق نیز تحت فشار رژیم شاه حاضر به پذیرش امام نبودند و در نهایت ایشان  تصمیم گرفتند عازم فرانسه شده و در نهایت در نوفل لوشاتو ساکن شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه "این غربت ظاهری امام و فشار آن زمان رژیم شاه و همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها، درست برعکس خواسته آنها نتیجه داد"، گفت: این فشار ، یک فرج و گشایشی را برای انقلاب، ملت ایران و امام بوجود آورد به گونه ای که صدای امام رساتر و گوش جهانیان برای دریافت پیام انقلاب شنواتر شد و مردم ایران علیرغم همه فشارهای رژیم، نشاط و توانمندی جدیدی پیدا کردند.

روحانی اظهارداشت: این فشار دشمن و روحیه بلند ملت ، ما را به پیروزی بزرگ تاریخی رساند و امروز احساس می‌کنم یکبار دیگر بعد از ۴۱ سال تاریخ تکرار می‌شود. همه به ما فشار آوردند، آمریکا بدترین فشارهای اقتصادی را بر ما وارد کرد و نگذاشت شرکت‌های اقتصادی دنیا با ما کار کنند و در فروش نفت ما اخلال و در روند فعالیتهای بانکی و بیمه‌ای ما مشکلات بوجود آورد.

رئیس جمهور تصریح کرد: انها فکر می کردند که این فشارها یک نتیجه مناسبی برایشان ایجاد خواهد کرد اما امروز احساس می‌کنیم درست به عکس شده است یعنی ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم  فشار مداوم اقتصادی،  از هر روز دیگر قدرت و توان و جایگاهش در سطح جهان روشن‌تر  و رفیع تر شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر به ارمنستان برای حضور در جمع سران اتحادیه اقتصادی اورآسیا، این احساس عزت و جایگاه ایران کاملاً مشخص بود، گفت: در سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل نیز برای ما روشن بود که امروز، علیرغم مظلومیت و فشار به این ملت، روز عزت ملت ایران است.

روحانی ادامه داد: در سفر سازمان ملل هر کجا ایران و نماینده ایران بود، سیاست و دیپلماسی همان‌جا می‌چرخید و همه می‌خواستند از ایران بشنوند؛ منطقه از زبان ایران، سیاست‌های جهانی از زبان ایران و حتی  به بیانی سیاست داخلی آمریکا هم با بیان و عمل ایران؛ همه آنها احساس می کردند اقدام ایران می‌تواند در سیاست داخلی آمریکا هم تأثیرگذار باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: لابی ضد ایرانی توطئه ای را تهیه کرده بود که به مردم جهان بگوید ایران آغازگر یک تنش در منطقه حساس خلیج فارس است؛ شرایط غیرمناسب و یا حتی شرایط جنگی پیش روست و آغازگر و مقصرش ایران است.

روحانی افزود: لازم بود این توطئه شکسته شود و همه مردم جهان بشنوند آنهایی که این مشکل را در منطقه پیش آوردند کسانی هستند که ۵ سال پیش مردم مظلوم یمن را هدف بمباران وحشیانه خودشان قرار دادند و ایران در طول این مدت مدافع مظلومین و مقاوم و مبارز در برابر تروریسم جهانی بوده و کسی نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه در پایان مدت کوتاهی که در نیویورک بودیم احساس کردیم این بود که جوی که دشمن ساخته بود، شکسته شد و شرایط دیگری پیش آمد؛ مخصوصاً که ما منادی صلح بودیم و بحث ابتکار صلح هرمز را مطرح و این طرح را ارایه دادیم.

روحانی ادامه داد: این طرح با توجه به مسایل مختلف و از دید کشورهای مختلف بود؛ هیچ کس نمی‌توانست با این طرح مخالفت کند و لو اینکه کسی دلش نمی‌خواست بگوید که ما پشتیبان این طرح هستیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه از طرف دیگر آنها کار دیگری را می‌خواستند در اذهان عمومی جا بیندازند، گفت: آنها می خواستند  این را در اذهان جا بیندازند که همه چیز برای یک دیپلماسی صلح‌آمیز و مناسب در منطقه و برای مردم ایران مهیاست و این ایران است که سختگیری می‌کند و سر باز می‌زند لذا در حدود ۷۰  ساعتی که در نیویورک بودم بیش از ۲۳ برنامه و حدود ۱۵ ملاقات با سران کشورها داشتیم  و در این مدت کوتاه، خیلی از سران ۱+۵ را در نیویورک، آنکارا، ارمنستان و در سه اجلاس اخیر ملاقات کردیم .

روحانی تصریح کرد: در این مدت توانستیم این توطئه ای را که طراحی کرده بودند در هم شکسته و تاکید کنیم ایران از مذاکره فرار نمی‌کند و پای میز مذاکره است . در این راستا مسأله مهمی هم رخ داد، ۱+۵ که از دید ضد ایرانی‌ها، مرده بود و اسراییل، ارتجاع منطقه و کاخ سفید می‌گفتند که ۱+۵ مرده است، همه جمع شده بودند که ۱+۵ درست شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: همه اصرارها ، صحبت‌ها و تماس‌ها بر این مبنا بود که یکبار دیگر ۱+۵ درست شود و ما هم گفتیم که حرفی نداریم و در یک شرایط مناسب اشکالی ندارد، به شرط اینکه آنهایی که به ۱+۵  ضربه زدند به آداب و رسوم ۱+۵ برگردند.

روحانی گفت: ۱+۵ بر مبنای تعهد یک توافق بود و باید به آن سمت حرکت کنند و اگر به آن سمت حرکت کردند، اشکالی ندارد. ۱+۴ که در نیویورک تشکیل شد، می‌توانست ۱+۵ هم بشود.

رییس جمهور با بیان اینکه خیلی‌ها تلاش کردند که مذاکراتی در سطح سران ۱+۵ در سازمان ملل تشکیل شود،اظهارداشت: ظاهرش این بود که بگوییم مخالفیم و شرکت نمی‌کنیم تا همه تقصیرها گردن ایران بیفتد و بگویند درست است که آمریکا مقصر بوده ولی الان که تسلیم است و می‌گوید حاضراست که با شما بنشیند و به قول یکی از رهبران اروپا ،همه ما الان در نیویورک جمع هستیم و این بهترین فرصت تاریخی است.

رییس جمهور خطاب به ملت ایران با تاکید بر اینکه آنچه این روزها برخی در تبلیغات جهانی مطرح می‌کنند با واقعیت فاصله دارد، گفت: البته این حرف که طرحی را فرانسه آماده کرده بود و کلیت آن طرح به یک معنا می‌توانست قابل قبول باشد، چون کلیت آن برمی‌گشت به اینکه ایران دنبال سلاح هسته‌ای نباشد که همیشه این را گفتیم، ایران به صلح منطقه و صلح آبراه‌های منطقه کمک کند که همیشه کمک کردیم. آمریکا کل تحریم را کنار بگذارد و فروش نفت بلافاصله آغاز و پول نفت در اختیار قرار بگیرد.

رییس جمهور اضافه کرد:  این اصولی بود که فرانسه با آمریکایی‌ها مطرح کرده بود و بعد با ما مطرح کرد لذا اصل این حرفی که الان در روزنامه‌ها و تبلیغات دنیا شایع و مطرح شده و خود رئیس جمهور فرانسه به صورتی بیان کرده، درست است.

رئیس جمهور با اشاره به ملاقات رئیس جمهور فرانسه برای بار دوم ظرف ۲۴ ساعت و ارایه طرح ، ادامه داد: کلیت این طرح از نظر ما قابل قبول است اما عبارت‌های این طرح را اصلاً قبول نداشتم چرا که  عبارت‌هایش نادرست بود و رئیس جمهور فرانسه گفت که بسیار خوب، عبارت‌هایی که خودتان می‌گویید و وزرای خارجه با هم یک نتیجه برسند و آن عبارت به عنوان مبنای مذاکره ما باشد.

روحانی با بیان اینکه همه بحث این بود که این طرح قابل قبول و فرض بگیریم اصلاحات جمهوری اسلامی  ایران را مد نظر قرار دهند، اما با چه اطمینانی وارد این جلسه شویم، ادامه داد:زمانی کسی می‌گوید ۱+۵، که یعنی برجام، کسی می‌گوید من برجام را قبول دارم و اشتباه کردم، می‌شود ۱+۵ و حداقل کسی می‌گوید من راه قبلی را نمی‌خواهم ادامه دهم و  حداقل نگوید همه تحریم را برداشتم، بگوید من راه قبلی را فهمیدم نادرست بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در همان ۲۴ ساعتی که اوج تحولات سیاسی و مذاکرات دیپلماتیک بود، رئیس جمهور آمریکا در ۲ نوبت یکبار در سخنرانی در سازمان ملل و در سطح جهانی و یکبار دیگر صریحاً اعلام کرد که می‌خواهیم تحریم‌ها را تشدید کنیم، افزود: به دوستان اروپایی گفتم که کدام بخش را را قبول کنیم؟ سخن شما را قبول کنیم که می‌گویید آمریکا آماده است یا حرف رئیس جمهور آمریکا را قبول کنیم که در ۲۴ ساعت ۲ بار به صراحت اعلام کرده که به دنبال تشدید تحریم ها است.

روحانی ادامه داد: خودشان پاسخ روشن نداشتند و گفتند در دنیای سیاست چیزی گفته است ولی آنها آماده‌اند.

رئیس جمهور خطاب به ملت ایران تاکید کرد: نمایندگان ملت ایران و من به عنوان خادم و نماینده ملت ایران برای اینکه حقوق ملت ایران را به کرسی بنشانیم، هیچ دریغی نکردیم و اگر حداقل اطمینان حاصل می‌شد که این مذاکرات نتیجه‌اش چیزی است که به نفع ملت ایران است، یعنی عزت ملت ایران حفظ می‌شود، حکمت مربوط به ملت ایران هم مد نظر است و مصلحت ملت ایران هم حاصل می‌شود، حتماً این کار را می‌کردیم.

روحانی تصریح کرد: به عنوان نماینده ملت ایران قبلاً گفتم و الان هم می‌گویم که  برای هر گونه فداکاری  که منجر به احقاق حقوق و رفاه مردم شود، آماده‌ام.

روحانی با اشاره به سفرش به نیویورک تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری ارتباط با طرف آمریکایی گفت: به ظاهر ممکن است برخی فکر کنند مساله ما با آمریکا در نقطه حل بود امابا حل مساله فاصله داشت و نمی‌شود یک مساله مهم را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و در زمان کوتاه حل کرد.

وی افزود: برای آمریکایی‌ها مهم بود این مساله تبدیل به بمب خبری شود برای ما هدف آنها مهم نیست منافع ملی مهم است. در اینجا می‌خواهم بگویم راه تمام نشده، مسیر بسته نشده باز هم اروپاییان و دیگران دارند تلاش می‌کنند هر زمان حقوق و کرامت ملت ایران مورد احترام قرار گیرد راه بسته نیست.

رئیس جمهور ایران با بیان اینکه اگر کشورهای اروپایی برای ملاقات با نماینده ایران می‌آیند به دلیل مقاومت مردم ایران است اگر این مقاومت نبود کسی به سراغ ما نمی آمد، گفـت: اگر نشان دادن اقتدار نیروهای مسلح برای کشور نبود این جایگاه را نداشتیم ما اخطار دادیم و بعد عمل کردیم همیشه اول اخطار داده‌ایم و بعد اقدام می‌کنیم در پدافند اخطارها لحظه‌ای است اما در دیپلماسی اقدام چند ماهه است، ما اخطار می‌دهیم و بعد عمل می‌کنیم صبر می‌کنیم و باز عمل می‌کنیم.

وی اظهار کرد: همه اروپایی‌ها گفتند امروز قدرت ایران از یک سال پیش بیشتر است، امروز ده مهرماه ارزش پول ملی ما به گفته بانک مرکزی ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است، بانک مرکزی می‌گوید شرایط تورمی ما ماه به ماه کاهش پیدا می‌کند، در ماه شهریور تورم نقطه به نقطه برای تولید کننده ۱۲ واحد درصد کاهش پیدا کرده است

روحانی با بیان اینکه شرایط و ثبات اقتصادی ما از یک سال پیش به مراتب بهتر است و این باعث شده که دنیا به سراغ ما بیاید و برای دیدار با نماینده ایران صف بسته بشود، اضافه کرد:  همه آمدند و گفتند که باید مساله حل شود و ما هم معتقدیم باید حل شود ما هیچوقت دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و‌ آنها هم باید برای آزادی در تجارت ما تحریم‌ها را بردارند.

رئیس جمهور گفت: می‌خواهم از رئیس‌جمهور فرانسه که در آن ۴۸ ساعت تلاش‌های زیادی را انجام داد تشکر کنم، ما هم با او همکاری کردیم، آن کسی که تلاش کرد این موضوع به نتیجه نرسد کاخ سفید بود، نه ژاپن و نه فرانسه هیچ کدام مقصر نبود و همه تلاش کردند.

ترامپ در پیغام خصوصی می‌گفت که می‌خواهم مذاکره کنم و در مصاحبه‌ها می‌گفت که می‌خواهم تحریم کنم ذکاوت و هوشیاری ایرانی بود که می‌طلبید ما به پیام خصوصی اعتماد نکنیم؛  در این مسیر ما راه را ادامه می‌دهیم و راه باز است و همه دنیا به این نتیجه رسیدند که خروج از برجام توسط آمریکا اشتباه بود و برجام بهترین توافق بود.

رئیس جمهور بابیان اینکه اگر قدرت منطقه و امنیت آن را می‌خواهند باید با ایران مذاکره کنند، من می‌خواهم از رسانه ملی، نیروهای مسلح، قوای سه گانه و از ملت ایران و مقام معظم رهبری تشکر کنم ممکن است که  برخی جاهایی اشکال داشتیم و برخی سنگ اندازی کردند اما ملت ما ایستاد و مقاومت کرد.

روحانی با بیان اینکه باید دو نکته را مد نظر داشت گفت: از همه کار آفرین‌ها می‌خواهیم که در زمینه اقتصادی بیش از پیش تلاش کنیم، توانایی آن را داریم، همه متخصصان و شرکت‌های دانش بنیان کنار هم قرار بگیرند و فعالیت خود را نشان دهیم.

وی افزود: اگر ما می‌خواهیم زودتر پیروز بشویم باید از درون این خانه و از درون ایران همه صدای وحدت را بشنوند ما جناح و احزاب مختلف با نظرات مختلف داریم و در انتخابات به طور طبیعی رقابت می‌کنیم، اما سعی کنیم که بهترین رقابت را داشته باشیم و ندای مقاومت، ندای ایستادگی و ندای صلح را دنیا از ما بشنود.