کد خبر: ۱۰۷۱۰۵
تاریخ انتشار:۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
رابطه معضل بیکاری - فقر و خدمات شهری در اهواز
شوشان - نوید قائدی:

یکی از بزرگترین مشکلات کلانشهر اهواز آمار بالای بیکاری-فقر و حاشیه نشینی است. بیکاری و به طبع آن کم برخورداری بسیاری از خانوارها و اخیرا تورم و گرانی و مشکلات معیشت مسبب بسیاری از معضلات اجتماعی و به طبع آن خدماتی در سطح شهر خواهد بود.

مثلا مسایلی همچون آمار بالای دستفروشان در سطح معابر و پیاده روها، زباله گردهای شبانه و روزانه که مشکلات عدیده ای را در نظافت شهری و ترافیک باعث شده اند، دزدیدن درب منهول های فاضلاب و دزدیدن تاسیسات آبرسانی فضای سبز و فلز تابلوهای مسیر، سایبان ایستگاههای اتوبوس و حتی پل های عابر پیاده از جمله نمونه هایی از این مشکلات همه روزه در سطح شهر اهواز است.

شکی نیست که مشکل بیکاری ملی و در تمام کشور به دلایل گوناگون برقرار است و مسئولان طی سال ها هنوز نتوانسته اند جز شعار دادن راه حلی برای آن پیدا کنند ، اما آمار بالای آن در استان زرخیز خوزستان و در شهر اهواز واقعا جای اعتراض و گلایه دارد که حاکی از بی تدبیری مسئولان دارد.

اما یک بررسی ساده نشان می دهد که نهادهای خدمات رسان خصوصا شهرداری اهواز چه ضرر و زیان هایی در این مورد متحمل می شوند که به عنوان یک عامل بیرونی غیر قابل کنترل با آن درگیر است، لازم است برای بررسی دقیق رابطه ی بین فقر - بیکاری و صدمه ها و هزینه های خدمات شهری مطالعات دقیق و جامعی صورت گیرد و رابطه معنا دار و ریالی آن همه ساله مشخص شود و به عنوان یک مطالبه جدی از دولت و حاکمیت مطرح شود، یا برای رفع آن ها در سطح استان و شوراهای اجتماعی و عمرانی چاره اندیشی شود.

باید نتایج این بررسی ها به حاکمیت اعلام شود تا در بررسی و محاسبات ملی و تصمیم گیری ها مد نظر قرار گیرد،البته نیاز به مطالعات دقیق آکادمیک و علمی و پژوهشی است، نه اینکه با یک گزارش و چند تصویر و حدس و گمان انتظار رفع مشکلات را داشت.

لذا از تمامی صاحب نظرات و کارشناسان حوزه شهری و جراید و حتی دانشگاه های استان انتظار می رود حال که دولت تازه نفس سر کار آمده نسبت به موضوع های اساسی و ریشه ای شهر و استان بیشتر حساس شوند و مسایل را بررسی و منعکس نمایند تا شاید مسئولان کشوری حساس شده و گره ای از مشکلات را رفع نمایند.

واقعا مصادیق قید شده مانند این همه زباله گرد و دزدی درب های فاضلاب و مشکلات حاشیه نشینی گسترده و... در شهرهای کشور عمومیت دارد؟به امید روزی که مطالعات مقایسه ای و تطبیقی و ارائه راهکارهایی در این زمینه پیشنهاد شود.