حق‌آبه هورالعظیم فوراً تامین شود
محمدجواد اشرفی مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان در بازدید میدانی از هورالعظیم، اظهار کرد: بنا به پیشنهاد و درخواست رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان جهت بررسی و بازدید از تالاب هورالعظیم به این منطقه آمدیم.

وی افزود: از سرشاخه‌های تامین حقابه تالاب هورالعظیم، وضعیت آبگرفتگی سطوح در تالاب و همچنین مشکلات گاومیش‌داران منطقه بازدید شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان عنوان کرد: در طول بازدید آماری که براساس برداشت از تصاویر ماهواره‌ای به رئیس مجمع نمایندگان گزارش شد در مخزن شماره یک تالاب ۵۲ درصد آبگرفتگی، در مخزن دو، سه و چهار به ترتیب بین ۸۰ تا ۸۳ درصد  و در مخزن شماره ۵ حدود ۵۲ درصد آبگرفتگی داشتیم.

وی افزود: دلایل فنی و توجیهات کارشناسی این آبگرفتگی و خشکی‌ها نیز بررسی شد و همچنین توضیحات لازم به سازمان آب‌وبرق در خصوص ضرورت رهاسازی فوری آب به سمت تالاب هورالعظیم داده شد.

اشرفی بیان کرد: در صورتی که به فوریت تامین حق‌آبه تالاب را نداشته باشیم تنش ایجاد شده قابلیت این را دارد که در روزهای آتی به یک بحران برای آبزیان تبدیل شود.

وی افزود: با توجه به شدت زیاد تبخیر در تالاب هورالعظیم و گرمای زیاد قطعا افزایش غلظت آب تالاب را خواهیم داشت که به تبع آن کاهش اکسیژن و مرگ‌ومیر گسترده آبزیان را خواهیم داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در حال حاضر هیچ گونه مرگ‌ومیر گسترده ماهیان در حوزه تالاب هورالعظیم در مقطع ایرانی دیده نشده است.