مشروح سخنان استاندار خوزستان در نخستین گفتگوی تلوزیونی؛
تصمیم مجموعه نظام و دولت برای کاهش مشکلات مردم خوزستان است

تصمیم مجموعه نظام و دولت برای کاهش مشکلات مردم خوزستان است / مدیران استان باید در تراز جایگاه رفیع استان باشند / مدیران پروازی باید در همان تهران به دنبال شغل مدیریتی باشند

دکتر صادق خلیلیان استاندار خوزستان در نخستین گفتگوی تلوزیونی از شبکه استانی به تشریح شرایط استان و سیاست ها و برنامه های دولت سیزدهم در خوزستان پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان دکتر صادق خلیلیان استاندار خوزستان شامگاه یکشنبه در نخستین گفتگوی تلوزیونی از شبکه استانی به تشریح شرایط استان و سیاست ها و برنامه های دولت سیزدهم در خوزستان پرداخت.

مشروح سخنان استاندار خوزستان در این برنامه تلوزیونی در پی می آید:

استان خوزستان یک استان ویژه محسوب میشود و علتش این است که حدود نیمی از منابع بودجه کشور را تامین میکند. در بخش کشاورزی در اکثر موارد اول است و ۱۴ درصد نیاز غذایی کشور را تامین میکند و یک سوم منابع آبی در آن جاری است و با تنوع قومی گسترده و مردمی که در ۸ سال دفاع مقدس دین خود را ادا کردند یک استان ویژه محسوب میشود.

منظور از استانداری ویژه این است که در دولت تصمیم گرفته شده در مواقع لازم در جلسات هیات دولت شرکت کنم و تصمیم مجموعه نظام و دولت برای کاهش مشکلات مردم خوزستان است. امیدواریم با کمک همه مسوولان و مردم مشکلات خوزستان کاهش یابد و خوزستان به شکوفایی برسد.

در زمینه انتخاب مدیران متناسب با بزرگی استان و نقشی که در توسعه کشور دارد طبیعتا شاخص های انتصابات مدیران مواردی همچون پاکدستی، دلسوزی، تلاش شبانه روزی و تخصص و توانمندی و دوری از رانت و شایسته سالاری است و مدیران استان باید در تراز جایگاه رفیع استان باشند. در عین حال باید از ظرفیت های بومی در این زمینه استفاده نماییم.

معضل بیکاری راهکارهای مشخصی دارد و اراده ای قوی برای رفع آن میخواهد. در شرایط رکود واحدهایی داریم که یا تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند. در حال حاضر صنایع متوسط و کوچک در حدود ۵۰ درصد فعال هستند و اگر بتوانیم واحدهای تولیدی را به چرخه فعالیت برگردانیم یک راهکار میانبر است که از این طریق مشکل اشتغال تا حد قابل توجهی رفع میشود.

 یک بخش دیگر ظرفیت کشاورزی و صنایع تبدیلی است که با صادرات به کشورهای همجوار پتاسیل زیادی برای ایجاد اشتغال دارد. 

سیاست دولت در کنار ایجاد اشتغال توسعه ساخت و ساز مسکن است که جزو مهمترین سیاست های دولت است و قرار شده ساز و کاری اجرایی شود که بر اساس آن تامین زمین بر عهده دولت باشد و نیمی از هزینه مسکن کاهش یابد و با تسهیلات و آورده اولیه موجب به حرکت درآمدن اقتصاد و فعال شدن اشتغال مرتبط با بخش مسکن میشود.

همچنین برای کاهش بیکاری باید در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به سمت ایجاد پتروپالایش و ارزش افزوده و پرهیز از خام فروشی حرکت کرده و صنایع پایین ایجاد کنیم که به توسعه چندبعدی استان کمک میکند.

همچنین در صنعت فولاد ظرفیت خوبی داریم و با همت ملی که ایجاد شده بسیاری از مشکلات در حوزه بیکاری قابل حل خواهد بود.

الزام خواهیم کرد در مدیریت ها و استخدام ها اولویت با نیروهای بومی باشد مگر اینکه برای یک تخصصی نیروی آن در استان موجود نباشد.

صنایعی در استان مستقر هستند که با وجود صدمه به محیط زیست خوزستان و ایجاد آلودگی در استان حساب ها، مالیات و سکونت مدیرانشان در تهران است و مسوولیت های اجتماعی خود را نیز بخوبی انجام نمیدهند که این موضوع قابل قبول نیست و پیگیری خواهیم کرد که این مالیات ها در استان پرداخت شود و مدیران پروازی نیز باید در همان تهران به دنبال شغل مدیریتی باشند.

مطالبات معوق آبداران و کارگران بایست از طریق کارگروه های ملی و استانی تعیین تکلیف شود و نباید هر سال چنین معضلاتی تکرار شود و هر جا هم مشکلی در این خصوص باشد با شفافیت و صراحت آن را با مردم در میان خواهم گذاشت.

نباید اختلافات میان دستگاه ها موجب معطل ماندن خدمات عمومی شود و در زمینه مشکلات مردم بخشی نگری ها و خودخواهی ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

یکی از مزیت های استان وجود رودخانه های پرآب در آن است این استان دارای یک حقابه است و همانطوریکه منابع نفتی استان برای توسعه کشور هزینه میشود قطعا حقابه استان هم باید محقق شود و ما آن را پیگیری خواهیم کرد.

مقام معظم رهبری در سفر سال ۷۵ به استان فرمان اجرایی شدن طرح احیای زمین های کشاورزی را دادند و تا سال ۸۸ هیچ اقدامی نشد و در آن سال که مسوولیت داشتم بررسی کردم و ساختار اجرایی و ردیف اعتباری برای این طرح ایجاد کردیم و سال ۸۹ عملیات اجرایی آن شروع شد. البته اشکالاتی در فاز یک وجود دارد که باید در فاز دو آن را اصلاح کنیم.

در اولین شب مسوولیت خود از یکی از بیمارستان ها و دو بخش آی سی یو بازدید کردم و از کادر درمانی قدردانی نمودیم.

خوشبختانه وضعیت بیماری نسبت به دو هفته گذشته تقریبا به نصف رسیده است به طوریکه دو هفته پیش متوسط مراجعه روزانه افراد ۱۰۷۰۰ نفر بود که این رقم هم اکنون به ۵۰۶۰ نفر رسیده است و این نشاندهنده این است که در شرایط نزولی بیماری هستیم.

تاکنون دو میلیون نفر واکسن دریافت کرده اند و مطابق برنامه ریزی صورت گرفته به دنبال ظرفیت سازی برای تزریق روزانه ۱۰۰ هزار نفر هستیم و در نظر داریم تا نیمه آبان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت هدف ۱۸ سال به بالا را تحت پوشش کامل واکسیناسیون قرار دهیم و با فروکش کردن روند بیماری امیدواریم کیفیت خدمات به بیماران بهبود یابد.

بایست برای ورزش دو مسیر قهرمانی و همگانی را دنبال نماییم. منابع دولتی نیز باید بر اساس شرایط استان و محرومیت هایی که در برخی مناطق داریم اولویت بندی شود.

در خصوص مشکلات تیم های خوزستانی باید گفت که راه موفقیت در ورزش قهرمانی اتصال به منابع دولتی نیست چون منابع دولتی با محدودیت مواجه است و باید مشارکت بخش خصوصی را در امر ورزش قهرمانی داشته باشیم و از ظرفیت بخش خصوصی در ورزش استفاده کنیم و بخش دولتی هم در کنار بخش خصوصی از تیم های ورزشی حمایت کند.

خوزستان استانی متکثر است و دارای فرهنگ های بومی محلی و بسیار اصیل است و ما باید آن را تقویت کنیم و اصالت فرهنگی استان در ابعاد و قومیت های مختلف را ترویج و توسعه دهیم و از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر استفاده کنیم. امیدواریم با کاهش روند بیماری و پوشش کامل واکسیناسیون جامعه را به سمت شرایط عادی سوق داده و مراکز آموزشی فرهنگی و اصناف پرخطر بازگشایی شود.

امروز هم روز سینما بود که آن را به اهالی سینما و هنرمندان خوزستانی تبریک عرض میکنم در عین حال در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم و یاد و خاطره این رویداد عظیم و ارزشمند را گرامی میداریم.

فعالیت هایی که در بخش کشاورزی توسط تولید کنندگان انجام میشود که به تولید محصول منجر میشود و این تولید محصول منشا رشد و توسعه است چرا که پس از آن فرآوری و تجاری سازی است که به هم پیوسته است.

در مورد قیمت خرما برای خرید تضمینی پیگیری ها نتیجه داده و با قیمت ۹۲۰۰ و گندم ۷۵۰۰ به تصویب رسیده که مشوق خوبی برای کشاورزان است.

آبادان و خرمشهر در دوران دفاع مقدس آسیب زیادی دیدند و هنوز از آن آسیب ها رنج میبرند و بازسازی این دو شهر نیاز به تسریع دارد و این اراده وجود دارد و میتوانیم از ظرفیت های گردشگری و تجارت مرزی در این زمینه استفاده نماییم.

برای پیشرفت استان ارکان حکمرانی ارکانی به هم پیوسته است و بخش های مختلفی همچون دولت، مجلس، شوراها و رسانه و … باید همه در کنار هم باشند و با هم افزایی به امر توسعه کمک شود.