نوشتاری از غلامرضا نورآبادی؛
انجمن های قوی ،توجه استاندار ویژه ،پیش نیاز توسعه استان
شوشان - غلامرضا نورآبادی:

بیش از ۱۵۰ سال است که درگیر دمکراسی و استفاده خرد جمعی و حکومت قانون بجای فرد هستیم.

در تمام مقاطع بزرگان و اندیشمندانی وارد این عرصه شدند و متاسفانه اکثر آنها یا کشته شدند و یا حذف.
بنظر شما این نکته قابل تامل نیست که چرا موفق نمی شویم به ابتدایی ترین خواست خود ،یعنی داشتن یک سیستم قانونی که متضمن آسایش،رفاه و توسعه اقتصادی است،دست یابیم؟

نیاز رفع مشکلات چه در عرصه ملی و چه در عرصه های کوچکتر مثل صنعت ،همگرایی و اتحاد بین شاغلین آن گروه است.

طبعا برای ایجاد اتحاد، نیاز به داشتن فرهنگ تعامل،حضوردر تشکل و قبول دیدگاههای متفاوت ولی اهداف یکسان الزامی است.

پیش نیاز اتحاد و تشکیل انجمن داشتن احساس مسئولیت اجتماعی تک تک ماست.مسئولیت اجتماعی صرفا دادن مبلغی کمک به نیازمندان نیست ،بلکه گذاشتن وقت و فرصت کافی برای حضور در تشکل و کمک به اجرای تصمیمات آن است.

یک سندیکا یا انجمن در یک کشور اروپایی ،برای یک خواسته وقتی فراخوان میدهد ،تمام اعضا آن یکصدا حمایت میکنند ،چون به این درک رسیده اند که منافعشان در اتحاد است ،ولی انصافا چند درصد از  مدیران واحدهای تولیدی ما به این وظیفه اجتماعی خود عمل میکنند؟در عین حال تا دلتان بخواهد در فضای مجازی گله از مشکلات تولید،ناتوانی مسئولین دولتی و....نشر و باز نشر میشود.(که البته آن هم در خانه وقتی روی مبل راحتی نشسته و کار خاصی نداریم).

مقایسه انجمن های اصفهان و تهران و...با خوزستان نیز ناشی از همین تفاوت فرهنگی است و نه دستورات حکومتی.

ولی با تمام این عدم همکاری ها ،تنها روزنه امید بهبود همین تشکلها و انجمن ها هستند . اگر هریک از ما علاوه بر آنکه بفکر امورات شخص مان باشیم که اغلب هم در پیچ و تاب ادارات در گیر هستیم ،کمی وقت بزاریم که مشکلات را جمعی حل کنیم و به خودمان بقبولانیم که مشکل امروز این واحد تولیدی ،ممکن است مشکل فردای من باشد ،قطعا حضور پررنگ تر خواهیم داشت.

 بعد از مدتها رهبری بحث استفاده از خرد جمعی را مطرح کردند ،ولی بدلیل همین نداشتن دید روشن حتی برخلاف سایر صحبت های ایشان ،از این مورد حرفی در صدا و سیما و رسانه ها پر رنگ نمیشود. 

بهر صورت الان که دولت پای کار آمده و اعلان آمادگی کرده است و بخصوص در استان که از ابتدای سال  ،رئیس سازمان صمت خوزستان بطور جدی دنبال سر وسامان دادن به انجمن هاست ،این فرصت را مغتنم بشماریم و برای یکبار هم که شده بطور فراگیر پای کار بیائیم تا انشالله موجب رفع مشکلات واحدهای تولیدی و توسعه استان تسهیل گردد.