شورای امنیت: وتوی روسیه برای طرح فرانسه/ طرح روسیه رای نیاورد
به گزارش شوشان به نقل از خبرگزاری ها، طرح فرانسه شامل ممنوعیت پرواز در آسمان حلب و آتش بس در این شهر بود.

چین برای نخستین بار به طرحی درباره سوریه به مانند روسیه، رای مخالف و وتو نداد و ممتنع رای داد.

بعد از این رای گیری، طرح روسیه درباره حلب نیز در شورای امنیت به رای گذاشته شد و با اکثریت آرا رد شد.

مصر، ونزوئلا و چین تنها کشورهایی بودند که به طرح روسیه درباره سوریه رای مثبت دادند.
رای مثبت مصر به طرح روسیه منجر به اعتراض و انتقاد شدید عربستان سعودی شده است.

همچنین به هنگام سخنرانی بشار الجعفری نماینده سوریه در شورای امنیت، شماری از نمایندگان کشورها، نشست را ترک کردند.

به گزارش یورونیوز، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پس از نشست شورای امنیت گفت که همه اعضای این شورا از همان ابتدای نشست می دانستند که نه پیش نویس پیشنهادی فرانسه رای می آورد و نه پیش نویس روسیه.

سوریه، روسیه و ایران، غرب و برخی از کشورهای عربی را به حمایت از گروه های مسلح مخالف بشار اسد و طولانی تر کردن جنگ داخلی سوریه متهم می کنند و می گویند این گروه ها از غیرنظامیان سوری در شرق حلب به عنوان سپری انسای استفاده می کنند.

قدرت های غربی اما می گویند حملات هوایی روسیه و سوریه به شرق شهر حلب جان غیرنظامیان را می ستاند تا اسلامگرایان افراطی و تروریست ها را.

متیو ریکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد با انتقاد از حق وتوی روسیه خطاب به ویتالی چورکین که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، گفت:«وتوی شما آقای رئیس، بر آنچه از مدتها قبل می دانستیم مهر تایید نهاد. اقدامات روسیه در هفته های اخیر نشان داده که تعهدات این کشور به روند صلح چقدر توخالی است.»

حدود ۲۵۰ هزار نفر در شرق شهر حلب، محلات تحت کنترل مخالفان مسلح دولت سوریه، ساکن هستند که حدود ۸۵ هزار تن از آنها را کودکان تشکیل می دهند.

حنا سینگر، نماینده یونیسف در سوریه می گوید:« شاهد هستیم که (در شرق حلب) به دلیل فقدان خدمات و عدم امکانات، پزشکان قادر به مواجه با وضع موجود نیستند، شماری از کودکان در شرایط بحرانی به سر می برند و با مرگ دست و پنجه نرم می کنند…خشونت ها باید متوقف شود. ما در پشتیبانی و ارائه کمک به مردم شرق حلب کاملا به حالت آماده باش هستیم.»

کشمکش های قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای بحران سوریه را بحرانی تر کرده است؛ جنگی داخلی که نیمی از جمعیت سوریه را آواره کرده و بیش از ۳۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.