محمد رضا خاتمی: گزینه اصلی اصلاح طلبان روحانی است
باید با پدیده ترامپ با احتیاط برخورد کنیم
یک فعال سیاسی، آقای روحانی را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری از نظر اصلاح طلبان دانست و از دونالد ترامپ رییس جمهوری جدید امریکا به عنوان یک پدیده یاد کرد که با توجه به ویژگی هایی که دارد، ایران باید با احتیاط در قبال او رفتار کند.

به گزارش ایرنا؛ محمدرضا خاتمی در واکنش به انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا افزود: نباید از نظر دور داشت که تحمل ترامپ نسبت به روسای جمهوری قبلی آمریکا کمتر است یعنی زود عصبانی می شود و ممکن است زود تصمیم های آنچنانی بگیرد. به همین دلیل، کشورهایی مثل ایران باید با این پدیده با احتیاط برخورد کنند و بهانه ای به دست او ندهند که بتواند خودش را در افکار عمومی آمریکا و جهان محق نمایان سازد و کارهای احمقانه ای انجام دهد.

وی ادامه داد: در عین حال، برای کشوری مستقل مثل ایران تفاوتی ندارد که کلینتون یا ترامپ بیاید چون ما باید با درایت و تدبیر منافع خود را پیگیری کنیم. بهتر است از همه فرصت ها و به خصوص فرصت جهانی برای نجات کشور از مشکلات استفاده کنیم. 

خاتمی گفت: باید منتظر شد اگر ترامپ همان ترامپ قبل از انتخابات باشد و آن شعارهایی که داد و برنامه هایی که اعلام کرد بخواهد عملی کند یک وضعیت است. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: اما اگر به روال معمول که هرکسی پایش را در کاخ سفید یا در هر کاخ ریاست جمهوری می گذارد براساس روبرو شدن با واقعیت ها و ارزیابی دقیق تر وضعیت امور برنامه هایش باشد، طور دیگر است. 

خاتمی افزود: در کل سیاست های آمریکا در بخش خارجی اش خیلی تفاوت محسوسی نخواهد کرد چنان که همه انتخابات ریاست جمهوری این کشور در طول دههای گذشته دیده ایم هرکسی که آمده است با یک نوسان چند درصدی در سیاست خارجی روبرو بوده است.

وی یادآور شد: به طور مثال اوباما که در انتخابات رویکردی به مسایل خاورمیانه و مسلمانان داشت ولی در عمل خیلی تفاوتی با سیاست های بوش نداشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در دوران ترامپ بیشترین مساله، مساله داخلی آمریکا خواهد بود و اگر واقعا این اتفاق بیافتد و به طور واقع بینانه مسایل سیاست خارجی اشان براساس منافع آمریکا تنظیم کنند یک فرصت برای کشورهای مستقلی مثل ایران است که بتوانند از این فرصت استفاده لازم کنیم.

بهترین گزینه برای ریاست جمهوری از نظر اصلاح طلبان آقای روحانی
این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره انتخابات سال 96 و گزینه اصلاح طلبان گفت: باید واقعیت های آرایش سیاسی در کشور را در نظر بگیریم. 

خاتمی افزود: در شرایطی هستیم که یک رییس جمهور مستقر داریم که تجربه خیلی خوبی در اداره کشور دارد و کاملا با مشکلات و مسایل کشور آشنا شده است. 

وی ادامه داد: تنگناها را می داند و به یک درجه خوبی از تعامل با ارکان حکومت و جناح های سیاسی مختلف سیاسی رسیده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مهمترین چیزی که در آقای روحانی وجود دارد این است که صداقت خود را نشان داده و به شعارهایی که داده پایبند بوده و آنها را پیگیری کرده است.

وی ادامه داد: چون خواهان وضعیت مستقر و تداوم تجربیات هستیم و خواستار این هستیم که برنامه های ناتمامی که هست به سرانجام برسد و از طرف دیگر می دانیم کسانی هستند که دنبال در پی فرصت هستند تا اوضاع را بهم بریزند و کشور را به چهارسال قبل برگردانند، زمانی که اقتصاد نابود شد و در دنیا منزوی و تحریم شدیم و اجماع جهانی علیه ما شکل گرفت و در داخل دچار انشقاق های سیاسی وسیعی بودیم.

وی ادامه داد: البته بسیاری از آنها ترمیم شده و باید در چهارسال آینده گام های موثرتری در جهت ترمیم بیشتر آنها بردایم بنابراین اگر همه اینها را در نظر بگیریم می بینیم که بهترین گزینه برای ریاست جمهوری از نظر اصلاح طلبان آقای روحانی باشند. 

خاتمی یادآور شد: این به این معنا نیست که انتقاد، گلایه و نسبت به برنامه هایی که وی دارد پیشنهادهای بهتری نداشته باشیم اما امیدواریم در این چهارسال با تجربه ای که ایجاد شد و در چهارسال آینده تعامل بیشتری بین همه گروها و جناح های سیاسی با رییس جمهور و از جمله اصلاح طلبان باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: تنها چیزی که باید مدنظرمان در سال های آتی باشد واقعا منفعت کشور باشد و نه منافع جناحی و سیاسی، بنابراین تصمیم اصلاح طلبان بر این است که در انتخابات آینده از آقای روحانی حمایت کنند و وی کاندیدا است.

وی تاکید کرد: امیدواریم خود آقای روحانی هم مصمم وبا اراده ای قوی تر وارد صحنه شوند و تردیدها را از بین ببرند که بتوانیم در انتخابات 96 به یک نتیجه مطلوب برسیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: نتیجه مطلوب این است که روحانی با رای بالاتر و قاطع تر از رای چهار سال پیش انتخاب شود که پشتوانه مردمی کافی برای اجرای برنامه ها را داشته باشد.
یست ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از 14 تا 21 آبان ماه در مصلای امام خمینی(ره) برپا است.