فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا:
رئیس جمهور قرارداد کشتی‌سازی با کره‌ را لغو کند/ بی اعتنایی به توان داخلی خیانت است
سرتیپ پاسدار عبادالله عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در نشستی خبری اظهار داشت: امروزه صحبت‌های بسیاری در رابطه با معضل بیکاری کشور می‌شود و ظرفیت‌های بسیاری برای حل مشکل بیکاری در جامعه داریم و در صنعت کشتی سازی شرکت‌های بزرگی مثل صدرا را داریم که تجربه ساخت اقیانوس پیمای 113 هزار تنی افراماکس را در 22 ماه در کارنامه خود دارد.

وی با بیان اینکه بی اعتنایی به توان داخلی خیانت است گفت: متأسفانه شنیده‌ایم که قراردادی به منظور ساخت 10 فروند کشتی با کشور کره جنوبی به امضا رسیده که امیدواریم این طور نباشد و این قرارداد هنوز امضا نشده باشد اما اگر این قرارداد امضا شده رئیس جمهور باید آن را لغو کند. چرا که اگر این کار صورت نگیرد دیگر نمی‌توان اعتمادی به حرف‌ها و شعارها کرد. 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزود: کره‌ای‌ها 8 سال پیش 215 میلیون دلار گرفته بودند تا برای ما کشتی بسازند اما به تعهداتشان عمل نکردند و اینکه امروز با وجود توان داخلی و لزوم فعال‌سازی ظرفیت‌ها برای رفع مشکل بیکاری می‌توانیم در داخل کشور اقدام به ساخت کشتی کنیم بسیار جای تعجب است که نهادها و سازمان‌هایی اقدام به امضای چنین قراردادهایی می‌کند.

وی ادامه داد: ما حاضریم با ایجاد کنسرسیومی از شرکت های داخلی چون صدرا و ایزائیکو و ... به صورت EPCF با 85 درصد فاینانس و 15 درصد سهم اقایان، این قرارداد را برای ساخت 10 فروند کشتی در داخل کشور اجرا کنیم.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در 10 حوزه بزرگ کشور فعالیت دارد"، گفت: مهمترین این بخش ها، حوزه نفت است که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تجربه طرحای، تجهیز، مهندسی و اجرای پالایشگاههای بزرگ گازی را در پارس جنوبی در کارنامه دارد و یکی از افتخارات ما این است که با به مدار بهره برداری رساندن فازهای 15 و 16 پارس جنوبی، ایران را از واردات گاز بی‌نیاز کردیم.

وی افزود: در حال حاضر پروژه های فازهای 22 تا 24 و فاز 13 که در مجموعه قرارگاه در حال اجرا است، بیش از 83 تا 84 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و با تکمیل این فازها، 115 میلیون مترمکعب در روز به تولید گاز کشور افزوده می شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی منطقه توسط قرارگاه در ایران در حال ساخت است"، گفت: حدود یک ماه پیش با راه اندازی واحد تقطیر فاز نخست این پالایشگاه، تولید روزانه 10 میلیون لیتر گازوئیل و نفتا آغاز شد و تا پایان سال، تولید بنزین از فاز نخست این پالایشگاه محقق می شود.

وی ادامه داد: کمی در خصوص آوردن تجهیزات کوره ها از کشور کره با مشکل مواجه شدیم که موفق شدیم این تجهیزات را وارد کنیم و نصب شده اند.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "50 درصد آزادراههای کشور را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) احداث کرده است"، گفت: 3 آزادراه مهم کشور با سرمایه گذاری قرارگاه در حال اجرا است که اتمام این پروژه ها اثرات اقتصادی بسیار خوبی برای کشور به دنبال دارد.

وی افزود: آزادراه حرم تا حرم را به طول 160 کیلومتر در سه لاین رفت و 3 لاین برگشت احداث کرده ایم که یکی از بهترین آزادراههای کشور است و با وجود اینکه پیش بینی میشد از این مسیر 12 هزار خودرو عبور کند، امروز 20 هزار خودرو از این مسیر عبور می کند؛ این مسیر موجب شده تا 8 کیلومتر فاصله مسیر قبلی کم شده و حدود 2 ساعت از زمان تردد کامیون های باری در این مسیر کاسته شده است.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "آزادراه مهم دیگری در جنوب تهران در دست اجرا داریم"، گفت: احداث آزادراه کمربندی جنوب تهران از آبیک تا چرمشهر را به طول 160 کیلومتر آغاز کرده ایم که با اجرای این آزادراه، هم رینگ دوم تهران احداث می شود و هم قابلیت های پدافند غیرعامل دارد و هم ترافیک شهری را کاهش می دهد چرا که کسانی که از استانهای اذربایچان شرقی و غربیریال قزوین، زنجان و البرز می خواهند به شرق و جنوب کشور تردد کنند با استفاده از این ازادراه دیگر وارد تهران نیم شوند و به عبارتی، کریدوری برای اتصال از غرب و شمال غرب به جنوب و شرق کشور احداث می شود.

وی ادامه داد: این آزادراه 4 قطعه است و هم اکنون 4 هزار نفر با استفاده از 1500 دستگاه ماشین آلات در این پروژه فعال شده اند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از اجرای پروژه عظیم جمع آوری روان آب ها در کشور توسط قرارگاه خبر داد و گفت: حدود 11 هزار نفر در این پروژه به به طور مستقیم مشغول به کار هستند، 10 کارخانه لوله سازی 3 شیفت دارند کار می کنند که در هر کارخانه 5 تا 7 هزار نفر شاغل هستند و به طور مجموع، 50 هزار نفر در پروژه عظیم جمع آوریآاب های روان در حال کار هستند.

وی افزود: متأسفانه در کشور اولویت بندی در پروژه ها وجود ندارد و این مشکل جدی در نظام اجرایی کشور است، ما در قرارگاه اقدام به اولیت بندی پروژه ها کرده ایم و تا پایان سال 95  قریب به 50 تا 55 پروژه بزرگ عمرانی را که هم اکنون بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند به بهره برداری می رسانیم و اگر دولت در تأمین اعتبارات و حل مشکلات مالی طرح ها همکاری کند، 10 پروژه بزرگ نفتی را تا 2 سال آینده می توانیم به بهره برداری برسانیم که عایدی 140 هزار میلیارد تومان برای کشور به دنبال دارند.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "در 55 پروژه عمرانی اولویت دار تاکنون 126 هزار میلیارد تومان هزینه شده است"، گفت: در کشور هم اکنون 550 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام وجود دارد و اگر دولت بخواهد سالی 50 هزار میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی هزینه کند، 11 سال طول می کشد تا تمام این پروژه ها تمام شود و این بسیار وضعیت نامناسبی است، باید بتوانیم با راهکارهای مختلف اقدام به واگذاری و تأمین مالی این طرح ها کنیم.

وی ادامه داد: امروز همه می نالند و می گویند که تنگناهای مالی و غیره داریم ، من انسانی اجرایی هستم و سیاسی و پشت میز نشین نیستم، اعتقاد دارم اگر همت شود و انگیزه بسیجی باشد و از ظرفیت های داخلی کشور استفاده شود، با رهنمودهای رهبری به راحتی مشکلات حل می شوند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به اینکه افراد تحصیل کرده بیکار بسیاری داریم، گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) آمادگی دارد و اعلام می کنیم که می توانیم بخش اعظمی از بیکاری کشور را حل کنیم به شرط آنکه همگراییی و همکاری باشد؛ در داخل کشور ما ظرفیت های بسیار وجود دارد که با فعال کردن این ظرفیت ها می توانیم مشکل بیکاری را حل کنیم اما اگر همگرایی و همکاری نباشد، بی نتیجه است.

وی افزود: در حال حاضر در پروژه های قرارگاه 150 هزار نفر به صورت مستقیم و بالای 1.5 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار هستند؛ بالغ بر 12 هزار دستگاه ماشین الات و تجهیزات پیشرفته در اختیار داریم.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "در سال اقتصاد مقاومتی به گروههای کاری مختلف دستور آماده باش داده ایم"، گفت: ما منکر تأثیر تحریم ها نیستیم، اما معتقدیم اگر در جایی محاصره شدیم به جای تسلیم باید مقاومت و تلاش کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه ما خود تحریم هستیم و بیشتر از انکه تحریم های کشورهای خارجی ما را اذیت کند، خودتحریمی که به بهانه های مختلف ایجاد می شود ما را آزار می دهد و دردآور است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه "شرکت صدرا در 10 ماهی که تحویل قرارگاه شد حدود 20 سال جلو افتاد"، گفت: اکنون مدیریت خوبی در مچجموعه صدرا مشغول فعالیت است و سکوهایی که در این مجموعه برای پروژه های نفتی کشور در حال ساخت است، ماهانه 3.5 تا 4 درصد پیشرفت اجرایی دارند.

وی افزود: بندر شهید بهشتی در چابهار تا پایان سال به بهره برداری می رسد و نیاز داریم تا راه آهن چابهار - زاهدان نیز هرچه سریعتر تأمین مالی شود و هم ما و هم وزارت راه و شهرسازی به دنبال فاینانس برای این پروژه هستیم؛ حتی انتشار اوراق مشارکت و استفاده از اسناد خزانه اسلامی نیز در این خصوص مورد توجه قرار دارد.

سردار عبداللهی با بیان اینکه پروژه های پارس جنوبی در حال تکمیل است و در آینده ای نزدیک تمامی فازها به مدار بهره برداری می رسند"، گفت: با اتمام توسعه پارس جنوی 215 میلیون مترمکعب در روز مازاد تولید گاز داریم که ما طرحی با عنوان طرح ناب به دولت پیشنهاد کرده ایم که با استفاده زا این گاز مازد، در جهت جلوگیری از خام فروشی، بتوانیم تأسیساتی را جهت تولید آب شیرین و برق به صورت همزمان در جنوب کشور در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم که این طرح مورد موافقت وزلارت نیرو قرار گرفته و در حال انجام بررسی ها و برگزاری جلساتی در این زمینه هستیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از فاینانس چین در احداث قطار پرسعت اصفهان - قم - تهران خبر داد و گفت: زیرسازی این پروژه از اصفهان تا قم انجام شده و انجام زیرسازی از قم تا تهران نیز آغاز شده است.

وی افزود: این قطار سریع السیر، رقیب هواپیما در جدفاصل تهران - اصفهان خواهد بود.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "در حال حاضر 1.2 تریلیون تومان پول سرگردان رد دست مردم است"، گفت: اگر بتوانیم بستری جهت اعتماد مردم فراهم کنیم که این پول های سرگردان به روژه های عمرانی کشور بایند، بشیاری از مشکلات ـدمین مالی طرح ها برطرف می شود.

وی افزود: در فروش سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس دیدیم که در عرض نیم دقیقه 300 میلیارد تومان سهام فرخته شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ا بیان اینکه "بانک ها به هیچ وجه خوب عمل نمی کنند"، گفت: هر جا تولید مشکل دارد پای بانک در میان است؛ ما جلسات متعددی با بانک ها داشتیم و از آنها درخواست کردیم که پول های در اختیارشان را به پروژه های عمرانی کشور بیاروند تا هم درآمد حلال دریافت کنند و هم به سود کشور گام بردارند اما متأسفانه نتیجه ای نگرفتیم.

سردار عبداللهی در خصوص قراردادهای جدید نفتی ایران گفت: به طور قطع باید قرارگاه در قراردادهای جدید نفتی و در بخش بالادستی نفت ایران حضور داشته باشد، مذاکراتی با وزارت نفت داشتیم و موافق هایی حاصل شده و در آینده نزدیک تفاهم نامه ای با وزارت نفت خواهیم داشت.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) از امضای تفاهم نامه این قرارگاه با وزارت نفت برای مطالعات میدان آزادگان خبر داد و گفت: قرار بود هفته گذشته این تفاهم نامه در قالب MOU بین وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به امضا برسد اما به دلیل مأموریت وزیر نفت به روزهای آتی موکول شد و قرار است در آینده ای نزدیک این تفهم نامه به امضا برسد.

وی افزود: مذاکرات متعددی با شرکت گازپروم و چند شرکت اروپایی داشتیم و آنها ابراز تمایل کردند که با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در قراردادهای جدید نفتی ایران همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: در خصوص میدان آزادگان جنوبی که به دلیل مسائل افزایش ضریب بازیافت پروژه آسانی نخواهد بود، حاضریم با شرکت های خارجی تشکیل کنسرسیوم دهیم.

سردار عبداللهی با بیان اینکه "آمادگی داریم آزادراه تهران - شمال را 4 ساله به طور کامل تکمیل کنیم"، گفت: ما پیشنهاد خود را با 60 درصد تأمین مالی ارائه کردیم اما مورد موافقت دولت قرار نگرفت؛ اعلام می کنم اگر کل پروژه را به صورت پکیج به مناقفصه بگذارند ما حاضریم شرکت کنیم و اگر به قرارگاه واگذار شود آنرا 4 ساله تکمیل می کنیم.