قائم مقام شرکت بازرگانی حلوائی؛
رویکرد جدید وارد کنندگان کالاهای بهداشتی و آرایشی انتقال تکنولوژی تولید محصولات وارداتی به ایران است

شوشان: علی اصغر ذیبخش امروز در حاشیه برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی ایران کازمتیکا که در محل نمایشگاه های هتل کاروانسرای آبادان در منطقه آزاد اروند برگزار شد ، اظهار کرد : به بهانه برگزاری این نمایشگاه به این منطقه سفر کردیم و بسیار خرسندیم از اینکه مدیران جدیدی مانند دکتر پیرصالحی معاون  وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو و دکتر بهفر رییس اداره کل آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو کشور در راس امور قرار گرفتند و رویکردی صحیح و منطقی نسبت به واردات محصولات آرایشی و بهداشتی دارند. جا دارد از ایشان تقدیر و تشکر نماییم.

وی افزود : نمایشگاهی که اکنون بصورت تخصصی در حوزه بهداشتی و آرایشی در حال برگزاری است محلی است تا ما نیز بتوانیم بطور مستقیم دیدگاه ها و نظرات خود را با مسئولان ارشد وزارت بهداشت خصوصا مدیران سازمان غذا و دارو مطرح کنیم.

وی با اشاره به پیام برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران کازمتیکا به مصرف کنندگان و شرکت ها ، تصریح کرد : پیامی که این نمایشگاه می تواند برای مصرف کنندگان و شرکت ها داشته باشد این است که سازمان غذا و دارو از واردات رسمی محصولات آرایشی و بهداشتی بصورت قاطع حمایت می کند.

ذیبخش ادامه داد : بسیار خرسندیم از اینکه کالاهایی را وارد می کنیم که سلامت محور هستند و دغدغه ای که مدیران سازمان غذا و دارو نسبت به سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی دارند دغدغه ما نیز است.

وی خاطرنشان کرد : کالاهایی باید وارد کشور شود و به دست مصرف کننده برسد که با آخرین استاندارد های روز دنیا و آخرین استاندارد های تدوین شده سازمان غذا و دارو مطابقت داشته باشد.

وی افزود : از جهت نظارت و بازرسی موجود برروی کالاها و محصولات جای بسیار خوشحالی دارد که این اتفاق رخ داده است زیرا تفاوت میان شرکت های عرضه کننده محصولات اصلی و استاندارد با افرادی که کالاهای غیر اصل و غیر استاندارد عرضه می کنند مشخص می شود.

قائم مقام شرکت بازرگانی حلوائی به دغدغه های واردات کنندگان اشاره کرد و گفت : دغدغه هایی که در این حوزه وجود دارد دغدغه همه وارد کنندگان و کسانی است که در حال فعالیت در این صنف و واردات محصولات استاندارد به کشور هستند.

وی افزود : موضوع ثبت سفارش و واردات قانونی کالاهای آرایشی و بهداشتی یکی از اصلی ترین دغدغه هاست و مدتی این فرآیند به سختی انجام می شود، زیرا تصور بر این است که وقتی کالای آماده وارد کشور شود باعث می شود تا کارخانجات تولید کننده و کارگر ایرانی بیکار شود در حالی که چنین اتفاقی رخ نمی دهد. 

وی بیان کرد : بر اساس آمارهایی که از طرف وزارتخانه های صمت و بهداشت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر می شود حجم بازار آرایشی و بهداشتی ایران رقمی بالغ بر 2.7 میلیارد دلار است که سهم واردات رسمی رقمی در حدود 1.2 میلیارد دلار است و این در حالی است که مابقی این نیاز رقمی درحدود 1.5 میلیارد دلار بصورت قاچاق وارد می شود.

ذیبخش تاکید کرد : وقتی کالا بصورت قاچاق عرضه می شود نظارت هایی که وزارت بهداشت در زمینه استاندارد های لازم و اصل بودن کالا اعمال می کند وجود نخواهد داشت.

مسئله ایی که بوجود می آید این است که ما با واردات رسمی سهم بازار کالای قاچاق را کم می کنیم بطوری که هر مقدار کالا بصورت رسمی وارد شود حجم قاچاق کمتر خواهد شد.


وی افزود : یکی دیگر از دغدغه هایی که وارد کنندگان دارند این است که وقتی کالا وارد نشود به طبع بر فعالیت شرکت ها تاثیر منفی می گذارد و زمانیکه فعالیت شرکت ها محدود شود حجم نیروی انسانی که در آن مجموعه فعالیت می کنند نیز کاهش پیدا می یابد , به زبان ساده تر وقتی کالا وجود نداشته باشد شرکت ها مجبور هستند تا پرسنل خود را اخراج کنند و چنانچه این اتفاق رخ دهد به ازای هر نفر اخراجی یک خانواده 4 نفره دچار مشکل می شوند و بیکاری طبعات بسیار سنگینی را  در زمینه های اقتصادی , معاش خانواده , مسایل اجتماعی , امنیت اجتماعی و... بوجود می آورد.

وی واردات کالاهای استاندارد روز دنیا را باعث بالا رفتن سطح استاندارد های کالاهای تولید داخل دانست و تصریح کرد : قطعا با محدود شدن و قطع واردات رسمی کالاهای وارداتی سطح استاندارد کالاهای تولید داخل نیز بالا نخواهد رفت.

قایم مقام مدیرعامل شرکت بازرگانی حلوائی ، خاطرنشان کرد : امیدواریم همانگونه که اکنون مدیران وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با رویکرد جدیدشان به ما کمک می کنند در سال آینده نیز به این حوزه توجه ویژه ای داشته باشند.

وی از رویکرد جدید مدیریت شرکت بازرگانی حلوائی خبرداد و گفت : با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تاکید سیاست گذاران نظام , علی الخصوص در حوزه بهداشت و سلامت ,  این شرکت همزمان با واردات رسمی کالاهای آماده , بهمراه دو شریک خارجی خود اقدام به تاسیس کارخانه  و انتقال تکنولوژی و راه اندازی خطوط تولید کرده و تفاهم نامه ای را با 5 شرکت خارجی به امضاء رسانده که ضمن تولید کالاهای آنها در کشور 70% تولیدات خود را به بازارهای صادراتی عرضه کند. 

امیداواریم در سال 98 شاهد عرضه محصولات تولیدی این شرکت به بازارهای داخلی و صادراتی باشیم تا از این طریق بتوانیم بخشی از دغدغه های سیاست گذاران این حوزه را مرتفع کنیم.

ذیبخش به زمینه اصلی فعالیت شرکت بازرگانی حلوائی اشاره کرد و گفت : زمینه اصلی فعالیت شرکت ما عرضه محصولات آماده از جمله عطر و ادکلن ، مراقبت از پوست و مو با سابقه 20 ساله است.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا بیان کرد : با توجه به مسائلی که در حوزه سیاست خارجی و تحریم های ظالمانه آمریکا وجود دارد تامین مواد اولیه در سال 97 با چالش های بسیاری روبرو بوده که امید واریم در سال 98 این مشکلات حل شود تا بتوانیم مواد اولیه مورد نیاز را تامین کنیم.

قائم مقام شرکت بازرگانی حلوائی از فعالیت بیش از 40 هزار نفر بصورت مستقیم در حوزه واردات و عرضه محصولات بهداشتی و آرایشی خبرداد و خاطرنشان کرد : در این حوزه علاوه براین آمار بیش از چندین هزار نفرنیز بصورت غیر مستقیم مشغول بکار هستند و از سیاست گذاران مرتبط با این حوزه عاجرانه درخواست کرد قبل از هرگونه تصمیم گیری و قانونگذاری در این حیطه به آمار بالای اشتغالزایی بذل توجه ویژه فرمایند تا خدایی ناکرده باعث بروز پدیده شوم بیکاری در این خانواده بزرگ نشویم.