دریچه ای به
شعر از «امشب» آغاز شده، این شب، شبی که در حال گذر است، اما هنوز تمام نشده و تا پایان این «شب» و این شعر، تعلیق همچنان وجود دارد. شاعر، از تاریخ و روایت آغاز کرده تا تصویر: «کشتگان/ کیمیاگران خون‌اند/ در عصر مترسک/ گندم‌زار را/ به رقص طلا وامی دارند...»
سروش نزاهی : شعر امروز ما، دچار رکود و تکرار شده است !
برای شاعران جوان و استعدادهای بی‌شمار کشور هیچ چیز را جز مطالعه شعر، زیاد نوشتن و علی‌الخصوص توجه به نقد اساتید در انجمن‌های ادبی مهم‌تر نمی‌دانم. ما برای عبور از بن‌بست‌های ادبی قطعا به ذهن‌ها و نیروهای جوان که خالق تصاویر تازه هستند و از زاویه خود به جهان نگاه می‌کنند نیاز داریم.
پیش درآمدی بر مکتب شعر خوزستان
با وقوع انقلاب 57 و جنگ تحمیلی شعر به محاق می رود و اولویت ها دیگر می شود اما اندک اندک از اواخر دهه ی شصت قرن چهاردهم خورشیدی شعر دوباره سر برمی کند و در دهه ی هفتاد، با ترجمه ی نظریه های ادبی غربی و فضای نسبتن باز سیاسی پس از دوم خرداد 76 و وفور روزنامه ها و نشریات دو نحله بیشتر رخ نمون می شوند.
جُنگِ هنرِ مس [ویژه‌ی هوشنگ چالنگی] منشتر شد
مطالبِ این شماره از مجله‌ی «جُنگ هنر مس» به‌همت و همراهیِ دوستانِ گران‌مایه علی عبدالله‌پور، اردشیر صالح‌پور و مهران شفیعی در ۲۴۸ صفحه گرد آمده است.
۲۹ شهریور؛ آغاز سال تحصیلی در دانشگاه آزاد خوزستان
رئیس دانشگاه آزاد خوزستان با اشاره به آغاز نیم‌سال اول تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ از ۲۹ شهریور، گفت: آموزش نیم‌سال اول به صورت مجازی و حضوری خواهد بود.
صدور مجوز برای «شاعران فرامن» سریا داودی‌حموله
مجموعه آنتولوژی شعرِ پیشرو زنان معاصر به نام «شاعران فرامن» اثر تازه سریا داودی‌حموله مجوز انتشار گرفت و از طریق انتشارات سیب سرخ منتشر خواهد شد.
رونمایی از مجموعه منظوم دعای ابوحمزه ثمالی
رئیس حوزه هنری خوزستان گفت: هنرمندان شاعر در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی در راستای پیوند هنر با دین اقدام کنند.
راهیان شعر نو
كتاب «گونه‌هاي نوپديد در شعر معاصر فارسي» همان‌طور كه از نامش پيداست، ناظر به صورت‌هاي جديد در شعر معاصر فارسي است. كتابي تحقيقي از مانفيست‌ها و مدعاهاي پيشنهاد شده در شعر معاصر ما. بهمن ساكي در تاليف اين كتاب سعي داشته جزيي‌ترين رخدادهاي نوپديد را در شعر ثبت كند
مجموعه بردگوری‎های بردپاره در ایذه ثبت ملی شد
«مجموعه بردگوری‌های بردپاره» به عنوان پنجاهمین اثر ملی ایذه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
آثار منتخب برای حضور در سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خوزستان معرفی شدند
هیات انتخاب سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان، پس از چهار روز بازبینی حضوری و دیدن ۱۵ نمایش پذیرفته شده در مرحله اول از شهرها و مناطق مختلف استان خوزستان، آثار منتخب خود را اعلام کرد.
«بر مناظرِ جان» به امضای بهنود بهادری رسید
آیین امضای کتاب شعر «بر مناظرِ جان» سروده بهنود بهادری به همت انجمن قل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان در خانه کتاب بامداد،کافه کُنار، این شهرستان برگزار شد.
ضرورت شناسایی هنرمندان و گروه‌های نمایش استان
رییس حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه افق‌های خوبی پیش روی حوزه نمایش است بر شناسایی و معرفی گروه‌های نمایش و استعدادهای این بخش به ویژه در شهرستان‌ها تاکید کرد.
خوشه گردشگری حمیدیه فعال می‎شود
معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: این اداره‎کل با هدف فعال‎سازی خوشه گردشگری شهرستان حمیدیه با محوریت گمبوعه، مجموعه‎ای از اقدامات توسعه‎ای نظیر برندکردن یادمان‎های جنگی را مدنظر قرار داده است.
«خواب‌های دم صبح» فرهنگ دشتی رونمایی شد
مجموعه شعر آیینی «خواب‌های دم صبح» تازه‌ترین اثر فرهنگ دشتی شاعر آبادانی به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خوزستان رونمایی شد.
انتشار فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی
فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی با شعار «آینده ساختنی است» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.
احداث دیوار غیرمجاز در محوطه ثبت ملی شده جندی ‎شاپور
مدیر پایگاه میراث فرهنگی جندی ‎شاپور و ایوان کرخه گفت: درخصوص دیوار غیرمجاز ایجاد شده در محوطه ثبت ملی جندی ‎شاپور پرونده قضایی تشکیل شده و این دیوار برداشته خواهد شد.
فراخوان برگزاری سومین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران منتشر شد
بنیاد سینمایی فارابی با همکاری انجمن سینمای جوانان ایران «سومین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران» را برگزار می‌کند.
ثبت بیش از 700 باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان شهری و روستایی در خوزستان
معاون فرهنگی و رسانه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از ثبت تعداد ٧٣٢ باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان شهری و روستایی در خوزستان خبر داد.
آب وارد شده به هتل قو تخلیه شد
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز گفت: براساس توافق صورت‎ گرفته میان مالک و میراث فرهنگی، مرمت بنا همچنان در ماه‎های آتی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبر داد:
راه اندازی شعبه تخصصی حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از راه اندازی شعبه تخصصی حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه استان در این اداره کل خبر داد.
بادبادک‌ها در هفتادهمين جشنواره فيلم برلين
فيلم كوتاه بادبادک‌ها به نويسندگی و كارگردانی سيدپيام حسينی منتخب بخش نسل جشنواره فيلم برليناله شد.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد:
تکلیف «شوش» تعیین شد
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: روگذر شوش جای طرح «تعویض پل روگذر شوش ـ اندیمشک و تبدیل آن به زیرگذر» را می‌گیرد.
رونمایی از پوستر جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان عربی در اهواز
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: دهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان عربی یادمان دعبل خزاعی از مجموعه برنامه‌های هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) هفتم آذر 98 در شهرستان شوش دانیال برگزار می‌شود.
اساتید دانشگاه‌های خوزستانی در بین برگزیدگان طرح
رئیس ارتباط صنعت با دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در طرح "شهید احمدی روشن" بنیاد ملی نخبگان، چهار طرح علمی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز و یک طرح از استاد دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزیده شدند.
برنامه‌های هفته کتاب در کانون پرورش فکری خوزستان
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان از برگزاری برنامه‌های بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» در مراکز کانون استان خبر داد.
پایش فرهنگی اجتماعی بیش از ۱۶۰۰ دانشجوی نوورود دانشگاه چمران اهواز
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران از پایش فرهنگی و اجتماعی بیش از هزار و ۶۰۰ دانشجو نوورود خبر داد.
افتتاح چهار کتابخانه عمومی در خوزستان
بیست و هفتمین دوره هفته کتاب با شعار "حال خوش خواندن" در قالب ۹۷۸ برنامه فرهنگی به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان خوزستان برگزار می‌شود.
گزارش نقد رمان لونا نوشته منصور یوسفی کیا
موشک هایی که قرار نبود بیایند
«یک اتفاق کوچک» از سید مرتضی سبزقبا در برزیل
فیلم کوتاه «یک اتفاق کوچک» ساخته‌ سید مرتضی سبزقبا برای حضور در بخش مسابقه‌ نخستین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Alter do Chão» برزیل انتخاب شد.
مشروح برنامه‌های هفته گردشگری در اهواز
سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به تشریح برنامه‎های هفته گردشگری در شهر اهواز پرداخت.
مهلت ارسال آثار در بخش صحنه‌ای و بین‌الملل جشنواره قصه‌گویی تمدید شد
به دلیل درخواست‌های پی‌درپی و استقبال گسترده علاقه‌مندان شرکت در بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، مهلت ارسال آثار در بخش صحنه‌ای و بین‌الملل تا ۲۴ شهریور تمدید شد.
انتشار فراخوان سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی
از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان فراخوان برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی منتشر شد.
نگاهی به داستان «ملعبه ها» نوشته ی حبیب باوی ساجد
به قلم زنده یادکورش اسدی و غلامرضارضایی (از کتاب دریچه ی جنوبی؛ تاریخچه ی داستان خوزستان در بستر شکل گیری و گسترش داستان نویسی ایران، انتشارات نیماژ)
درخشش هنرمند آبادانی در جشنواره ارسباران
مسؤول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی دفتر آبادان از درخشش هنرمند این حوزه در سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در آذربایجان شرقی خبر داد.
میراث فرهنگی خوزستان زندانیان فعال در زمینه صنایع دستی را بیمه می‌کند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان برای حمایت از زندانیانی که در زمینه صنایع دستی فعالیت می‌کنند اعلام آمادگی کرد.
آخرین اخبار