اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۱۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳
روز گذشته در حالی که قرار بود آخرین گروه از تروریست‌های باقی‌مانده در برخی محله‌های شرقی حلب خارج شوند، اما سنگ‌اندازی و کارشکنی یک گروه تروریستی و نقض مفاد توافق، سبب توقف عملیات خروج شد.
تروریست‌های باقی‌مانده در محله‌های شرقی حلب در پنج نوبت به همراه اطرافیان خود از این محله‌ها خارج شدند تا به شهر ادلب مقر  اصلی اردوگاه تکفیری‌ها بروند تا تعداد کسانی که تا روز گذشته اخراج شدند به حدود 9 هزار نفر از جمله 4500 فرد مسلح برسد که در میان شماری از سرکردگان خارجی  تروریست‌ها از ملیت‌های مختلف هم حضور داشتند.

خبرنگار تسنیم که روز گذشته به گذرگاه الراموسه در جنوب غربی حلب رفته بود، می‌گوید روند امور برای اجرای توافق خروج تروریست‌های باقی‌مانده به خوبی داشت پیش می‌رفت که گروه‌های وابسته به جبهه تروریستی  النصره توافق را نقض کردند و قصد داشتند با خودروهای خود و نه با اتوبوس‌هایی که دولت در نظر گرفته بود،‌خارج شوند و همچنین قصد داشتند اسیران غیرنظامی و نظامی را هم با خود ببرند، آنها همچنین میان بارهای خود سلاح‌های پیشرفته و تیربار و مقادیر زیادی پول مخفی کرده بودند که این موارد در چارچوب توافق خروج آنها نبود.

مقامات سوری تاکید کردند چنین اقداماتی بر خلاف توافق تخلیه است و به همین سبب دست‌اندرکاران گذرگاه‌ها بلافاصله یکی از کاروان‌های افراد مسلح را از منطقه الراشدین به محله‌های شرقی برگرداندند، در همین حال بود که تروریست‌ها گذرگاه الراموسه را با گلوله‌های خود هدف قرار دادند در حالی که خبرنگاران و نیروهای ارتش و تیم‌های هلال احمر هم در این مکان حضور داشتند.

یک منبع میدانی به خبرنگار تسنیم در منطقه الراموسه گفت پس از اطمینان از نقض توافق توسط افراد مسلح، ارتش دیگر نقض مفاد توافق را نخواهد پذیرفت و آنچه دولت سوریه و همپیمانان می‌خواهند بر آنها تحمیل خواهد شد.

این منبع  افزود جبهه النصره با خروج افراد مسلح و اجرای چنین توافقاتی مخالفت می‌کند و به همین سبب می‌خواستند اسیران و سلاح‌های پیشرفته را با خود ببرند که ارتش سوریه با آن مخالفت کرد.

این منبع احتمال داد عملیات نظامی ارتش سوریه در صورتی که طرف  ترکیه‌ای بر گروه‌های تروریستی فشار وارد نکند و آنها را به اجرای مفاد توافق ملزم نکند، در محله‌های شرقی حلب از سرگرفته خواهد شد.

این منبع افزود طرف‌ ترکیه‌ای باید رفتار افراد مسلح و پایبندی آنها به توافق هنگام خروج از گذرگاه‌ها را تضمین کند، اما طرف روسی بر عملیات خروج آنها نظارت دارد.

از سوی  دیگر حالتی از انتظار و آماده‌باش در خصوص پرونده کفریا و فوعه حاکم است چرا که قرار بود بیماران و مجروحان از این شهرک‌های تحت محاصره تروریست‌ها در حومه ادلب همزمان با خروج تروریست‌های باقی‌مانده از محله‌های شرقی حلب خارج شوند.

منابع میدانی به خبرنگار تسنیم گفتند طی ساعات آینده تحولات مثبتی در این زمینه رخ خواهد داد، این منابع به جزئیات بیشتری اشاره نکردند.

این در حالی  است که تکمیل اجرای توافق مربوط به کفریا و فوعه به حل اشکالاتی که در گذرگاه الراموسه حلب رخ داد و منجر به توقف اجرای توافق خروج شد، بستگی دارد.

از سوی دیگر استاندار حماه تاکید کرد تمام مسائل لجستیکی برای استقبال از مجروحان و بیمارانی که از کفریا و فوعه تخلیه خواهند شد، آمادهه است و  اتوبوس‌ها در حومه حماه منتظر فرمان ورود به حومه ادلب هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار