اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۲۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۶
سرباز معلمان به استخدام وزارت آموزش و پرورش دربیایند.
سال‌هاست با توجه به تدابیر فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در جهت تقویت وزارت آموزش‌وپرورش  از جوانان تحصیل‌کرده مشمول خدمت مقدس سربازی به‌عنوان سرباز معلم در مدارس استفاده  می‌شود این افراد تحصیل‌کرده در طول خدمتشان به‌جای حفاظت و حراست از مرزهای خاکی و آبی با حضور در مدارس از مرزهای دانش و علم  پاسداری می‌کنند و زمینه را برای توسعه و پیشرفت علم فراهم می‌کنند.

در این میان سرباز معلم‌ها که مدت خدمتشان را صرف آموزش و توسعه علم می‌کنند تجربه‌های زیادی را کسب  می‌کنند که متأسفانه بعد از اتمام دوران خدمتشان بلااستفاده باقی می‌ماند که جای بسی تأسف دارد و جا دارد مسئولین امر با بررسی موضوع تدبیری اتخاذ نمایند تا چنانچه سرباز معلم‌ها خودشان بخواهند با اولویت بیشتری به‌عنوان معلم در وزارت آموزش‌وپرورش استخدام شوند و از تجارب آن‌ها بهره‌برداری شود.

همان‌گونه که می‌دانید سرباز معلم‌ها قبل از شروع کارشان به‌عنوان سرباز معلم در دوره‌های فشرده شرکت  می‌کنند و آموزش‌های لازم به آن‌ها داده می‌شود و همچنین دو سال در مناطق دورافتاده و محروم  مشغول به آموزش دانش آموزان هستند و در این راه متحمل سخت‌ترین دوران زندگی خود بوده  و از حقوق و مزایای کافی بی‌بهره هستند.

نکته مهمی که در اینجا نهفته است  و بسیار دردناک  است این تجربه این  جوانان بدون استفاده رها می‌شوند و استفاده مناسب از آن‌ها صورت نمی‌گیرد  این افراد مجرب و تحصیل‌کرده در هیاهوی جامعه گم می‌شوند و هیچ توجهی به آن‌ها نمی‌شود.

لذا باید چاره‌اندیشی مناسبی صورت گیرد و با  تدوین قانونی مناسب و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی برای اولویت دادن به سرباز معلم‌ها برای استخدام در وزارت آموزش‌وپرورش راهکاری است که می‌بایست نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ضمن طرح آن در  جلسات مجلس آن را بررسی و سپس تصویب کنند.

همچنین مسئولین دولتی نیز باید با پذیرش این موضوع آن را پیگیری و اجرایی نمایند. بی‌شک استفاده از سرباز معلم‌ها به‌عنوان معلم پس از اتمام دوران خدمتشان می‌تواند باعث توسعه و پیشرفت راندمان کاری در مدارس گردد، باشد که مسئولین امر توجه لازم را مبذول نمایند.

پیشنهاد به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استان خوزستان این است که با توجه به محرومیت بسیار شدید آموزش‌وپرورش خوزستان و کمبود معلم در مدارس این استان، با تهیه طرح دوفوریتی در مجلس شورای اسلامی  سربازان معلم استان خوزستان که شرایط لازم را دارا می‌باشند بعد از اتمام خدمت آن‌ها در سال ۱۳۹۵ به استخدام وزارت آموزش‌وپرورش و بخصوص اداره کل آموزش‌وپرورش خوزستان شوند.

این طرح با در نظر گرفتن امتیاز آموزش این جوانان در مدارس که ۲ سال به‌عنوان سرباز معلم مشغول هستند  و قبل از آنان طی دوره‌های آموزشی بدو از ورود می‌توان آن‌ها را استخدام کرده نحوه اجرا در مورد مدرک تحصیلی تعهدی از آن‌ها اخذ شود تا طی ۵ سال مدرک تحصیلی آن‌ها مرتبط با نیازهای آموزش‌وپرورش تغییر کند.

ازآنجایی‌که اغلب این جوانان در مقاطع ابتدایی تدریس می‌کردند می‌توان با الحاق تبصره یا بند قانونی به قانون بکار گیری مربیان پیش‌دبستانی بتوان این سرباز معلمان را به‌عنوان مربی پیش‌دبستانی یا حق‌التدریس نیز استخدام یا بکار گیری کرد.

پیشنهاد بعدی این است که در روستاهای محروم و کمتر توسعه‌یافته که مدارس آن‌ها به‌صورت چندپایه برگزار می‌شود و افت تحصیلی دانش آموزان به خاطر چندپایه بودن کلاس‌ها و عدم تمرکز آموزگار برای تدریس می‌توان با استخدام سرباز معلم‌ها و گذراندن حداقل ۵ سال از زمان استخدام بتوان مشکل چندپایه و افت تحصیلی این دانش آموزان روستایی را نیز مرتفع کرد.

محمدمهدی صادقی
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار