اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۴۰۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۷
اکنون ماجرای رویکرد نه چندان خوب مارکو روبیو به گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت خارجه، به معضل جدی در سیاست آمریکا ـ آن هم در آغاز به کار دولت جدید ایالات متحده ـ تبدیل شده است.
 اکنون و در آستانه رأی گیری کمیته سنا برای تأیید اعتبار رکس تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه ترامپ، همه چشم‌ها به مارکو روبیو است. سناتور جمهوری خواه که خود شکست سختی را در رقابت‌های انتخاباتی از ترامپ خورده است، چندان روی خوشی به گزینه ترامپ نشان نداده و از آنجایی که جمهوری خواهان تنها یک رأی بیشتر از دموکرات ها در کمیته روابط خارجی دارند، این امر تبدیل به یک معضل اساسی شده است.البته هنوز امیدهای جدی برای تیلرسون وجود دارد، زیرا دو چهره مؤثر جمهوری خواه یعنی جان مک کین و لیندسی گراهام از وی حمایت کرده اند؛ اما در حالی که بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی قرار است رأی نهایی در مورد تیلرسون در کمیته روابط خارجی اخذ شود، همه نگاه‌ها به روبیو معطوف شده است.

در اوایل ماه جاری، روبیو در نشست تأیید اعتبار تیلرسون به شدت به وی در مورد ارتباطش با روسیه تاخت. وی تیلرسون را به خاطر ممانعت از لقب دادن پوتین به عنوان جنایت کار جنگی و محکوم کردن وضع حقوق بشر در عربستان و فیلیپین مؤاخذه کرد و در نهایت از وی خواست که «شفافیت اخلاقی» از خود نشان دهد.

اکنون در آستانه رأی گیری روبیو با یک تنگنای جدی مواجه  شده است. وی یا باید به تیلرسون رأی بدهد که به معنی عقب نشینی از موضوع حقوق بشر و روسیه است و یا با رأی منفی خود در اوان ریاست جمهوری ترامپ از وی عبور کند.

البته رأی منفی روبیو به تیلرسون به معنی نابودی همه امید های وی برای وزارت خارجه نیست زیرا هنوز هم تیلرسون می تواند برای رأی اعتماد به صحن سنای آمریکا برود، ولی بدون تأیید کمیته روابط خارجی. اما این رأی منفی به معنی استهزا و مؤاخذه همزمان دولت ترامپ و روابط آن با روسیه است.

هنوز روبیو مشخص نکرده که رأی وی چه خواهد بود. بعد از مراسم تحلیف ترامپ در روز جمعه، روبیو دهان خود را همچنان بسته نگاه داشته است و تنها به این بسنده کرده که قبل از رأی گیری تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

نه لیندسی گراهام و نه جان مک کین هیچ کدام عضو کمیته روابط خارجی سنا نیستند. اما حمایت آن‌ها از تیلرسون می توان شرایط را برای روبیو در راستای مخالفت با تیلرسون سخت کند. مک کین پیش از این گفته بود که پاسخ‌های تیلرسون به سؤالاتش که خصوصی بیان شده وی را متقاعد کرده که او گزینه مناسبی برای وزارت خارجه است.

وی به همراه لیندسی گراهام در یک بیانیه مشترک که شب گذشته منتشر شد نوشتند: هرچند ما هنوز در مورد گذشته روابط تیلرسون با روسیه نگرانی‌هایی داریم، معتقدیم به تیلرسون وکیل و نماینده موثری برای منافع ایالات متحده خواهد بود. حمایت این دو تأیید نهایی اعتبار تیلرسون در سنایی که جمهوری خواهان در آن برتری نسبی دارند، تضمین می کند.

جمهوری خواهان در سنا برتری 52 به 48 داشته و در کمیته روابط خارجی نیز 11 جمهوری خواه و 10 دموکرات حضور دارند. در نتیجه یا تیلرسون باید برخی از دموکرات ها را با خود همراه کند و یا نیازمند هر یازده رأی جمهوری خواهان در کمیته است که معنی نهایی آن این است، روبیو در این میان تأثیر جدی دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار