اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۰۶۴۳
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۸
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: جریانات سیلابی در سدها بر اساس برآوردها تا نیمه فروردین قابل کنترل است و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

شوشان: داریوش بهارلویی با بیان اینکه خروجی سدها بر اساس تاب آوری رودخانه‌ها تنظیم شده، اظهار داشت: تا نیمه فروردین ماه طبق پیش بینی‌ها به نظر می‌رسد که جریانات ورودی به استان توسط سدها قابل کنترل باشد؛ بنابراین میزان خروجی سدها تا نیمه فروردین ماه ثابت می‌ماند و برای برنامه ریزی خروجی سدها در نیمه دوم فروردین نیز باید منتظر پیش بینی‌های هواشناسی و بارش‌های آینده باشیم.

وی تاکید کرد: شرایط سیلابی سدهای دز و کرخه بسیار وابسته به سامانه‌های بارشی خواهد بود که از نیمه دوم فروردین‌ماه  وارد این حوضه ها می‌شود.

بهارلویی افزود: بارش‌ها ممکن است موجب رواناب و آبگرفتگی در شهرها و روستاها شود اما سیلاب و آبگرفتگی که حاصل از رودخانه و سد باشد نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: سازمان هواشناسی پنج سامانه بارشی را پیش بینی کرده بود که تاکنون سه سامانه را در تاریخ های ۲۵ و ۲۸ اسفند و سوم فروردین پشت سر گذاشتیم و برای ۱۰ فروردین نیز سامانه دیگری در راه است.

بهارلویی ظرفیت خالی سدهای استان برای کنترل سیلاب را ۶.۱ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان سهم سد کرخه ۱.۲ میلیارد مترمکعب، سد دز ۸۰۰ میلیون مترمکعب، سدهای زنجیره ای حوضه کارون ۳.۳ میلیارد مترمکعب و سد مارون ۶۸۷ میلیون مترمکعب و سد جره ۸۰ میلیون مترمکعب است.

به گفته وی حجم کلی آب ذخیره شده در سدهای خوزستان نیز در حال حاضر ۱۵.۳ میلیارد مترمکعب است.

این مقام مسئول اظهار داشت: برای کمک و کاهش فشار به پایین دست رودخانه کرخه، دبی خروجی سد کرخه از ۴۵۰ مترمکعب درثانیه، از امروز به ۴۰۰ مترمکعب درثانیه کاهش می‌یابد، همچنین خروجی سد دز حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ مترمکعب درثانیه، سد گتوند (کارون) ۲۲۰ تا ۲۵۰ مترمکعب درثانیه و سد مارون ۱۰ مترمکعب درثانیه است.

وی افزود: امروز ورودی به سدهای کرخه ۵۵۰ مترمکعب درثانیه، سد دز ۵۷۵ مترمکعب در ثانیه، کارون ۴۶۰ مترمکعب درثانیه و مارون ۸۰ مترمکعب درثانیه بوده است.

بهارلویی با بیان اینکه باران اخیر تاثیر چندانی بر ورودی آب به استان نداشته، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شده و ورودی‌ها نسبت به دیروز روند کاهشی داشته، البته تاثیر بارش‌ها در روزهای آینده بیشتر مشخص می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت خالی موجود در سدهای حوضه رودخانه کارون، در این حوضه فعلا جای نگرانی نیست و جریان‌های ورودی قابل کنترل است.

بهارلویی افزود: دبی رودخانه کارون در اهواز در حال حاضر ۸۰۰ مترمکعب درثانیه است این در حالیست که در این مقطع تا ۲ هزار مترمکعب درثانیه ظرفیت آبگذری دارد، بدون اینکه به مناطق پایین دست خسارتی وارد شود.


شکستگی سیل‌بندهای پایین دست کرخه

مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان نیز با اشاره به شکستگی سیل‌بندها در برخی روستاهای پایین دست رودخانه کرخه در یک هفته گذشته، اظهار داشت: امروز سیل بند روستای «بیت کوار» در شهرستان هویزه (حاشیه رودخانه نیسان) دچار شکستگی شده که عملیات ترمیم آن در حال انجام است.

سید ابراهیم حسینی افزود: در روزهای گذشته نیز شکستگی در سیل بند روستای دفار و روستای کسر در دشت آزادگان و منطقه گبان در هویزه رخ داده بود که اکنون ترمیم شده‌اند.

وی اضافه کرد: شکستگی این سیل‌بندها تاکنون خسارتی نداشته و باعث آبگرفتگی مزارع و روستاها نشده و زمین‌هایی که زیر آب رفته‌اند به دلیل تعرض و کشاورزی در بستر رودخانه بوده است.

حسینی با تاکید بر ترمیم و استحکام بخشی سیل‌بندها برای افزایش تاب آوری رودخانه‌های دز و کرخه، گفت: متاسفانه سیل‌بندها در منطقه بامدژ از توابع شهرستان اهواز (پایین دست دز) و شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه، استحکام بخشی نشده است که در صورت افزایش آب خروجی از سدهای دز و کرخه، با مشکل مواجه می‌شوند.

به گفته وی تاب آوری رودخانه کرخه در حال حاضر عبوردهی دبی ۴۵۰ مترمکعب درثانیه است که مقرر شده این میزان از امروز کاهش یابد.

وی اظهار داشت: بازسازی و تحکیم سیل‌بندها بر عهده استانداری و فرمانداری‌ها بوده اما ماشین آلات و نیروهای سازمان آب و برق برای کمک در عملیات در دشت آزادگان مستقر هستند.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار