اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۰۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
مدیرعامل شرکت لوله سازی اهواز گفت: محدودیت واردات نشان داد که تکیه بر تولیدات داخلی و بومی سازی چقدر می‌تواند در پایداری اقتصاد، صنایع و بویژه شرکت‌های تولیدی کمک کند.

شوشان: مدیرعامل شرکت لوله سازی اهواز گفت: شرایط فوری و اضطراری پیشِ رو و شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط چین که به گفته کارشناسان، این ویروس جدا از تهدید سلامت در چین، اقتصاد این کشور و دنیا را تحت‌تاثیر قرار داد. دیدیم که در چنین شرایطی ورودِ برخی قطعات ازجمله قطعات خودرو در داخل با مشکل مواجه شد.

وی افزود: چین یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران است. پس از انتشار ویروس کرونا ارتباط برقرار کردن با چین برای خرید و فروش کالا با مشکل برخورد، چراکه تا قبل از این برخی صنایع، قطعات را از چین وارد می‌کردند و اکنون نمی‌توانند مواد را تامین کنند. با این مقدمه نظرشما را با تاثیرات مستقیم در سرعت راهبری پروژه ملی و استراتژیک خط انتقال گاز از گوره به جاسک جلب می‌کنم.

علی خنیفر بیان داشت: خط لوله انتقال نفت سرویس ترش از پایانه نفتی گوره تا پایانه نفتی جاسک و از جنوب غرب کشور به جنوب شرق کشور قرار بود طبق روال از خارج کشور تامین شود که با ورود مسئولانِ دلسوز، دستور بومی‌سازی ورق‌های آن از اردیبهشت‌ماه ۹۶ داده شد. با این تصمیم وابستگی ما به خارج کمتر شد و باعثِ جلوگیری از خروج ارز و کمک به چرخه‌ی اقتصاد داخل شد.

مدیر عامل شرکت لوله سازی اهواز تصریح کرد: در راستای سیاست حمایت از کالای داخلی، شرکت ملی نفت ایران برای تامین این خطوط لوله، تفاهم سه جانبه‌ای با شرکت فولاد مبارکه اصفهان، اکسین اهواز و لوله سازی اهواز امضا کرد. هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد زنجیره کاملی از تولید تختال، نورد و تولید ورق و در نهایت تولید لوله توسط این سه شرکت است.

این مقام مسئول ادامه داد: با اندکی تامل و مرورِ شرایطِ بحرانیِ کنونی متوجه می‌شویم که چقدر تکیه بر دانش بومی می‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از بحران‌ها ما را در امان بگذارد. اگر ورقمان را همچنان از چین وارد می‌کردیم قطعا در شرایط کنونی با محدودیت‌هایی مواجه می‌شدیم و کوچکترین محدودیت در شرایط اقتصادیِ کنونی می‌توانست آسیب جدی به پیکره‌ی اقتصاد و صنعتمان وارد کند. همچنین این آسیب می‌توانست ما را با بحرانِ اجتماعی در حوزه کارگری نیز مواجه کند و با خرد جمعی و همراهی دیگر صنایع توانستیم بر بومی سازی تکیه کنیم و جلوی سوداگران و مافیای اقتصادی که از "واردات” خرسند بودند گرفته شود و اکنون مایه افتخار و سربلندی است که پروژه خط انتقال نفت گوره به جاسک در راستای اقتصاد مقاومتی تحقق یافته است.

دکتر خنیفر یادآور شد: همانطور که در چشم‌انداز ۲۰ ساله و در افق سال ۱۴۰۴ کشورمان آورده شده که از یک کشور درحال توسعه (developing) به یک کشور توسعه‌یافته (developed) تبدیل شویم، تحققِ این مسیر، مستلزم توجه بیشتر بر بومی سازی و اعتماد به داشته هایمان است و با بومی سازیِ ورق‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه‌ی مهم و استراتژیک گوره به جاسک در کنارِ دیگر صنایع توانستیم بدون وقفه تولیدِ این پروژه را پیش ببریم و هیچ بحران و تحریمی جلودارِ چرخشِ این چرخِ تولید نبود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار