شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۲۴۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
عمده ای از طرفداران سندرز کینه کلینتون را به دل گرفتند و به خاطر حملاتی که وی در جریان رقابت ها به سندرز داشت، نتوانستند خودشان را متقاعد به رای دادن به وی کنند.

حسین هوشمند*- حزب دموکرات آمریکا دارای دو جناح و شاخه اصلی است. جناح اصلی یا مرکزگرا و جناح چپ یا ترقی خواه. این دو جناح با وجود اشتراکات در کلیات موضوعات، در تاکتیک ها و جزئیات با هم اختلافاتی دارند. بهترین مثالی که برای درک اختلاف این دو جناح می توان زد در افراد وابسته به آن است. هیلاری کلینتون وابسته به جناح مرکزگرا و برنی سندرز رهبر جناح ترقی خواه است. یکی موافق جنگ عراق و دیگری مخالف جنگ عراق.

اشتباه کلینتون

در انتخابات مقدماتی دموکرات ها در سال 2016 اوج رقابت این دو جناح را در نامزدی سناتور سندرز و رقابتش با کلینتون دیدیم. رقابتی که با وجود این که به پیروزی کلینتون و حمایت سندرز از او منتهی شد، اما قسمت عمده ای از طرفداران سندرز کینه کلینتون را به دل گرفتند و به خاطر حملاتی که وی در جریان رقابت ها به سندرز داشت، نتوانستند خودشان را متقاعد به رای دادن به وی کنند.

رقابت سندرز با کلینتون در 2016 تا لحظه آخر ادامه داشت، ولی سندرز پس از انصراف به خاطر اتحاد حزب در مقابل رقیب جمهوری خواه حاضر به حمایت از کلینتون شد. اما کلینتون با غرور و البته به اشتباه فقط به صورت کلامی پذیرای حمایت جناح ترقی خواه شد اما نه در انتخاب معاون به این جناح امتیازی داد و نه مواضع و سیاست های خودش را به این جناح نزدیک کرد.

بایدن اشتباه هبلاری کلینتون را تکرار نکرد

در نتیجه هم کلینتون رقابت را به دونالد ترامپ واگذار کرد. در صورتی که این احتمال وجود داشت که اگر به جای سناتور تیم کین، هم جناح (مرکزگرا) و هم نژاد (سفیدپوست) خودش، فردی از جناح ترقی خواه یا اقلیت نژادی انتخاب می کرد، بهتر می توانست آرای جناح سندرز را به ویژه در سه ایالت میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا که عامل شکست اش در انتخابات بودند، به دست بیاورد.

کیاست بایدن

در انتخابات مقدماتی دموکرات ها در سال 2020، سندرز مجدداً کاندیدا شد و با توجه به اقبال بیشتر دموکرات ها به سیاست ها و برنامه های ترقی خواهانه اش عملکرد بهتری در مقایسه با 2016 داشت. وی در سه ایالت ابتدایی رقابت های مقدماتی به گونه ای ظاهر شد که بخت اول کسب نامزدی دموکرات ها بود. اما با حمایت قاطع سیاهپوستان ایالت کارولاینای جنوبی از بایدن، وی توانست روند انتخابات مقدماتی را عوض کند و با کناره گیری دیگر رقبایش حزب دموکرات را پشت سر خود دید.

در این مرحله سندرز با آگاهی از این که شانسی برای پیروزی ندارد و هرگونه طولانی شدن روند انتخابات مقدماتی به ضرر دموکرات ها و به نفع ترامپ است از رقابت ها کنار کشید و از بایدن حمایت کرد. این اعلام حمایت سندرز از کاندیدای رقیب، چند ماه زودتر از سال 2016 صورت گرفت. به این دلیل که اختلافات سندرز با بایدن کمتر از اختلافات وی با کلینتون بود.

فردای انصراف سندرز از رقابت ها، بایدن با صدور بیانیه ای با اعلام دو سیاست جدید که مشابه برنامه های سندرز بود، یعنی 1- کاهش سن پوشش بیمه درمانی سالمندان از 65 سال به 60 سال و 2- بخشودگی وام دانشجویی خانواده های فقیر و طبقه متوسط که در کالج ها و دانشگاه های دولتی و بعضی از موسسات خصوصی تحصیل می کنند، خودش را به ترقی خواهان نزدیک کرد.

چند روز بعد هم گفتگوی اینترنتی خوب و مفصلی با هم داشتند و سندرز به طور رسمی حمایت خودش از بایدن را اعلام کرد.

بایدن اشتباه هبلاری کلینتون را تکرار نکرد

اما اقدام مهم و مفیدی که دو کمپین انجام دادند تشکیل کارگروه های مختلفی برای تدوین یک برنامه کاری مشترک بود. این کارگروه ها شامل موضوعات تغییرات اقلیمی، عدالت کیفری، اقتصاد، آموزش، بیمه درمانی و مهاجرت می شود. هر کمپین در هر کارگروه یک نماینده داشت. به طور مثال در کارگروه تغییرات اقلیمی، نماینده کمپین سندرز، الکساندریا اوکاسیو کورتز، نماینده جوان و معروف نیویورک بود و نماینده کمپین بایدن، جان کری، وزیر خارجه دولت دوم اوباما بود.

نتیجه چند هفته مذاکره و تبادل نظر در رابطه با این موضوعات منجر به انتشار برنامه ای جامع و 110 صفحه ای شد. در نهایت این برنامه تبدیل به برنامه کاری حزب دموکرات خواهد شد که در کنوانسیون ملی حزب تصویب خواهد شد و دولت احتمالی بایدن آن را اجرایی خواهد کرد. این همکاری میان دو کمپین تاثیر بسیار مثبتی در میان حامیان سندرز داشت و آنها با اشتیاق بیشتری به بایدن رای خواهند داد.

فرصت بعدی برای نزدیک شدن بایدن به جناح سندرز، انتخاب معاون است. در بین گزینه های نهایی معاونت الیزابت وارن و کارن باس به جناح سندرز نزدیک هستند. البته وارن با این که از نظر مواضع سیاسی ترقی خواه محسوب می شود، اما به خاطر عدم حمایت از سندرز در جریان رقابت های مقدماتی، برخی از طرفداران سندرز تبدیل به مخالف وارن شدند.

قسمتی از حامیان سندرز با تاکید بر انتخاب معاون سیاهپوست از سوی بایدن گزینه های خودشان در این زمینه را نماینده کارن باس، نماینده باربارا لی و نینا ترنر معرفی کردند. از بین این سه نفر، کارن باس در چند هفته اخیر به لیست گزینه های احتمالی معاونت اضافه شده است.

حتی اگر انتخاب بایدن از بین این سه نفر نباشد و گزینه محتمل لیست یعنی سناتور کاملا هریس را انتخاب کند، وی هم نزدیکی هایی به جناح سندرز دارد و احتمال این که طرفداران سندرز را ترغیب به رای دادن به نامزد نهایی حزب کند، بسیار بیشتر از سال 2016 است.  

نظرسنجی

بایدن همچنان پیشتاز نظرسنجی ها است. براساس میانگین نظرسنجی RCP، بایدن با 9.1 درصد اختلاف جلوتر از ترامپ است.

بایدن اشتباه هبلاری کلینتون را تکرار نکرد

براساس میانگین نظرسنجی های نیت سیلور هم بایدن همچنان با 8.2 درصد اختلاف از ترامپ پیشی گرفته است.

بایدن اشتباه هبلاری کلینتون را تکرار نکرد

روزشمار

 99 روز تا انتخابات

177 روز تا مراسم تحلیف دولت جدید

*کارشناس آمریکا

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار