شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۳۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۴
شهر رفیع از توابع شهرستان دشت‌آزادگان مدت‌ها است با مشکل سرریز فاضلاب در خیابان‌ها و معابر دست‌وپنجه نرم می‌کند، مساله‌ای که سلامت و رفاه مردم این شهر را نشانه رفته ‌است.
مشکل فاضلاب در شهر رفیع قدمت دیرینه‌ای دارد که به گفته مسئولان مهمترین دلیل آن فرسودگی شبکه و عدم اجرای طرح فاضلاب است اما این مشکل پس از سیلاب سال ۹۸ به مراتب ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته است.

به گفته یکی از شهروندان رفیع هر روز از ساعت ۱۲ با افزایش مصرف آب از سوی شهروندان شاهد سرریز فاضلاب به خیابان‌ها هستیم که این وضعیت تا صبح روز بعد ادامه دارد. این درحالی است که کودکان در خیابان‌های این شهر بازی می کنند و ما نگران سلامت آنها هستیم.

نایب رییس شورای اسلامی شهر رفیع با اشاره به مشکل دیرینه فاضلاب در این شهر بیان کرد:  از سالهای گذشته همیشه با مشکل پس زدگی فاضلاب در خیابان‌های شهر رفیع مواجه بوده ایم و فاضلاب هرچند وقت یکبار به وسیله دستگاه‌های جنتکس به صورت موقت جمع‌آوری می‌شود.

محمد سواری افزود: مشکل پس زدگی فاضلاب از مهرماه سال ۹۵ به صورت جدی‌تری زندگی مردم رفیع را مختل کرد و حتی باعث بروز اسهال خونی در یک برهه از زمان نیز شد.

وی اظهار داشت: مساله سرریز فاضلاب تنها مختص به یک منطقه از شهر رفیع نیست و تمام خیابان‌ها از ساعت ۱۲ تا صبح روز بعد مملو از فاضلاب می‌شوند.

سواری با اشاره به اینکه ۲۰۰ منهول فاضلاب در شهر رفیع بدون درپوش هستند بیان کرد: در ساعات اوج مصرف آب به دلیل نبود خروجی مناسب فاضلاب شاهد سرریز آن به خیابان‌ها هستیم.

وی افزود: در این میان وضعیت خیابان معلم به مراتب از سایر نقاط شهر رفیع بدتر است و حتی مشکل آن با جمع آوری موقت فاضلاب نیز حل نمی شود.

این عضو شورای شهر رفیع گفت: در چند نشست با اعضای شورای تامین، دادستانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این مشکل پیگیری شد، مسئولان آبفای شهر صبر می کنند تا فاضلاب سرریز شود و بعد نسبت به جمع آوری آن اقدام می کنند.

وی ادامه داد: این درحالی است که فاضلاب رها شده در معابر نیز به صورت کامل جمع آوری نمی شود. در ۱۶ نقطه از شهر رفیع شاهد شکستگی لوله‌های فاضلاب هستیم اما مسئولان شهرستانی برای حل آن اقدام موثری نمی کنند.

سواری خاطر نشان کرد: شرکت آبفا قصد ارسال دستگاه جنتکس شهرستان هویزه به شهر رفیع را دارد اما این دستگاه قدیمی است و مشکل فاضلاب این شهر را حل نمی کند.

وی ادامه داد: حدود یکماه پیش قول تعویض لوله‌های فاضلاب خیابان معلم به طول سه کیلومتر را دادند اما تاکنون هیچ اقدامی نشده‌است.

این عضو شورای شهر رفیع گفت: ۲ هفته پیش نشستی با فرماندار، نماینده مردم در مجلس و معاونت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان داشتیم که در آن نشست عنوان شد هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برای رفع مشکل فاضلاب این شهر درنظرگرفته شده است اما باوجود پیگیری‌های بعدی تاکنون محقق نشده‌است.

وی ادامه داد: از سویی دیگر پروژه جمع آوری فاضلاب منطقه گبان شهر رفیع سالهاست که بلاتکلیف رها شده‌است.

سواری توضیح داد: اگرچه مسئولان بهداشت شهر رفیع درخصوص تهدید فاضلاب برای سلامت مردم نامه‌نگاری هایی کرده است اما انتظار داریم این مساله به صورت جدی‌تری پیگیری شود.

کمبود اعتبار علت عدم اجرای طرح فاضلاب

معاون بهره برداری فاضلاب شرکت آبفای خوزستان درخصوص مشکل سرریز فاضلاب در رفیع گفت: در روز دهم محرم امسال به همراه ۲ نفر از اعضای شورای شهر رفیع از وضعیت خیابان‌های این شهر بازدید کردیم و مقرر شد که یک دستگاه جنتکس برای جکع آوری فاضلاب‌ مامور شود هرچند که این یک درمان موقت است.

فرزان عباسیان ادامه داد: خطوط فاضلاب پس از انقلاب شهر رفیع توسط ستاد بازسازی کار شده است اما نوع لوله‌ها و تجهیزات آن مطابق استانداردها نبود به همین دلیل شاهد بروز مشکل در سیستم فاضلاب هستیم.

وی بیان کرد: طرح جامع فاضلاب شهر رفیع از پیش تهیه شده است و برای اجرای گام نخست این طرح ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث کلکتورها و ایستگاه‌های اصلی نیاز است.

عباسیان با اشاره به کمبود اعتبار برای اجرای این طرح گفت: عدم تثبیت قیمت‌ها، نبود نقدینگی و کمبود اعتبارات دولتی سبب شده تا این پروژه با تاخیر مواجه شود.

وی ادامه داد: تا زمان تامین اعتبار مقرر شد پروژه‌ای با ۶ میلیارد ریال اعتبار برای رفع سرریز فاضلاب نقاط پر مشکل شهر رفیع اجرا شود ضمن آنکه دستگاه جنتکس سوسنگرد نیز به صورت مستمر این فاضلاب را جمع آوری خواهند کرد.

سال گذشته نیز نایب رییس شورای شهر رفیع با اشاره به شیوع بیماری روده ای در این شهر، خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان آلودگی های آب و فاضلاب پس از سیلاب اخیر شده و گفته بود: وارد متعددی از ابتلا به بیماری اسهال به مرکز درمانی این شهرستان مراجعه داشته اند که به نظر می آید علت آن استفاده از آب شرب آلوده است.

در همان زمان یک منبع آگاه به ایرنا گفته بود: در طول یک هفته ۲۱ نفر به دلیل بیماری اسهال به مرکز درمانی رفیع مراجعه کرده اند، آماری که اما فرمانداری و مدیرشبکه بهداشت این شهر تایید نکردند.

زیرساخت‌های شهر رفیع ازجمله شبکه فاضلاب آن در سیل سال ۹۸ دچار خسارت‌های بسیاری شد از این رو نیاز است تا مسئولان با تامین اعتبار کافی برای حل این مشکل اقدام کنند.

رفیع شهری مرزی در شهرستان هویزه و در۲۵ کیلومتری غرب شهر هویزه است که حدود چهار هزار نفر جمعیت دارد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار