اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۳۳۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: با شروع فصل پاییز با سه بیماری آلرژی، آنفولانزا و کرونا درگیر خواهیم بود که هر سه با مشکلات تنفسی همراه است و بنابراین هر سرفه‌ بمعنای کرونا نیست.

نشست خبری دکتر فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اصحاب رسانه، شامگاه دوشنبه 7 مهرماه برگزار شد.

ابول نژادیان در این نشست از ورود استان خوزستان به پیک دوم کرونا خبر داد و گفت: کشور در حال گذراندن پیک سوم کرونا است و استان خوزستان تازه وارد پیک دوم شده است.

ابول نژادیان افزود: زمانیکه کشور در حال گذراندن پیک اول کرونا بود، مردم خوزستان در اسفندماه و فروردین ‌ماه، فاصله‌گذاری و پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت کردند و شاهد آمار پایین شیوع این بیماری در استان بودیم.


وی با بیان اینکه در مردادماه وضعیت بیماری به اوج خود رسید گفت: بعد از این ماه میزان ابتلا در خوزستان کاهش پیدا کرد، اما از ۲۰ روز پیش شیب ملایم افزایشی این بیماری شروع شد.

هر سرفه ای کرونا نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: با شروع فصل پاییز با سه بیماری آلرژی، آنفولانزا و کرونا درگیر خواهیم بود که هر سه با مشکلات تنفسی همراه است.

وی ادامه داد: آلرژی‌های فصلی می‌تواند با سرفه، عطسه، تنگی نفس، خس‌خس سینه، آبریزش بینی و یا گرفتگی بینی یا خارش آن همراه باشد، مردم برای درمان این نوع بیماری ها زودتر اقدام کنند و بدانند هر سرفه ای کرونا نیست.

 مردم عادی نیازی به زدن واکسن آنفلوآنزا ندارند

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آغاز توزیع واکسن رایگان آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر در استان اعلام کرد: بلافاصله بعد از ورود بخش اول واکسن آنفلوآنزا(۲۳ هزار دوز ) به خوزستان تزریق واکسن به کادر درمان‌ آغاز شد.

وی تصریح کرد: مادران باردار، بیماران نقص ایمنی و ساکنین سرای سالمندان نیز واکسن رایگان دریافت خواهند کرد و مردم عادی نیازی به زدن واکسن کرونا ندارند.

وی با اشاره به اینکه نخستین پیک آنفولانزا در آبان ماه رخ می‌دهد، افزود: خوشبختانه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی میزان ابتلا به آنفولانزا نسبت به سال‌های قبل یک‌دهم شده است.

ماسک بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به کرونا است

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام اینکه استفاده از ماسک بهترین روش جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا است و استفاده از ماسک، ۹۸ درصد در مقابل ابتلا به ویروس ایمنی ایجاد می‌کند تصریح کرد: در مناطق عین ۲، کوی مندلی، گاومیش‌آباد، گلدشت، مهاجرین و سید خلف، میزان استفاده از ماسک کمتر از ۱۰ درصد است اما در پاداد و چند منطقه برخوردار دیگر، میزان استفاده از ماسک بالای ۷۰ درصد است که این وضعیت نشان می‌دهد در محلاتی که وضعیت اقتصادی پایین‌تر است میزان استفاده از ماسک نیز کمتر است.

وی اضافه کرد: زیرساخت‌های بهداشت و درمان استاندارد نیست که به این منظور ۲ هفته پیش با حضور ویدئویی وزیر بهداشت ۳۶ هزار مترمربع فضای بیمارستانی، درمانی و آموزشی افتتاح شد.

45 درصد مردم ماسک استفاده می کنند / افراد بالا 70 سال بیشترین و کودکان زیر 10 سال کمترین استفاده کنندگان از ماسک هستند

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز ادامه داد: در یک بررسی میدانی تنها حدود ۴۵ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند و افراد ۷۰ سال به بالا بیشترین استفاده از ماسک و افراد زیر ۱۰ سال کمترین میزان استفاده را دارند.

زنان بیشتر از مردان از ماسک استفاده می کنند

ابول نژادیان از استفاده بیشتر زنان از ماسک خبر داد و گفت: در مناطق برخوردار استفاده از ماسک بیشتر از مناطق کم برخوردار است که کارخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادها باید در جهت مسئولیت‌های اجتماعی ماسک ارزان یا رایگان در اختیار مردم بگذارند.

مسافرت ها عامل اصلی افزایش آمار کرونا در خوزستان

ابول نژادیان بیان کرد: روند افزایشی آمار مبتلا به کرونا به تجمعات و برگزاری مراسم برنمی‌گردد بلکه به مسافرت‌های درون و برون استانی نیز تأثیرگذار بوده است.

همه شهرهای خوزستان در وضعیت قرمز کرونا هستند

وی با اعلام اینکه یک هفته قبل، تعداد شهرهای قرمز کمتر بود و ۶ شهر سفید نیز داشتیم اظهار کرد: در حال حاضر ۹ شهر خوزستان قرمز، ۵ شهر نارنجی و ۱۳شهر زرد هستند و شهر سفیدی نداریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان افزود: در حال حاضر بیمارستان امیرالمومنین(ع)  پذیرش بیماران مبتلا به کووید را مجددا آغاز کرده است در صورتی که نیاز باشد، از ظرفیت بیمارستان‌های نیروی انتظامی و ارتش نیز استفاده خواهیم کرد اما فعلا نیاز به استفاده از بیمارستان‌های دیگر نداریم.

ابول نژادیان تصریح کرد: روز دوشنبه آمار بستری شدگان در استان ۷۸ و تعداد فوتی ها ۱۰ نفر بود و به طور کلی آمار روزانه ی بستری شدگان تقریبا بین ۶۰ تا ۸۰ نفر و آمار فوتی ها بین ۹ تا ۱۱ نفر در استان است و بیشترین آمار مبتلایان بستری شده در ییک جدید را روز یک شنبه با ۸۷ مورد داشتیم در حالی که بیشترین آمار بستری شدگان در پیک قبلی ۲۵۷ نفر بود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز با اشاره به اینکه حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست، افزود: تعطیلی مدارس در اختیار دانشگاه نیست و این یک تصمیم حاکمیتی است.

ابول نژادیان در خصوص میزان استفاده از ماسک در مناطق هشت گانه ی اهواز گفت: منطقه ی دو در اهواز با ۶۳.۶ درصد استفاده از ماسک بیشترین و منطقه ی ۶ با ۲۰.۹ درصد کمترین استفاده از ماسک را دارند. در مناطقی که وضعیت اقتصادی پایین تری دارند و کمتر برخوردارتر هستند میزان استفاده از ماسک کمتر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار