شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
تاریانا داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
تلگرام شوشان
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
تلگرام شوشان
کد خبر: ۱۰۳۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
/15 اکتبر روز جهانی بانوان روستایی/
شوشان - جواد الهایی سحر:

زنان روستایی عوامل فعال در  تحولات اقتصادی ، اجتماعی و حفاظت از محیط زیست هستند که از بسیاری جهات و درجات مختلف در نقش کشاورزان ، تولید کنندگان ، سرمایه گذاران ، مراقبان و مصرف کنندگان محدود هستند. آنها نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی و تغذیه ای ، از بین بردن فقر روستایی و بهبود وضعیت رفاه خانواده های خود دارند.

زنان سهم قابل توجهی در اقتصاد روستایی در سراسر جهان دارند. نقش آنها در مناطق مختلف متفاوت است ، اما به طور مداوم کمتر از مردان به منابع و فرصتهای مورد نیاز دسترسی دارند.

اما متاسفانه زيرساخت هاي توانمند سازي زنان جوامع محلي استان خوزستان ضعيف ، سست و بي اساس است  از استاندار و استانداري گرفته، تا فرمانداران و حتي جامعه بخشداران كه با زنان روستايي در ارتباط مستقيم قرار دارند هيچ گونه برنامه جامع و راهبردي نداشته و اين معضل باعث عدم تاب آوري توانمندسازی زنان روستايي شده است.

زنان روستایی عوامل کلیدی برای دستیابی به تحولات تحول اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی مورد نیاز برای توسعه پایدار هستند. اما دسترسی محدود به اعتبار ، مراقبت های بهداشتی و آموزش و مهارت از جمله چالش های بسیاری است که آنها با آن روبرو هستند.

توانمندسازی زنان با توجه به حضور گسترده زنان در نیروی کار کشاورزی دامداري روستا ، نه تنها در رفاه افراد ، خانواده ها و جوامع روستایی بلکه در بهره وری کلی اقتصاد مقاومتی نیز کلیدی است.

سازمان هاي مسئول در کار با زنان بايد ابتکار پیشرفت در جهت توانمندسازی اقتصادی زنان روستایی برای مطالبه حقوق اوليه زنان در آموزش و مهارت ورزي ، مديريت، فرصت ها و گزینه ها و مشارکت در شکل گیری قوانین ، سیاست ها و برنامه ها را تسریع دهند.

راههاي كه زنان روستايي را توانمند مي سازد

ايجاد شيلات با مديريت  و نیروی کار از  بانوان 
آموزش كشاورزي نوين و گلخانه اي 
آموزش صنايع سبز
آموزش نهالكاري و پرورش گياهان دارويي
پرورش دام و طيور و بومي سازي پرندگان تالابها
مديريت آب
مديريت جنگل و تالابها...

راهكارها

تشكيل تعاوني هاي فراگير بانوان در بخشداريها و حمايت از آنها توسط امور روستاي استانداري انتقال آموزش سازمان فني و حرفه اي به روستاها جهت آموزش بانوان تخصیص اعتبار از بودجه استان جهت  آموزش خانه به خانه توسط نمايندگان مجلس 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
تلگرام شوشان