تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۲۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۰
سد کارون 4 که بلندترین سد بتنی دو قوسی ایران است بر اساس گفته افراد مطلع در وزارت نیرو دچار آسیب شده و احتمال ترک خوردگی آن مطرح شده است.

به گزارش عصر ایران، هر چند طی روزهای گذشته که خبر ترک خوردن این سد شنیده شده اما تاکنون مسئولان وزارت نیرو و آب نیرو در این زمینه سکوت کرده‌اند.

بنا به گفته یک مسئول در وزارت نیرو سد کارون 4 که نخستین سد در بالا دست کارون است دچار ترک خوردگی شده است.

پیگیری‌ها از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مسوولان محلی (خوزستان) درباره این سد که رکورد کاهش مصرف سیمان را زده است تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

سد کارون 4 به عنوان بزرگترین سد بتنی کشور در ابتدای سال 1389 آبگیری شد؛ این سد با ارتفاع 230 متر و حجم بتنی افزون بر یک میلیون و 700 هزار متر مکعب توانایی ذخیره 2.3 میلیارد متر مکعب آب را داشته و نیروگاهی به ظرفیت یک هزار مگاوات در کنار آن ساخته شده است.

سد مذکور با هدف تنظیم آب رودخانه کارون به میزان 3.7 میلیارد متر مکعب در سال و نیروگاه هزار مگاواتی آن با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان 2100 گیگاوات ساعت ساخته شده است.

** رکورد منطقه‌ای کاهش سیمان ریزی در کارون 4

رنجبران مجری طرح سد و نیروگاه کارون 4 پیش از این در مورد ویژگی‌های سد کارون 4 گفته بود که طرح و اجرای این سد در بین سایر پروژه‌های کشور به نوبه خود شاخص و حائز اهمیت است.

مجری طرح سد‌ و‌ نیروگاه کارون 4 اظهار کرده بود: در عملیات بتن ریزی بدنه سد کارون4 رکورد کاهش مصرف سیمان به میزان 165 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن اصلی بدنه ثبت شد که این رکورد در منطقه خاور میانه بی نظیر است.

وی با اشاره به این که معیارهای کیفی بتن سد کارون4 در تقسیم‌بندی اکثر آیین‌نامه‌های معتبر دنیا، در رده عالی قرار داشته گفته است: سد کارون4 بومی ترین سد کشور است ضمن اینکه 85 درصد نیروگاه آن نیز توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است.

مجری طرح سد‌ و‌ نیروگاه کارون 4 همچنین در سال آبگیری سد اظهار کرد: هم‌اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که توان ما با کمک مشاوران برجسته کشور و با محوریت پژوهش توسط انستیتوهای تحقیقاتی دانشگاه‌های ایرانی به حدی رسیده است که طراحی و اجرای بلندترین و پیچیده‌ترین سدهای بتنی را با کیفیتی برتر و با حفظ سرمایه‌های ملی و مهمتر از همه با اتکا به آیین‌نامه‌هایی که خود و با خط ایرانی نوشته‌ایم، به انجام برسانیم.

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که کارفرمای پروژه سد کارون 4 است، پروژه‌های زیادی همچون سد کارون 3، کرخه، مسجد سلیمان، کارون 4، گتوند، سیمره، سیاه‌بیشه، بختیاری، خراسان 3 و رودبار لرستان را اجرا کرده و یا در دست اجرا دارد علاوه بر این طرح‌های قابل توجهی از جمله در حوضه‌های ارس، دز، زهره - هنیجان، شمال، قزل‌اوزن، کارون و کرخه را در دست مطالعه دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار