تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۶۷۳۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۲
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در جلسه‌ی شورای حفاظت کیفی رودخانه‌ی کارون گفت: با تکمیل طرح آبرسانی غدیر، کیفیت آب شهرهای اهواز، خرمشهر و آبادان، شادگان و دشت‌آزادگان به میزان 2.2 برابر افزایش می‌یابد.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در جلسه‌ی شورای حفاظت کیفی رودخانه‌ی کارون گفت: با تکمیل طرح آبرسانی غدیر، کیفیت آب شهرهای اهواز، خرمشهر و آبادان، شادگان و دشت‌آزادگان به میزان 2.2 برابر افزایش می‌یابد.

 «محمدرضا شمسایی» در این جلسه امروز(چهارشنبه 30 بهمن‌ماه) در محل استانداری، اظهار کرد: طرح آبرسانی غدیر باید تکمیل شود، چون با توجه به شرایطی که برای کارون پیش آمده و عمدتاً به علت ورود پسآب کشاورزی است، در صورت تکمیل نشدن طرح، قطعاً با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: با تکمیل طرح می‌توان میزان 70 درصد آب اهواز و 70 درصد آب خرمشهر و آبادان که از کرخه تأمین می‌شود را به 100 درصد برسانیم هم‌چنین آب شادگان و دشت‌آزادگان را نیز حداقل از کرخه تأمین کنیم، با این شرایط کیفیت آب نیز افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: 280 میلیارد تومان نیاز است که بتوانیم ظرف 4 تا 5 ماه مسأله‌ی آب این چند شهر را برطرف کنیم از این‌رو درخواست می‌شود جلسه‌ای با وزیر نیرو داشته باشید و تکلیف این 280 میلیارد تومان مشخص شود تا سازمان آب و برق بتواند در خصوص تأمین 100 درصدی آب این شهرها اقدام کند.

شمسایی با اشاره به نصب سیستم‌های پایش در رودخانه‌های استان گفت: کارآیی این سیستم را در چند رودخانه دنیا مشاهده کردیم، این سیستم در دنیا یک سیستم به روز است و در استان خوزستان کار اجرای آن از سال 1380 آغاز شد و اجرا سه سال طول کشید.

وی افزود: بطور خلاصه روند کار سیستم این صورت است که وضعیت کیفیت و کمیت آب را بصورت لحظه‌ای در هر نقطه‌ای که ایستگاه پایش نصب شده است، نشان می‌دهد. نصب سیستم پایش در 5 رودخانه‌ی استان جزو برنامه‌ی ما بود اما چون سه رودخانه کارون، دز و کرخه در اولویت بودند، کار در این رودخانه‌ها اجرا شد و متأسفانه در رودخانه‌های دیگر انجام نشد که باید سیستم در رودخانه‌های زهره و مارون نیز نصب شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: البته این سیستم زمانی کارآیی لازم و اثر مثبت دارد که مدیریت داشته باشد و برای جمع‌آوری صرف داده‌ها نباشد.

شمسایی اظهار کرد: مدیریت این کار در دنیا تجارب بسیار خوبی دارد. اگر مدیریت لازم وجود نداشته باشد، وجود سیستم هیچ اثری ندارد. مسأله‌ی مدیریت کار بیشتر از خود کار اهمیت دارد.

هم‌چنین «هوشنگ حسونی‌زاده»، معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان در این جلسه گفت: بمنظور جمع‌آوری دقیق و سریع اطلاعات در زمینه‌ی وضعیت کمی و کیفی رودخانه‌های استان، ایستگاه‌های پایش در رودخانه‌ی کارون، دز و کرخه نصب شده‌اند.

وی افزود: 28 ایستگاه رفتارسنجی در حوزه‌ی کارون و دز، 25 ایستگاه پایش کیفی در حوزه‌ی کارون، 22 ایستگاه هشدار سیل در حوزه‌ی دز و کارون، 20 ایستگاه هشدار سیل در حوزه‌ی کرخه و 17 ایستگاه پایش کیفی در حوزه‌ی کرخه تعریف شده است.

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: عمده این ایستگاه‌ها ساخته و اکثراً نیز به بهره‌برداری رسیده‌اند. جانمایی این ایستگاه از استان‌های بالادست حوزه‌ی دز و کارون از جمله استان‌های مرکزی، اصفهان، کهگلیویه و بویراحمد، چهار محال بختیاری تعریف شده است.

حسونی‌زاده خاطرنشان کرد: این ایستگاه‌ها به ما کمک می‌کنند که در هر زمان ورود فاضلاب، زهاب‌های صنایع و احیاناً تخلیه‌ی نفت و موارد دیگر را مشخص کند و بررسی منابع آلاینده و میزان برداشت از اهداف اجرای این طرح است که برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده یا دبی آب را افزایش می‌دهیم یا از کدورت آب می‌کاهیم.
comment
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
comment
comment
ناشناس
|
France
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
comment
0
0
comment [...] پس کی عمل ؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار