تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۳۹۰۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
نگاهی بر کارنامه تغییر استانداران در دولت 3 ساله روحانی
دولت سه ساله روحانی تاکنون دست به تغییر 8 استاندار خود زده است و احتمال می رود نام جدیدترین استاندار از جلسه هیات دولت بیرون بیاید.
شوشان: بیش از یک ماه از خداحافظی عبدالحسین مقتدایی با استانداری خوزستان می گذرد و با وجود گمانه هایی که بر سر جانشینان احتمالی وی وجود داشت اما تاکنون فردی از سوی دولت برای نشستن بر صندلی استانداری خوزستان معرفی نشده است. روزشماری که گویا قرار است به پایان برسد و بر طبق گفته امیری قائم مقام وزارت کشور، هیات دولت بالاخره استاندار جدید خوزستان را امروز معرفی کند.

البرز؛ نقطه آغازی بر تغییر استانداران

دولت روحانی اما در عمر سه ساله‌اش با تغییر 8 استاندار روبرو شده است. اولین ایستگاه تغییر در «البرز» رقم خورد آنجا که طاهر طاهری بعد از کمتر از یک سال استانداری از سمتش عزل و حمید طهایی در خرداد 94 جایگزین او شد. امری که گفته می شد به دلیل همسو نبودن استاندار وقت با سیاست‌های دولت صورت گرفته است.

استان «مرکزی» اما آنجایی بود که رحمانی فضلی را مجبور به تغییر استاندار کرد، تغییری که استاندار وقت استان مرکزی را از مجموعه وزارت کشور جدا نکرد بلکه او را به تهران و ساختمان فاطمی نزدیکتر کرد. چه آنکه براساس تصمیمی که وزیر کشور گرفته بود محمدحسین مقیمی از استانداری مرکزی به معاونت سیاسی وزارت کشور رسید تا دست راست آقای وزیر در تصمیمات مهم این وزارتخانه باشد. صندلی استانداری او اما به محمود زمانی قمی سپرده شد.

قم و فارس هم به دومین استاندار رسیدند

تکلیف استان‌های البرز و مرکزی که مشخص شد نوبت به «قم» رسید. شهری که همیشه انتخاب استاندارش مهم و پرحاشیه بوده است. محمد صالحی منش، چهره روحانی که 18 ماه در سمت استانداری قم طی وظیفه کرده بود برای حضور در انتخابات مجلس استعفا داد تا اینبار وزیر کشور سیدصادقی را جایگزین وی در استانداری قم کند. گرچه در همان زمان زمزمه‌هایی درباره اختلاف بین استاندار وقت و معاون سیاسی‌اش مطرح بود .اما در نهایت کار به استعفا رسید نه برکناری یا عزل.

قرعه چهارمین تغییر استانداری به نام یک استان جنوبی افتاد، استان فارس. یک کناره گیری جنجالی از سوی احمدی استاندار فارس که بعد از ماجرای حمله به علی مطهری در شیراز و به بهانه حضور در انتخابات مجلس صورت گرفت.

قطار تغییر استاندار به استان کردنشین‌ رسید

استان‌های کردنشین هم از تغییر استانداران مستثنی نشدند، «کرمانشاه» همان جایی بود که رحمانی فضلی عزم بر تغییر استاندارش کرد تا رضایی بابادی که از قضا بخاطر شوخی که با روحانیون کرده بود باعث دلخوری و ناراحتی علما شده بود برکنار و اسدالله رازانی سیاستمدار اصلاح طلب بر کرسی استانداری کرمانشاه تکیه بزند.

نماینده ای که استاندار قزوین شد!

مرتضی روزبه؛ همو که بر صندلی استانداری «قزوین» تکیه زده بود ولی نارضایتی از نحوه انتصاب مدیران سبب شد تا تیغ تغییر اینبار بر تن او مالیده شود و فریدون همتی جایگزین وی در ساختمان استانداری قزوین شود. فردی که نه تنها مشاورت رحمانی فضلی را در کارنامه خود داشت بلکه یک دوره نمایندگی مردم در خانه ملت را هم تجربه کرده بود. اینگونه شد که باز هم مردی با برخواسته از پارلمان وارد گود دولتمرد شدن شد.

آقای استاندار اصلاح طلب از مجلس آمد

باز هم یک استاندار اصلاح طلب و اینبار استان «سمنان». آنجا که محمدرضا خباز، چهره پارلمانی اصلاح طلب بعد از سالها سیاستمداری پارلمانی قبای استانداری را بر تن کرد تا اینبار سیاستمدار دولتی شود و به جرگه استانداران دولت یازدهم بپیوندد.

آخرین ایستگاه تغییرات سه ساله اما اردیبهشت ماه به «خوزستان» رسید، آنجا که عبدالحسین مقتدایی با استعفا و کناره‌گیری خودخواسته از سمتش از قطار استانداران دولت پیاده شد تا فرج‌الله خبیر معاون وی، تا معرفی گزینه جدید استانداری سرپرست استانداری باشد. اما گویی روزهای سرپرستی این استانداری قرار است امشب به پایان برسد و دولت جدیدترین استاندارش را در عمر سه سالگی اش معرفی کند.

در جدول زیر به تغییرات صورت گرفته در 3 سال دولت یازدهم اشاره شده است.

اسم

استان

آغاز به کار

پایان کار

آذربایجان شرقی

اسماعیل جبارزاده

8 آبان ماه 1392

 

آذربایجان غربی

قربانعلی سعادت

29 آبان 1392

 

اردبیل

مجید خدابخش

16 آبان 1392

 

البرز

 

سیدطاهر طاهری

31شهریور 1392

4 خرداد 1393

سیدحمید طهایی

7 خرداد 1394

 

اصفهان

رسول زرگرپور

31 شهریور 1392

 

ایلام

محمدرضا مروارید

14 مهر 1392

 

بوشهر

مصطفی سالاری

13 آذر 1392

 

تهران

سیدحسن هاشمی

17 شهریور 1392

 

چهارمحال و بختیاری

قاسم سلیمانی دشتکی

15 آبان 1392

 

خراسان جنوبی

وجه الله خدمتگزار

17 مهر 1392

 

خراسان رضوی

علیرضا رشیدیان

14 اسفند 1392

 

خراسان شمالی

سیدعلی اکبر پرویزی

24 شهریور 1392

 

خوزستان

عبدالحسین مقتدایی

27 مهر 1392

21 اردیبهشت 1395

استاندار جدید معرفی نشده است.(خبیر سرپرست)

 

 

زنجان

جمشید انصاری

27 شهریور

 

سمنان

محمد وکیلی

14 مهر 1392

27 آبان 1394

محمدرضا خباز

27 آبان 1394

 

سیستان و بلوچستان

علی اوسط هاشمی

29 ابان 1392

 

فارس

سیدمحمد احمدی

27 مهر 1392

11 تیر 1394

سیدمحمدعلی افشانی

24 تیر 1394

 

قزوین

مرتضی روزبه

13 آذر 1392

27 آبان 1394

فریدون همتی

27 آبان 1394

 

 

محمد صالحی منش

27 آذر 1392

4 تیر 1394

سیدمهد صادقی

24 تیر 1394

 

کردستان

عبدالحمد زاهدی

10 آذر 1392

 

کرمان

علیرضا رزم حسینی

10 آذر 1392

 

کرمانشان

ابراهیم رضایی بابادی

9 آذر 1392

29 شهریور 1394

اسدالله رازانی

29 شهریور 1394

 

کهکیلویه و بویر احمد

سیدموسی خادمی

31 شهریور 1392

 

گلستان

حسن صادقلو

14 مهر 1392

 

گیلان

محمدعلی نجفی

21 مهر 1392

 

لرستان

هوشنگ بازوند

31 شهریور 1392

 

مازندران

ربیع فلاح جلودار

18 شهریور 1392

 

مرکزی

محمدحسین مقیمی

15 مهر 1392

28 دی 1393

محمود زمانی قمی

16 اردیبهشت 1394

 

هرمزگان

جاسم جادری

29 آبان 1392

 

همدان

محمد ناصر نیکبخت

8 آبان 1392

 

یزد

سیدمحمد میرمحمدی

8 آبان 1392

 

216216



نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار