اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۴۸۵۱۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
نوبخت با ابراز اینکه ایجاد اشتغال به‌معنای شغل دولتی نیست، گفت: دولت باید از همه توان خود برای مدیریت ایجاد شغل در بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی استفاده کند تا مشکل اشتغال جوانان مرتفع شود.
 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در بودجه امسال تا الان به‌طور متوسط پیش‌بینی این بود که دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت با ۴۰ دلار بفروشیم که توانستیم دو میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه با مبلغ کمی بیشتر از ۴۰ دلار فروختیم.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در نشست شورای اداری استان یزد با بیان این مطلب که امسال پیش‌بینی دولت در برنامه یک‌ساله بودجه بر این است که 244هزار میلیارد تومان در کشور هزینه کند، اظهار داشت: البته برای اداره امور و توسعه کشور فقط منابع عمومی و دولتی مطرح نیست و منابع بخش غیردولتی و منابع بانکی هم جزو منابعی است که همه در کنار هم انرژی لازم برای به حرکت درآوردن یا سرعت بخشیدن به چرخ اقتصاد کشور را فراهم می کند.

نوبخت با ابراز اینکه دولت‌ها همیشه دو نوع خرج تحت عنوان اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را پیش روی خود دارند، خاطرنشان کرد: امسال از مجموع کل اعتبار 244هزار میلیارد تومان، 197هزار میلیارد تومان ‌به اعتبارات هزینه‌ای و 37هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: 10هزار میلیارد تومان هم برای اوراق مشارکت و اسناد مالی که سال‌های پیش توزیع کردیم در نظر گرفته شده که بتوانیم از این مبلغ استفاده کنیم.

وی در ارتباط با مصوبه مجلس در ارتباط با نحوه تامین 244هزار میلیارد تومان بودجه امسال گفت: بودجه امسال از سه محل درآمدها که عمدتا از مالیات است، فروش نفت و اوراق مشارکتی که به‌صورت کوتاه‌مدت بین مردم به فروش رسیده، تامین می‌شود.

سخنگوی دولت در ارتباط با اینکه فروش اوراق مشارکت درست است یا خیر، گفت: از آنجا که ما سال به سال با مقداری تورم روبه‌رو هستیم، اگر طرح عمرانی را به سال بعد موکول کنیم، حداقل آن طرح نسبت به امسال 10 تا 15 درصد گرانتر برای ما تمام می‌شود، بنابراین با فروش اوراق مشارکت طرح‌های عمرانی را زودتر اجرا می‌کنیم و به‌جای اینکه پول‌ها را خرج تورم ناشی از تاخیر در اجرای طرح‌ها کنیم، همان مبلغ را به مردم برای سود اوراق‌های مشارکت فروخته شده می‌دهیم.

معاون رئیس جمهور با اظهار اینکه دولت به‌دنبال ایجاد تحرک و رونق در اقتصاد است، افزود: اشتغال مسئله بسیار مهمی است که ما اصلا نمی‌توانیم از زیر بار آن شانه خالی کنیم و بگوییم به ما ربطی ندارد.

نوبخت با ابراز اینکه ایجاد اشتغال به‌معنای شغل دولتی نیست، گفت: دولت باید از همه توان خود برای مدیریت ایجاد شغل در بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی استفاده کند تا مشکل اشتغال جوانان مرتفع شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بررسی اقتصاد کشورها به‌وسیله شاخص رشد اقتصادی انجام می‌شود، ادامه داد: برای اینکه بتوانیم توسعه پیدا کنیم و در جایگاه اول قرار بگیریم، رشد اقتصادی ما در رقابت با سایر کشورها باید حداقل سالانه به‌صورت متوسط هشت درصد مثبت باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه در دو برنامه 5ساله از چهار برنامه نتوانستیم به این مهم دست پیدا کنیم که بتوانیم تا 10 سال آینده به رشد اقتصادی و علمی مد نظر دست پیدا کنیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر "به همین دلیل باید با دو برنامه‌ای که در پیش رو داریم به جایگاهی برسیم که رهبر معظم انقلاب به ما ابلاغ کردند"، گفت: در شروع کار دولت رشد اقتصادی منفی 6 و هفت‌دهم درصد بود.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: ما برای اینکه بتوانیم تا 10 سال آینده به این جایگاه برسیم باید هر سال یک برنامه یک‌ساله داشته باشیم و تصمیم ما این است که یک رشد 5درصدی را ایجاد کنیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی مد نظر باید تامین شود، خاطرنشان کرد: اگر همه اقتصاد مقاومتی را بخواهیم در یک شاخص خلاصه کنیم، آن شاخص هم رشد اقتصادی است که باید تأمین شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: دولت برای اینکه بتواند رشد اقتصادی 5 درصد امسال را تأمین کند، باید بتواند 244هزار میلیارد تومان را هزینه کند، اما امسال از 244هزار میلیارد تومان بودجه تنها 37هزار میلیارد تومان آن به طرح‌های عمرانی به‌عنوان زمینه‌ای برای تحقق رشد اقتصادی اختصاص پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه مابقی مبلغ به هزینه‌های جاری از جمله حقوق کارکنان و یارانه و موارد دیگر اختصاص پیدا کرده، گفت: در سال‌های گذشته 2017 طرح که هر طرح شامل چهار تا 5 پروژه است کلنگ‌زنی شده و ما با تعداد بسیار زیادی پروژه نیمه‌کاره روبه‌رو بوده‌ایم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این پروژه‌ها به طلبکاری پیمانکاران از دولت منجر شده، عنوان کرد: به همین دلیل دولت توان اجرای پروژه‌های جدید را ندارد و باید به تکمیل پروژه‌های قبلی که در حد 400هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، بپردازد.

معاون رئیس جمهور به اقدامات دولت در راستای رفع این مشکلات اشاره کرد و گفت: در بودجه امسال ما تا الان به‌طور متوسط پیش‌بینی این بود که دو میلیون و 250 هزار بشکه نفت با 40 دلار بفروشیم که توانستیم دو میلیون و 350 هزار بشکه با مبلغ کمی بیشتر از 40 دلار فروختیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه رونق باید در سفره زندگی مردم مشاهده شود، گفت: در این شش‌ماهه توانستیم برای 66 طرح بالغ بر 5 میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم داشته باشیم، که زمینه بسیار خوبی برای ایجاد رونق در کشور است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: پولی که در دست مردم به‌عنوان نقدینگی وجود دارد، بیش از 1000هزار میلیارد تومان است، و اگر مردم بخواهند تنها 10 درصد این پول را هزینه کنند رقم بسیار قابل توجهی است.

وی ادامه داد: اعلام آمادگی کردیم که اگر مجلس به ما اجازه دهد، از این میزان نقدینگی که در عرصه تولید نیست، استفاده کنیم و در عرصه کار سازندگی و طرح‌های عمرانی استفاده کنیم و 10 تا 15 درصد هم به مردم سود دهیم.

سخنگوی دولت افزود: با توجه به اینکه اگر امسال طرح‌ها را اجرا نکنیم سال آینده باید به آنها در قبال تورم اضافه‌تر پول دهیم، سود دادن به مردم ضرری برای دولت ایجاد نمی‌کند.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: از مردم اجازه گرفتیم که 40هزار میلیارد تومان از پول مردم را به‌عنوان اسناد خزانه استفاده کنیم و در راستای توسعه و رونق کشور هزینه شود.

نوبخت با اشاره به اینکه خرید گندم از خارج 800 تومان به‌ازای هر کیلوگرم است، گفت: ما به کشاورزان گفتیم 1260 تومان از شما خریداری می‌کنیم و با هزینه‌های جانبی برای ما 1350 تومان تمام می‌شود اما برای خودکفایی کشور اعلام کردیم که این کار را انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: با مصوبه‌ای که نمایندگان مجلس داشتند، ما ان‌شاءالله در زمان کمتر از دو ماه تمام پول گندم‌کاران را پرداخت می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار