اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۵۰۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
ستاره‌هایی که خط خوردند
اینکه استانی مثل خوزستان در تیم ملی بازیکن ندارد، از عجایب فوتبال ماست. خوزستان نشان داده که ظرفیت بالایی در فوتبال دارد...


شوشان/ مهدی جم 

اینکه استانی مثل خوزستان در تیم ملی بازیکن ندارد، از عجایب فوتبال ماست. خوزستان همیشه نشان داده که ظرفیت بالایی در فوتبال کشور دارد. 

خوزستان قبل از جنگ تحمیلی تغذیه کننده اصلی تیم ملی فوتبال بود. خوزستان به دلیل داشتن استعدادهای درخشان در زمان جنگ هم افت نکرد و خیلی زود خود را برای خدمتی دوباره به کشورش بازسازی کرد. تا جایی که با همه سختی‌ها بازیکنانی مثل نعیم سعداوی، سیدعلی موسوی، هاشم حیدری، احمدرضا عابدزاده، بهنام سراج و سید ابراهیم تهامی و خیلی‌های دیگر پرورش یافتند و به عنوان بازیکنان مطرح خوزستان به تیم ملی کمک کردند تا ایران در آسیا به اوج برسد و راهی جام جهانی 98 فرانسه شود.

در آن روزها تمامی کارشناسان کشور، نوید روزهای طلایی برای فوتبال خوزستان و نیز کشور را در سال‌های آتی می‌دادند و این خواب آنان خیلی زود تعبیر شد. در فاصله سال‌های 2001 تا 2006 خوزستان به روند افسانه ای خود ادامه داد تا با قهرمانی مقتدرانه فولاد و حضور 7 ملی‌پوش ثابت در تیم ملی از فولاد شامل ابراهیم میرزاپور، یحیی گل محمدی، ایمان مبعلی، حسین کعبی، جلال کاملی مفرد، محمد علوی و علی بداوی باز هم در فوتبال کشور آقایی کند و باز هم رنگ جام جهانی به چشم ببیند.

همه اینها در حالی است که در تیم ملی فوتبال ما حتی یک نفر از فوتبالیست‌های خوزستان به خصوص اعضای استقلال خوزستان که توانسته قهرمان لیگ برتر ایران شود، حضور ندارند.

فوتبال خوزستان در شاهرگ تیم ملی
یکی از کارشناسان مطرح فوتبال استان معتقد است: تیم ملی فوتبال ما به گونه‌ای به رکود رسیده است که تنها با جذب  بازیکنان دورگه توانسته جام جهانی را رویایی بر باد رفته نبیند.

«محسن بابادی» در این خصوص می‌گوید: تیم ملی اگر می‌خواهد در مقدماتی جام جهانی موفق باشد، باید دست به دامان بازیکنان توانمند و غیرتمند خوزستانی مثل رحیم زهیوی، محمد طیبی، کاوه رضایی و سروش رفیعی و امثال اینها شود. چراکه تا فوتبال خوزستان در شاهرگ تیم ملی جاری نشود، فوتبال ملی کشورمان رنگ جام جهانی و موفقیت را نخواهد دید.

ستاره‌هایی که خط خوردند
در شرایط کنونی هر چند خوزستان بازیکنان خوب و با تجربه ای در لیگ برتر دارد اما فرصتی در عرصه ملی برای هنرنمایی و جادوگری آنان فراهم نمی‌شود و تا در تیم ملی بازی نکنند چگونه می‌توانند به برون رفت تیم ملی از بحران کمک کنند؟

«رحیم زهیوی»؛ بازیکنی که فصل گذشته نقش اصلی را در قهرمانی استقلال خوزستان داشت، بعد از پایان اردوی تیم ملی در ایتالیا از لیست نهایی کارلوس کی روش مظلومانه خط خورد. این مهاجم با تکنیک در این باره می‌گوید: من انگیزه بالایی داشتم و تمام تلاشم را کرده بودم تا در لیست نهایی قرار بگیرم، اما انگار نتوانستم رضایت سرمربی و کادر فنی تیم ملی را جلب کنم. 

وی ادامه می‌دهد: در این مدت خیلی خوب بودم و فکر نمی‌کردم بعد از اردو تیم ملی خط بخورم. باید بیشتر تلاشم کنم تا دوباره به تیم ملی برگردم. امروز فوتبال خیلی حرفه‌ای تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم و باید بیشتر تلاش کرد و با بهترین کیفیت تمرین کنیم تا به اهداف بزرگ برسیم. 

 زهیوی اظهار می‌کند: چند روزی که در کنار بازیکنان تیم ملی بودم، خیلی خوب بود و تجربه زیادی کسب کردم. برای تک تک آنها آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم تیم ملی با چنین بازیکنان بزرگ و با چنین مربی خوبی که دارد به جام جهانی صعود کند.

از خط خوردنم شوکه شدم
«محمد طیبی» دیگر بازیکن استقلال خوزستان است که بعد از اردوی ایتالیا از تیم ملی کنار گذاشته شد.

این مدافع مستحکم به می‌گوید: دوست داشتم در لیست نهایی تیم ملی باشم، اما متاسفانه انگار قسمت بازیکنان خوزستانی نبود و من و زهیوی هر دو خط خوردیم. وقتی گفتند خط خوردی، شوکه شدم. با این حال تابع نظر كی‌روش هستم و به نظر او احترام می‌گذارم.

طیبی می‌گوید: فکر می‌کنم همین كه توانستیم نظر سرمربی را جلب كنیم تا در اردوی تیم ملی باشیم، خیلی خوب است. من هیچ ‌وقت انگیزه‌ام را از دست نمی‌دهم. 

مطمئن باشید یك روز نظر كی‌روش را برای قرار گرفتن در لیست نهایی جلب می‌کنم. وی اظهار می‌کند: شرایط اردو در ایتالیا خیلی عالی بود. تمرینات منسجمی برگزار می‌شد. در این مدت درس‌های زیادی از کارلوس کی روش گرفتم. او مربی کاربلد و زحمتکشی است. برای او آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم تیم ملی با این سرمربی دانا و با تجربه به راحتی به جام‌جهانی برود.
 
اعتراض به تصمیم‌های کی‌روش
 اما سرمربی استقلال خوزستان از نحوه دعوت بازیکنان به تیم ملی و سپس خط خوردن آنان گله‌مند است.  

«سیروس پورموسوی» می‌گوید: کارلوس کی روش انتخاب هایش را انجام داده است و بازیکنان تیم‌هایی مثل استقلال خوزستان را در زمان‌هایی که نمی‌تواند لژیونرها را به تیمش اضافه کند، دعوت می‌کند تا فوتبال درون تیمی اش برگزار شود و نفر کم نداشته باشد و حالا که به مقدماتی جام جهانی رسیده ایم، بازیکنان ما را خط می‌زند و لژیونرها و کسانی که از قبل معلوم هستند را به تیم ملی فرا می‌خواند.

موسوی ادامه می‌دهد: چگونه قهرمان لیگ برتر نباید در تیم ملی نماینده داشته باشد؟ ما 28 هفته در کورس قهرمانی بوده ایم. سرمربی استقلال خوزستان می‌گوید: محمد طیبی در جمع سه مدافع برتر لیگ بود و به نظر من حق او حضور در تیم ملی بود، اما در کمال ناباوری دعوت نشد. رحیم زهیوی هم که فصل قبل درخشیده بود و در 4 هفته ابتدایی یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر بود، از تیم ملی خط خورد، واقعا این نوع انتخاب‌ها عجیب است.


 امروز کارشناسان و نیز باشگاه استقلال خوزستان از کی روش بابت نحوه دعوت بازیکنان به تیم ملی راضی نیستند. چون حتی قهرمانی تیم استقلال خوزستان در لیگ برتر فصل گذشته نتوانست سرمربی تیم ملی را مجاب کند که بازیکنان زحمتکش و پرتلاش خوزستانی مثل رحیم زهیوی و محمد طیبی هم به لیست نهایی اضافه شوند. حالا بازیکنان تیم قهرمان خوزستان به جای آنکه در بازی‌های تیم ملی حضور داشته باشند، باید دیدارهای مقدماتی جام جهانی تیم ملی را از تلویزیون تماشا کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار