اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۵۳۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به شناسایی 300 هزار هکتار کانون شکل گیری گرد و غبار در خوزستان گفت: به دلیل محدودیت مالی دولت، بسیاری از تعهدات مقابله با ریزگردها در استان اجرایی نشده و این در حالیست که خسارت جدی به بخش‌های مختلف وارد شده است.

به گزارش ایرنا، احمد سیاحی دوشنبه در کارگروه مقابله با آلودگی هوای استان که در سالن جلسات استاندار برگزار شد، اظهار کرد: 300 هزار هکتار کانون تولید گرد و غبار در خوزستان شناسایی شده که در صورت برنامه ریزی می توانستیم حداقل 30 درصد کانون ها را کنترل کنیم اما این امر محقق نشد که مهترین دلیل آن محدودیت منابع مالی دولت و اختصاص نیافتن اعتبارات لازم به دستگاه های اجرایی است.

وی با اشاره به تدوین برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت برای مقابله با گرد و غبار در استان افزود: مشکل گرد و غبار با شعار و تشکیل جلسه حل نمی شود و نیازمند اختصاص اعتبار ویژه است، این در حالیست که در مملکت ما در زمان بحران جلسات برگزار می شود و به محض گذر از این وضعیت، این جلسات دیگر پیگیری نمی شود.

سیاحی تصریح کرد: تنها کاری که در حال حاضر انجام می دهیم تشکیل جلسه برای تعطیلی مدارس است، در حالی که تعطیلی مدارس نیز باعث افت تحصیلی دانش آموزان می شود و هیچکس پاسخگوی والدین معترض نیست.

وی با بیان اینکه 2.5 میلیارد ریال پول ماسک از دو سال پیش تا کنون به هلال احمر پرداخت نشده است افزود: اعتبار دهیاری ها و شهرداری ها برای شستشوی معابر بعد از گرد و غبار تامین نشده و سیستم تقرب پرواز در فرودگاه اهواز نیز هنوز راه اندازی نشده است.

معاون استاندار خوزستان تمرکز بر کانون های خارجی شکل گیری گرد و غبار را نوعی فرافکنی دانست و گفت: آیا فردا با رفتن 'داعش' می توانیم به مردم بگوئیم که دیگر گرد و غبار در خوزستان اتفاق نمی افتد؟

سیاحی تاکید کرد: اقداماتی که توسط منابع طبیعی و وزارت نفت برای بیابان زدایی انجام شده کافی نیست و می توانستیم برای تامین حقابه تالاب ها و تامین تجهیزات درمانی و پزشکی بهتر عمل کنیم.

وی تصریح کرد: ریزگردها در خوزستان باعث تمایل مهاجرت نخبگان و حتی مردم عادی به سایر مناطق کشور شده است. 

این مقام مسئول با بیان اینکه معاونت عمرانی استانداری حتی یک میلیون تومان برای مقابله با ریزگردها در اختیار ندارد، گفت: مطالبه این مسائل حق الناس است و مدیران در مقابل مشکلات تنفسی مردم مسئول هستند.

وی افزود: البته در زمینه پایش و اطلاع رسانی وضعیت بهتری داریم و درمان رایگان بیماران در شرایط گرد و غبار انجام شده است.

سیاحی با اشاره به مصوبه دولت قبل درباره مقابله با ریزگردها گفت: قرار بود بیابان زدایی 200 هزار هکتار از اراضی اطراف تاسیسات نفتی با اعتبار چهار هزار و 870 میلیارد ریال انجام شود اما می گویند یک رقم 'صفر' به اشتباه نوشته شده و سطح بیابان ها 20 هزار هکتار بوده است.

بیابان زایی در انتظار 9 میلیارد ریال
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان نیز در این نشست خواستار تامین 9 میلیارد ریال اعتبار برای نگهداری و آبیاری اراضی شد که تحت عملیات بیابان زدایی قرار گرفته اند.

شهریار بذرکار افزود: در صورت اختصاص نیافتن این اعتبار نهالکاری های انجام شده کاملا از بین می رود و خشک می شود و همه زحمات هدر می رود.

وی همچنین خواستار شناسایی دلایل ایجاد کانون های گرد و غبار در خوزستان شد و گفت: بدون شناخت این دلایل نمی توان راهکاری ارائه کرد زیرا راهکارهای مقابله با کانون های گرد و غبار در استان متفاوت است.

بذرکار با انتقاد از برخی مصوبات ستاد مقابله با ریزگردها، آنها را نیازمند بازنگری دانست و اظهار کرد: کشور ما از سال 2000 میلادی دچار خشکسالی بوده، اما برخلاف سایر نقاط دنیا سیاست های خود را بر مبنای این شرایط تنظیم نمی کند و هنوز هم کاشت گیاهان و صدور مجوز چاه ها بر اساس روال گذشته است.

وی تصریح کرد: راه حل های کنونی نوعی مسکن و برای اقناع افکار عمومی بوده است.

بذرکار با تاکید بر اصلاح سیاست های مدیریت منابع آب افزود: دشت های سیل گیر خوزستان با اقدامات غیرمدبرانه تخریب شده و به کانون های گرد و غبار تبدیل شده اند به طور مثال کانون های گرد و غبار هندیجان و امیدیه تنها به دلیل مسدود کردن آبراهه های بارش های زمستانه به کانون گرد و غبار تبدیل شده اند.

ظهور 'اینورژن' در خوزستان
مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز در این نشست با اشاره به وقوع پدیده 'اینورژن' از دیروز در استان گفت: این پدیده که شامل پایداری هوا و عدم وزش باد است تا پنجشنبه در خوزستان ادامه می یابد و باعث تداوم گرد و غبار و آلودگی هوا در این روزها می شود.

کوروش بهادری با انتقاد از محقق نشدن اعتبارات این اداره کل برای مقابله با ریزگردها افزود: قرار است 20 میلیارد ریال اعتبار برای خرید تجهیزات پیش بینی اختصاص یابد.

وی خواستار اختصاص 1.8 میلیارد ریال اعتبار برای خرید 2 تلویزیون شهری در اهواز شد و گفت: این تلویزیون ها قرار است برای اطلاع رسانی به مردم در زمینه وضعیت آب و هوا فعالیت کنند.

بهادری همچنین تاکید کرد: در صورت همکاری استانداری، مرکز ملی هشدار و پایش هوا در خوزستان راه اندازی می شود.

بر اساس این گزارش، بهمن ماه 1393، در پی گرد و غبار شدیدی که در خوزستان به وقوع پیوست، دولت بسته مقابله با گرد و غبار را تدوین و 2 هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای آن در سال های 93 و 94 تصویب کرده بود که از این میان اعتبار ناچیزی اختصاص یافته است.

گرد وغبار از هفته گذشته دوباره در خوزستان آغاز گرفته و در روزهای اخیر شدت گرفته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار