اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۵۵۹۹۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۳
مریم منصف 31 سال پیش در شهر مشهد به دنیا آمده است اما گفته است به رغم تولد در ایران با توجه به قوانین این کشور ، او فاقد تابعیت ایرانی است.
سفر دو سال پیش یک وزیر زن کابینه کانادا به ایران در رسانه های این کشور جنجال ساز شده است.

به گزارش عصر ایران ، با اعلام سفر " مریم منصف " وزیر افغان تبار  " نهادهای دموکراتیک " کابینه  کانادا به ایران یک سال پیش از انتصاب به سمت وزارت ، رسانه های این کشور درباره نحوه انجام شدن این سفر در شرایط قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور سوال هایی را مطرح کرده اند.جنجال سفر وزیر افغان تبار کابینه کانادا به ایران؛ چرا و چگونه؟

مریم منصف در مصاحبه ای با یک نشریه فرانسوی زبان گفته است که در سال 2014 می خواسته به افغانستان برود اما به دلیل شرایط بد امنیتی قادر به این سفر نشده و در عوض آن به ایران رفته تا درباره مساله مهاجران افغان کار کند.

رسانه های کانادایی اعلام کرده اند او در سال 2014 و در زمانی که روابط سیاسی و دیپلماتیک  ایران و کانادا در متشنج ترین شرایط بوده به ایران سفر کرده است. این وزیر افغان تبار توضیحات بیشتری درباره نحوه سفر به ایران و چگونگی اخذ ویزای ایران و اینکه با کدام پاسپورت به این سفر رفته است، ارایه نکرده است.

برخی رسانه های کانادایی این گمانه را مطرح کرده اند که این وزیر افغان تبار احتمالا با پاسپورت ایرانی خود به سفر رفته است؛ اما این وزیر افغان تبار پیشتر بارها گفته است تابعیت و پاسپورت ایرانی ندارد.

رسانه های کانادایی نوشته اند این وزیر افغان تبار در شرایطی که دولت ایران در سال 2014 محدودیت های گسترده ای را روی سفر شهروندان کانادا به این کشور اعمال کرده بود، به ایران سفر کرده است و با توجه به اینکه ایران در قاره آمریکای شمالی فاقد سفارت خانه بوده است، نحوه دریافت ویزای سفر او به ایران در هاله ای از ابهام است. برخی دیگر از رسانه ها نیز نوشته اند او باید درباره سفر خود به ایران شفاف سازی کند و برای مثال اعلام کند در طول سفر چه کاری کرده و آیا با مقاماتی سیاسی در این کشور ملاقاتی داشته است یا نه؟

گفتنی است پیشتر این وزیر زن افغان تبار تابعیت ایرانی خود را تکذیب کرده و گفته است او تابعیت افغان – کانادایی دارد، با این حال او یک ماه پیش اعلام کرده است که به تازگی از مادرش شنیده که در ایران (مشهد) متولد شده است.

مریم منصف 31 سال دارد و خانواده او در سال 1996 و زمانی که او تنها 11 سال داشت به کانادا مهاجرت کرده اند.

او پیشتر بارها در واکنش به گزارش های رسانه های کانادایی درباره احتمال تابعیت ایرانی خود ، این موضوع را رد کرده و گفته است با توجه به قوانین ایران به رغم تولد او در این کشور او ایرانی محسوب نمی شود.

حالا با انتشار خبر سفر او به ایران در سال 2014 رسانه های کانادایی این سوال را مطرح کرده اند که با توجه به عدم تابعیت ایرانی این وزیر زن، او چگونه توانسته در شرایطی که سفر به ایران برای شهروندان کانادایی بسیار محدود و مشکل شده بود، به این سفر رفته و مدتی در ایران اقامت داشته باشد.

خانم مریم منصف نماینده شهر " پیتربرو" – در ایالت اونتاریو – در پارلمان کاناداست. او عضو حزب حاکم " لیبرال " است و جوان ترین وزیر کابینه جاستین ترودو محسوب می شود. او از نوامبر سال گذشته میلادی – 11 ماه پیش – کار خود را به عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک کابینه  کانادا آغاز کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار