اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۳۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
اخبار لحظه به لحظه و تکمیلی از روند امدادرسانی در روز سوم
باورش سخت است اما امدادرسانی به افرادی که بر اثر ریزش هولناک ساختمان پلاسکو مدفون شدند..
باورش سخت است اما امدادرسانی به افرادی که بر اثر ریزش هولناک ساختمان پلاسکو مدفون شدند و سرنوشتشان نامشخص است، به روز سوم رسیده است. آن هم در شرایطی که هنوز آتش خاموش نشده و بوی دود تا کیلومترها آن سوتر از محل حادثه نیز استشمام می شود.

22:45 آواربرداری اصلی در دل شعله های آتش
 
تمامی جرثقیل ها به قسمت درب اصلی منتقل شدند و ظاهراً آواربرداری اصلی آغاز شده است. این در حالی است که شعله های آتش زبانه می کشد.

فارس در این باره خبر می دهد: با برداشتن هر تکه از سازه های آهنی شعله های آتش زبانه می کشد و آتش نشان ها به سرعت آن را مهار می کنند. هنوز امدادگران به موتورخانه پلاسکو نرسیده‌اند.
 
22:40 در موتورخانه هیچ چیز یافت نشد!

دقایقی قبل یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود که امدادگران به موتورخانه ساختمان پلاسکو رسیده‌اند اما در آنجا هیچ جسد یا فرد زنده ای کشف نشده است. 
 
بدین ترتیب مهم ترین امیدواری برای یافتن برخی افراد محبوس شده زیر آواربه نومیدی گرایید؛ نتیجه ای که امیدوار بودیم این گونه رقم خورد.
 
22:30 نتیجه نشست اضطراری اعضای شورای شهر

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران: در جلسه اضطراری که امروز برگزار گردید گزارشی از فرمانده عملیات ارائه شد و تصمیم گرفتیم اعتبارات لازم برای تعمیر دستگاه های آسیب دیده آتش نشان ها تخصیص داده شود.

روز گذشته در سطح تهران شاهد بروز 110 حادثه بودیم اما اولویت سازمان آتش نشانی تسریع روند آوار برداری و کشف پیکر افرادی بود که در زیر آوار مدفون شده اند./فارس
 
22:10 جست و جوی سگ های زنده یاب بی نتیجه بود
 
با پایان عملیات جست و جوی سگ های زنده یاب آوار برداری به روال عادی برگشت. پیشتر جست و جوی نیم ساعته سگهای زنده یاب باز هم بی نتیجه مانده بود.

یکی از آتش نشان ها به خبرنگار فارس گفت: دود غلیظ و نور کم امکان جستجو جنازه ها را به شدت سخت کرده است؛ هرقسمتی را که خاک برداری می کنیم کار جست و جوی جنازه آغاز می شود.

21:00 کدام بخش از پلاسکو سالم مانده است

 شمار جان باختگان به 3 تن رسید/ بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی و بی توجهی یک مسئول/ احتمال زنده بودن 4 نفر در زیر آوار/حسن روحاني به محل حادثه رفت/ کشف پیکر سومین آتش نشان از زیر آوار تکذیب شد/ حداکثر 25 نفر زیر آوار هستند

19:45 فراخوان طراحی نماد
 
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد: فراخوان طراحی یادمان شهدای آتش نشان منتشر شد.

این فراخوان در حالی مطرح می شود که فروریختن پلاسکو برخی اقدامات دیگر را هم موجب شده است. قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران گفت: بنا به در خواست آتش نشانی، طی روز جاری چهار شیر برداشت جدید آتش‌نشانی در محدوده پلاسکو توسط آبفای استان تهران نصب شده است.
 
18:50 وزیر اطلاعات: تا کنون به مورد مشکوکی نرسیده‌ایم

وزیر اطلاعات با حضور در محل حادثه، گفت: هر نوع احتمالی درباره حادثه پلاسکو را رصد و بررسی کرده‌ایم و تا کنون به هیچ مورد مشکوکی نرسیده‌ایم.

به گزارش ایسنا، علوی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده از سوی وزارت اطلاعات گفت: از همان دقایق اولیه حادثه، وزارت اطلاعات این موضوع را بررسی کرده و هر احتمال مشکوکی که در این خصوص وجود داشته باشد از سوی وزارت اطلاعات بررسی خواهد شد، اما تاکنون به هیچ مورد مشکوکی نرسیده‌ایم.
 
18:15 حداکثر ۲۵ نفر زیر آوار هستند

جلال ملکی در خصوص آخرین وضعیت حادثه پلاسکو گفت: عملیات آواربرداری در بخش شرقی و جنوبی دنبال می شود. دقیق ترین آماری که در خصوص افراد زیر آوار مانده وجود دارد، حداکثر ۲۵ نفر است  که  ۱۵ نفر آتش نشان هستند.

وی در خصوص شعله های آتش زیر آوار گفت: لایه های زیرین آوار هنوز باقی مانده آتش وجود دارد و آتش نهفته در زیر آوار وجود دارد. نیروهای متخصص در صحنه هستند اما آتش نهفته احتمال زنده بودن افراد زیر آوار را از بین برده است.
 
17:50 اختصاص دو شعبه حل اختلاف برای رسیدگی به امور قضایی بازماندگان
 
رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران از اختصاص دو شعبه  ویژه جهت رسیدگی به کلیه امور حقوقی و قضائی بازماندگان شهدا و جان باختگان حادثه پلاسکو در شورای حل اختلاف تهران خبرداد.

وی افزود: این شعب به اسناد و مدارک مفقودی کسبه و مالکین و نیز انحصار وراثت متوفیان این حادثه در مجتمع شماره 12و13 شورای حل اختلاف تهران رسیدگی می کند
 
 
35: 17 آتش دوباره زبانه کشید
 
شنیده ها حاکی از این است به رغم ساعت ها عملیات آوار برداری و اطفاء حریق همچنان آتش زبانه می کشد و کار را برای امدادرسان ها دشوار می کند.
شهردار تهران با پیش بینی یک هفته برای اتمام عملیات، اضافه کرد:  لحظه به لحظه کار آواربرداری در حال پیشرفت است و در زمانبندی مشخص شده که یک هفته است قطعاً آواربرداری تمام می‌شود و پیکر پاک شهدایی که در لایه‌های زیرین قرار دارد به درستی خارج شده و تشییع می‌شوند.
قالیباف افزود: ساختمان پلاسکو یک مرکز تجاری بوده و اموال زیادی از جمله صندوق‌های مالی زیادی وجود دارد که با نظارت نیروی انتظامی ضبط می‌شوند.
وی تأکید کرد: خانواده مفقودانی که تاکنون مراجعه کرده‌اند ۷ نفر هستند و امیدواریم حادثه بیش از این تلفات نداشته باشد.

20: 17 دو مدرسه همجوار با محل حادثه فردا هم تعطیل هستند
 
بر اساس اطلاعات به دست آمده، مدیریت آموزش و پرورش منطقه 12 تهران تصمیم گرفت،دبیرستان دخترانه امامیه و دبستان دخترانه امید امام در محدوده  ساختمان پلاسکو فردا یکشنبه نیز مدارس تعطیل باشند. 
 
05: 17 اخذ نمونه D.N.A از خانواده آتش‌نشانان مفقودشده
 
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: طبق هماهنگی‌های انجام شده با شهرداری، قرار شده محلی را شهرداری در نظر بگیرد تا از خانواده آتش‌نشانان مفقود شده در زیرآوار ساختمان پلاسکو، نمونه D.N.A اخذ شود. ایسنا 
 
00: 17 حضور دادستان کل کشور در محل حادثه
 
دقایقی پیش حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور به همراه جعفری دولت آبادی دادستان تهران در محل حادثه حاضر شدند و از روند امداد و نجات بازدید کردند.
 
55: 16 اسامی مفقودین سازمان آتش نشانی اعلام شد
 
اسامی مفقودین سازمان آتش نشانی در حادثه پلاسکو به تفکیک ایستگاه محل خدمت به شرح زیر است:

۱- علی مستوفی- ایستگاه ۳۱
۲- حسین حسین زاده- ایستگاه ۶۰
۳- رضا شفیعی- ایستگاه ۱۳
۴- روحانی- ایستگاه ۱
۵- فریدون علی تبار- ایستگاه ۱
۶- آقایی - ایستگاه ۱
۷- داداشی- ایستگاه ۴۶
۸- مهرورز - ایستگاه ۲۴
۹- محسن قدیانی-ایستگاه ۳
۱۰- مجتبی کوهی- ایستگاه ۲۸
۱۱- حامد هوایی- ایستگاه ۲۸
۱۲- سلطانی- ایستگاه ۱۱۳
۱۳- علی امینی - مدیر منطقه ۲
۱۴- سفی زاده-ایستگاه ۴
۱۵- علی اکبر قبادی- ایستگاه ۳
 
 
40: 16 آتش نشانان حادثه پلاسکو شهید محسوب می شوند
 
معاون بنیاد شهید در مورد اینکه آتش نشانان جان باخته شهید محسوب می شوند یا خیر گفت: آتش نشانان حادثه پلاسکو شهید خدمت محسوب می شوند و بنیاد شهید برای ارائه خدمت و شهید نامیدن آنها هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده های این افراد است.
 
20: 16 آتش سوزی پلاسکو عامل انسانی داشت

در تازه ترین اظهار نظرها، معاون امنیتی استاندار تهران در مورد علت حادثه پلاسکو گفت: علت حادثه ساختمان پلاسکو، گازوئیل نیست و این سوخت همچنان در این ساختمان وجود دارد؛ تخریب و آتش‌سوزی عامل انسانی دارد.

او ادامه داد: گزارش اولیه آتش‌نشانان حاضر در صحنه نشان می‌دهد که اتصال برق یا روشن بودن گاز پیک‌نیک برای گرم کردن یا درست کردن چای دلیل حادثه بوده است.

 
00: 16 اقدام ارزشمند سرمربی تیم پرسپولیس در همدردی با جانباختگان
 
دقایقی پیش برانکو ایوانکوویچ سرمربری تیم پرسپولیس به همراه محمد خوربین با حضور در ایستگاه آتش نشانی 27 تهران شهادت جمعی از همکاران آن‌ها در فاجعه پلاسکو را تسلیت گفتند.
 
40: 15 استمرار حضور مقامات سیاسی در محل حادثه 
 
دقایقی پیش محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت به منظور اطلاع از آخرین جزئیات حادثه و نیز گفت و گو با نیروهای امدادی در محل حادثه حاضر شد. زحمانی فضلی وزیر کشور نیز که در محل حاضر است، پیش بینی کرد 10 نفر از قربانیان حادثه پلاسکو را افراد عادی تشکیل دهند.
 نعمت زاده گفت: در پلاسکو حدود ۵۶۰ واحد صنفی وجود داشته است و ۳ هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند براساس امار اصناف در هر واحد صنفی ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون سرمایه وحود داشته است و درباره مقرری بیمه بیکاری نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.
 
 30: 15 پیام تسلیت رئیس مجلس اعلای عراق به خانواده های قربانی 
 
از زمان بروز حادثه تلخ پلاسکو بسیاری از مقامات سیاسی منطقه و جهان در قالب پیام هایی شهادت جمعی از آتش نشانان ایرانی و خسارت های وارده به مردم ایران را تسلیت گفتند. عمار الحکیم رئیس مجلس اعلای عراق یکی از این مقامات است. او  نیز با ابراز همدردی خود با مردم ایران در حادثه پلاسکو، جان باختن شماری از هموطنان را به ملت و سران ایران تسلیت گفت.
 
15: 15 جلسه وزیر کشور با هیئت امنای ساختمان پلاسکو
 
به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر کشور هم در بازدید دوباره خود از محل حادثه پلاسکو با بیان اینکه امروز جلسه‌ای با هیئت امنای ساختمان پلاسکو داشتیم گفت: در آنجا هم بحث ساخت و ساز ساختمان، اسکان، مسائل کارگری، خسارت‌ها و بیمه مطرح شد. با وزیرکار هم  برای اشتغال به‌کار کارگران و ارائه تسهیلات جلسه داشتیم تا بتوانند موقتا کارشان را شروع کنند.
 
00: 15 حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در محل حادثه
 
دقایقی پیش علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در محل حادثه پلاسکو از نزدیک در جریان آخرین تحولات قرار گرفت. در این بازدید تعدادی از اعضای هیئت رئیسه مجلس وی را همراهی می کنند. شهردار تهران، استاندار تهران و وزیر کشور نیز رئیس مجلس را همراه می کنند.
 
لاریجانی به شبکه خبر گفت: حادثه یک حادثه دردناکی است، چند کمیسیون را مسئول کردیم که موضوع را پیگیری کنید. حجم کار بسیار زیاد است و خوشبختانه تلاش ها خوب پیش می رود.
 
شمار جان باختگان به 3 تن رسید/ بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی و بی توجهی یک مسئول/ احتمال زنده بودن 4 نفر در زیر آوار/حسن روحاني به محل حادثه رفت/ کشف پیکر سومین آتش نشان از زیر آوار تکذیب شد 
 
او اضافه کرد: تلاش این است که این قائله زودتر به جایی برسد. در قانون برنامه بندی آمده که تمام مراکز تجاری سیستم های امنیتی را رعایت کنند و شهرداری ها مکلف هستند نکات ایمنی را پیگیری کنند.
 
لاریجانی تأکید کرد: در برنامه 5 ساله اعتباراتی برای ساختمان های فرسوده اختصاص یافته که در آینده می تواند برای بهبود شرایط کمک کننده باشد. 
 
50: 14 صد میلیارد تومان تنخواه برای آتش نشانی تهران
 
محمدمهدی تندگویان نائب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از جلسه صبح شورای شهر خبر داد که امروز مقرر شد که شورا مجوز تنخواه صدمیلیارد تومانی برای جبران تجهیزات از دست رفته آتش‌نشانی اختصاص بدهد.
 
40: 14 رئیس بنیاد مستضعفان: ساختمان را دو ساله می سازیم
 
اگرچه هم اینک دغدغه همه نهادهای مسئول در حادثه پلاسکو شناسایی مفقودین، آوار برداری و حمایت از آسیب دیدگان است، سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرد: ظرف دو سال پلاسکو را با استانداردهای لازمه و منطبق بر مشخصات فنی ساخته و طبق شرایطی خاص به افراد دارای سرقفلی واگذار خواهیم کرد./فارس
 
30: 14 تا کنون 7 فرم مفقودی از افراد عادی پر شده است
 
ناصر امانی معاون شهردار تهران در گفته هایی کوتاه در رابطه با احتمال زیر آوار ماندن افراد عادی گفت: آوار برداری پلاسکو تا پایان هفته ادامه دارد. تاکنون 7 فرم مفقودی از افرادی که به محل تردد داشتند و مراجعه نکرده اند گزارش شده و بستگان آنها امیدوارند تا خبری از وضعیت آنها به دست آید.
 این آمار در حالی است که فرمانده نیروی انتظامی تهران آمار گزارش های مفقودی را تنها یکی دو نفر عنوان کرده بود.
 
20: 14 امکان زنده بودن کسی زیر آوار نیست
 
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به این نکته که امکان زنده بودن کسی زیر آوار نیست، ادامه داد: به تلاش های خود برای یافتن افراد زیر آوار ادامه می دهیم.
 
45: 13 هویت یکی از آتش نشانان حادثه پلاسکو شناسایی شد
 
ناصر بلیغ مدیرکل روابط عمومی پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با میزان گفت:  یکی از شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو که شب گذشته پیکر وی از زیر آوار بیرون کشیده شد، احراز هویت گردید./ میزان
این خبر لحظاتی پیش تکذیب شد.
متأسفانه تعدد منابع خبری و نبود هماهنگی در میان اعلام کنندگان خبر یکی از اشکالات اساسی در فرایند امداد و نجات است. 
 
37: 13 مقاومت کسبه پاساژ کویتی ها در برابر تخریب احتمالی ساختمان
 
گفته می شود به منظور تسهیل در فرایند امداد رسانی و آوار برداری نیاز است تا بخشی از بازار کویتی ها در مجاورت ساختمان پلاسکو تخریب شود. به رغم صدور حکم دادستانی و ابلاغ دستور کتبی نیروی انتظامی مبنی بر تخلیه اجناس داخل پاساژ کویتی‌ها و احتمال تخریب این مجتمع، کسبه و مدیران این مجتمع از تخلیه اجناس و کالاها خودداری می‌‌کنند.
 
 شمار جان باختگان به 3 تن رسید/ بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی و بی توجهی یک مسئول/ احتمال زنده بودن 4 نفر در زیر آوار/حسن روحاني به محل حادثه رفت/ کشف پیکر سومین آتش نشان از زیر آوار تکذیب شد
کسبه مجاور در حال تخلیه محل کار خود 
 
30: 13 پیام تسلیت رئیس جمهور آذربایجان به رئیس جمهور ایران 
 
الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان طی پیامی به همتای خود حسن روحانی، حادثه پلاسکو را تسلیت گفت. متن این پیام به شرح زیر است:
 
 رئیس جمهوری اسلامی ایران 
عالی حضرت / جناب آقای حسن روحانی/ رئیس جمهور محترم، 

خبر در گذشت افراد در نتیجه ریزش ساختمان چند طبقه در تهران  اینجانب را بسیار متاثر ساخت. 

در رابطه با این فاجعه از جانب خود و به نمایندگی از مردم آدربایجان به جناب عالی، خانواده و نزدیکان جان باختگان و به تمام مردم ایران با اندوه عمیق تسلیت عرض نموده، برای مجروحین و خسارت دیدگان شفا آرزومندم.

خدایشان بیامرزد!

با احترام،/ الهام علی اف / باکو 21 ژانویه سال 2017
 
15: 13 اظهارات عضو شورای شهر در مورد مسئول پیگیری ایمنی پلاسکو 
 
شاکری عضو کمیسیون شورای شهر تهران در مورد کم و کیف پیگیری نکات ایمنی ساختمان پلاسکو در سال های گذشته گفت: 70 درصد واحدهای موجود در پلاسکو کارگاه تولیدی است پس وزارت کار براساس ماده ۱۰۵ قانون باید نسبت به تخلفات این ساختمان اقدام جدی می‌کرد. قانوناً به وزارت کار این اجازه داده شده که نسبت به تخلف موجود در کارگاه‌های تولیدی اقدام کند.

وی افزود: در این موضوع آتش‌نشانی به دفعات مکرر طی 2 سال گذشته نتایج بازرسی خود را واضح و شفاف به مالک ساختمان پلاسکو اعلام کرده و در یکی از این نامه‌ها تمام اشکالات این ساختمان را اعلام کرده است.
 
شاکری تأکید کرد: این در حالی است که در بین ساختمان‌هایی که نیاز به تذکر داشته‌اند پلاسکو بیشترین اخطار را داشته چرا که در این رابطه ساختمانی بسیار مهم بوده است اما اینکه چرا مالک و وزارت کار نسبت به آن اقدامی نکرده باید ابعاد آن بررسی شود. /فارس
 
10: 13  تأکید سخنگوی آتش نشانی بر تعداد 3 شهید
 
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی لحظاتی پیش در گفت و گو با شبکه خبر گفت: سقف ضلع غربی در حال پاکسازی است. در حال حاضر فرایند کار امداد و نجات در حال پیش رفت است و با پایان آوار بردی از سمت خیابان جمهوری آتش نشانان به سمت غرب رفته اند. وی افزود: عملیات با قدرت ادامه دارد. مجموعاً دو پیکر از زیر آوار خارج شده است و نهایتاً 26 نفر در زیر آوار هستند.
 
ملکی تأکید کرد:  هر خبری از طرف بنده و مراجع رسمی منتشر شد قطعی است و نباید به اخبار شبکه های مجازی استناد شود.
 
او در مورد اخباری در مورد زنده بودن افراد زیر آوار گفت: هیچ صحبتی در مورد زنده بودن مفقودی ها انجام نداده ام و این موضوع صحت ندارد. راه نفوذی به طبقه های زیرین پیدا شده است، در حال حاضر 4 دستگاه بیل مکانیکی با بهترین کیفیت در حال فعالیت است و حداقل 5 روز نیاز است تا عملیات آوار برداری به صورت کامل انجام شود. 
 
50: 12 پیکر سومین شهید آتش نشان  از زیر آوار خارج شد/تأیید نشده
 
 اخبار تأیید نشده حکایت از کشف پیکر سومین آتش نشان شهید از زیر آوار پلاسکو دارد. بر این اساس تعداد شهدای آتش‌نشان به 4 نفر رسید؛ 3 نفر از زیر آوار بیرون کشیده شدند.

ملکی در مورد آمار قربانیان گرفتار گفته است: مجموع کسانی که زیر آوار بودند با توجه به مراجعات به مراکز انتظامی و اعلام مفقودی حداکثر ۲۵ نفر است که ۱۶ نفر نیروی آتش‌نشان هستند و تلاش برای دستیابی به آنها ادامه دارد.


45: 12 گمانه های ضد و نقیض در مورد تعداد قربانیان/ راه یابی به طبقات زیرین
 
همزمان با وقوع حادثه پلاسکو گمانه ها مبنی بر تعداد قربانیان و محبوس شدگان این حادثه آغاز شد و آمار ضد و نقیضی از سوی مسئولان به افکار عمومی اعلام شد. از 25 آتش نشان گرفته تا 4 خبرنگار و عکاس، از 300 کارگر تا 20 آتش نشان و... . در تازه ترین اظهار نظرها مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران تعداد افراد گرفتار در زیر آوار را تنها 15 نفر اعلام کرد و گفت: تا این لحظه اجساد دو نفر از زیر آوار بیرون آورده شده است.
در مورد آخرین اقدامات امداد و نجات «فارس» نوشت: نیروهای امدادی توانستند  راه به طبقات زیرین پلاسکو ا باز کنند.
 
30: 12 علت پلمپ نشدن ساختمان پلاسکو 
 
با اینکه محور اصلی خبرهای سه روز اخیر ابعاد خسارت وارده به ساختمان پلاسکو، تعداد قربانیان و فرایند امداد و نجات بود، یکی از مهم ترین سئوال های جانبی این حادثه علت پلمپ نشدن ساختمان در سال های گذشته بوده است. در این باره  بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه مسائل اجتماعی واشتغال افرادی که در پلاسکو مشغول به کاربودند سبب عدم پلمب به موقع این ساختمان شده بود، اظهار داشت: تعداد زیادی از مردم در آنجا اشتغال داشتند و تعطیلی ساختمان پلاسکو موجب بیکاری آنها می شد./میزان

10: 12 جدیدترین برآوردها از میزان خسارت مالی حادثه پلاسکو
 
اگرچه پیش از این برخی گمانه ها حجم خسارت وارده بر اثر تخریب ساختمان پلاسکو را  1 تا 2 هزار  میلیارد تومان اعلام کرده بودند، «شهاب نادری» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پلاسکو بزرگترین ساختمان از نظر پوشاک در پایتخت بود و به همین دلیل احتمال این می‌رود که خسارت موجود بیش از 5 تا 6 هزار میلیارد تومان باشد.

او افزود: این حادثه بر روی پوشاک شب عید تأثیر سوء خواهد گذاشت. ممکن است زلزله‌ای با یکی، دو ریشتر در تهران هم خرابی زیادی به بار بیاورد چرا که زیر ساختمان‌ها بواسطه احداث کانالها خالی شده است./فارس 

 
00: 12 51 ساعت از تلاش نیروهای امداد و نجات گذشت
 
به رغم اینکه 51 ساعت از تلاش بی وقفه نیروهای امداد و نجات به منظور یافتن قربانیان حادثه پلاسکو گذشت، اما هنوز نتیجه مشخصی از نزدیک به 20 آتش نشان گرفتار در خرابه ها به دست نیامده و  زبانه های آتشی که از زیر خرابه ها شعله می کشد، اندک امیدها را نیز به نا امیدی تبدیل می کند.
 
45: 11 احتمال ریز دیوار بازار کویتی ها
 
گفته می شود، نیروهای آتش‌نشانی درحالی مشغول به آواربرداری از پلاسکو هستندکه دود شدید و ریزش قریب الوقوع در ضلع شرقی این ساختمان،احتمال تخریب دیوار کناری بازارکویتی‌هارا قوی‌تر می‌کند. هنوز خبری از شناسایی قربانیان جدید در دست نیست. /باشگاه خبرنگاران جوان
 
35: 11 نا امیدی دوباره به محل حادثه بازگشت
 
دقایقی پیش پیدا شدن یک کپسول آتش نشانی در محل حادثه موجی از امید و آرزو را در بین نیروهای امدادی ایجاد کرد و بسیاری از آتش نشانان با امید به یافتن همکاران تلاش های خود را افزایش دادند.
جدیدترین اخبار از محل حادثه حاکی از این است که امیدها و تلاش ها نتیجه بخش نبود و تنها کپسول آتش نشانی برای انجام عملیات شناسایی  در اختیاران مأموران مخصوص قرار گرفت. 
 
30: 11  تنها شهادت دو آتش نشان تأیید شده است
 
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در تازه ترین اظهارات خود ضمن اشاره به تخریب یک ساختمان در ضلع شرقی پلاسکو به منظور تسریع در فرایند آوار برداری، افزود: فقط شهادت ۲ آتش‌نشان مورد تایید است که یک نفر از آنها از زیر آوار بیرون کشیده شده و یک نفر در بیمارستان به شهادت رسیده است
 
15: 11 سرمای شدید هوا فرایند امداد و نجات را دشوار کرد
 
با اینکه دقایقی پیش دستگاه های جدید جوش و برش قطعات فلزی به محل حادثه رسید و  با رسیدن تجهیزات جدید که می‌تواند ستون‌های آهنی را برش دهد، آواربرداری سرعت یافت، اما سرمای شدید و در هم تنیدگی آهن با سایر مصالح فرایند امداد و نجات را با مشکل رو به رو کرده است.
 
00: 11 تدابیر جدید برای حمایت از خسارت دیدگان حادثه
 
در حادثه تلخ پلاسکو بیش از 3000 کارگر کار خود و نزدیک به 500 واحد تولیدی سرمایه و فضای کارشان را از دست دادند. حالا نایب رئیس اتاق اصناف کشور در تازه ترین برنامه های این اتاق برای حمایت از خسارت دیدگان گفت : تلاش می کنیم با تخصیص مکانی موقت برای شب عید پلاسکو و در اولویت قرار دادن زیان‌دیدگان در نمایشگاه های بهاره بخشی از خسارت های ایشان را جبران کنیم.
 
52: 10 تلاش تیم پزشک قانونی برای احراز هویت قربانیان
 
مسعود قادی‌پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، از تحویل دو نفر از شهدای حادثه پلاسکو به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: اقدامات کارشناسی پزشکی قانونی بر پیکر این شهدا آغاز شده است. پیکر یک تن از این شهداء به دلیل عدم تشخیص از روی چهره، از طریق DNA هم نمونه‌گیری شده است. متاسفانه اتیکت‌ها قابل شناسایی نیست. 
 
45: 10 اقدام ارزشمند آتش نشانان ترکیه برای ابراز همدردی 
 
گفته می شود، جمعی از آتش نشانان ترکیه ای به منظور ابراز همدردی با همتایانشان در ایران و خانواده های آنها بنا دارند در محل کارشان نماز میت غیابی بخوانند و با این اقدام خود در غم از دست رفتن تعدادی از آتش نشانان کشورمان شریک شوند.
 
30: 10 دو کپسول آتش نشانی زیر آوار پیدا شد
 
تلاش ها برای یافتن اثری از قربانیان حادثه پلاسکو ادامه دارد و تازه ترین اخبار حاکی از این است که دو کپسول مربوط  به آتش نشان های مفقودی پیدا شده است.
بر همین اساس عملیات آوار برداری مکانیزه برای لحظاتی متوقف شد و نیروهای امدادی در حال جست و جوی دستی هستند.
 
شمار جان باختگان به 5 تن رسید/ بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی و بی توجهی یک مسئول/ احتمال زنده بودن 4 نفر در زیر آوار/حسن روحاني به محل حادثه رفت 
 

 00: 10 ادامه تلاش ها برای امداد رسانی و آواربردای 

حمید چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم دقایقی پیش در محل حادثه حاضر شد و از نزدیک در جریان جزئیات ماجرا قرار گرفت.

در همین رابطه یکی از اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تأسف از حادثه رخ داده به «فارس» گفت: کمیسیون عمران مجلس تمام تلاش خود را برای بررسی ابعاد مختلف ماجرا انجام خواهد داد. 

45: 09 استمرار فرایند آوار برداری، مسجد جامعی استعفایش را پس گرفت

در شرایطی که احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران به دلیل انتخابش به سمت ریاست کتابخانه ملی از حضور در شورای شهر تهران استعفا داده بود، قناعتی دیگر عضو شورای شهر تهران خبر داد: مسجد جامعی تا پیگیری نهایی حادثه پلاسکو، استعفایش از شورای شهر را پس گرفت.

09:39 حال و هوای بارانی پلاسکو 48 ساعت پس از حادثه

به گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه، در حال حاضر لودرها و جرثقیل ها در حال کار هستند و تنها شب گذشته یک ساختمان در ضلع شرقی برای دسترسی بیشتر لودرها و جرتقیل‌ها و آواربرداری سازه‌های آهنی و بتن‌های عظیم تخریب شد و اکنون سرعت کار بیشتر شده و سازه های عظیم که جلوی راه بودند از ضلع شرقی برداشته شدند.

دودهای غلیظ که منطقه را فرا گرفته، کار را سخت کرده و موجب تنگی نفس آتش‌نشان‌ها شده است و البته عوامل اورژانس در محل حادثه مستقر هستند و همچنین تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر به تلاش خود ادامه می دهند و امیدها برای زنده یافتن محبوسین از دست نرفته است.

09:40 رد شایعه پیامک آتش‌نشانان محبوس شده

کیانی فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز، در تشریح آخرین وضعیت آواربرداری با بیان اینکه شب گذشته با دستور مراجع قضایی ساختمان قضایی ساختمان کناری پلاسکو تخریب شد، این ساختمان نیز در اثر حریق و آوار پلاسکو دچار ریزش شده بود هر لحظه امکان فرونشست آن وجود داشت. برهمین اساس این ساختمان تخریب شد. از شب گذشته امدادرسانی سرعت بیشتری گرفت.

وی با بیان اینکه تاکنون جسد یک آتش‌نشان پیدا شده، گفت: 50 درصد عملیات آواربرداری انجام شده و امیدواریم تا آخر هفته آواربرداری که از دو جبهه در حال انجام است به اتمام برسد.

08:40 جلسه اضطراری شورای شهر در محل آوار

جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران صبح امروز شنبه و پس از بازدید رییس جمهور از محل آوار ساختمان پلاسکو در محل خیابان جمهوری برگزار شد. اکثر اعضای شورای شهر در این جلسه اضطراری که اختصاصا به بررسی ابعاد مختلف آوار پلاسکو به صورت فوری برگزار شده می‌پردازند.

برهمین اساس جلسه اضطراری اعضای شورای شهر در پاساژ پروانه که دقیقا روبه‌روی محل آوار ساختمان پلاسکو و کارگاه شمالی اشراف دارد، برگزار شده است و متعاقبا مصوبات این جلسه اعلام خواهد شد. 

08:10 تسهيلات وزير كار براي خسارت ديدگان حادثه
 
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي كارگراني كه بيمه بوده اند از فردا به سازمات تأمين اجتماعي مراجعه كنند و بيمه بيكاري خود را بگيرند. كارگراني كه در حادثه پلاسكو كار خود را از دست دادند در هر محلي كه مشغول به كار شوند، به كارفرما وام پرداخت مي شود.
 
ربيعي اضافه كرد: در صدد هستيم يك محل موقت براي آغاز كار توليد لباس و به كار گرفتن جمعي از كارگران را انتخاب و عملياتي كنيم.
 
وي در مورد وضعيت آتش نشانان قرباني گفت: مستمري قربانيان بدون هيچ تشريفات اداري انجام خواهد شد و سازمان تأمين اجتماعي همه هزينه هاي مصدومان را متقبل خواهد شد.
 
 
07:50 رئيس جمهور: در مقابل حماسه آتش نشانان بايد سر تعظيم فرود آورد
 
رئيس جمهوري در رابطه با حادثه به شبكه خبر گفت: من بسيار متأسف هستم. اين يك درس بزرگ بود كه مسئولان براي ايمن سازي محل زندگي مردم برنامه ريزي هاي دقيق تري انجام دهند.
 
وي افزود: در اين حادثه همه مسئولان همكاري و هماهنگي بسيار خوبي داشتند كه ادامه هم دارد. همه نگراني ما براي كساني است كه زير آوار مانده اند. آنهايي جان عزيزانشان را از دست دادند، در دل مردم ايران براي هميشه خواهند ماند. همه بايد در مقابل اين حماسه آتش نشانان بايد سر تعظيم فرود بياوريم.
روحاني تصريح كرد: تلاش بايد شود تا روند فعلي به حالت عادي باز گردد و شرايط خيابان در شب عيد سامان پيدا كند. براي خسارت ها و آثار مخربي كه ايجاد شده همه مسئولان بايد تلاش كنند تا حجم آلام و خسارت كاهش يابد.  بافت هاي فرسوده كه در نقاط مختلف كشور وجود دارد يكي از مسائل مهمي است كه مورد توجه دولت به آن توجه داشته است.

07:42 حسن روحاني در محل حادثه حاضر شد
 
لحظاتي پيش رئيس دولت يازدهم با حضور در محل حادثه، بازديد خود را از روند عمليات امداد و نجات آغاز كرد. هم اكنون شهردار تهران در حال ارائه گزارش به رئيس جمهور است.
 
30: 07 رئيس جمهور عازم چهار راه استانبول مي شود
 
خبرهاي ارسالي از سوي خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسكو حاكي از اين است كه تا دقايقي ديگر حسن روحاني رئيس جمهوري كشور شخصاً به چهار راه استانبول خواهد رفت تا از نزديك در جريان روند امداد رساني و ساير جزئيات قرار بگيرد./مهر
 

 
07:20 پیام تسلیت وزیر آموزش و پرورش وزیر آموزش و پرورش
 
درپی حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو که منجر به محبوس شدن و شهادت جمعی از آتش نشانان ایثارگر کشورمان شد، پیام تسلیتی صادر کرد. در متن پیام دکتر فخرالدین دانش آشتیانی آمده: 
 
«سانحه ناگوار آتش سوزی ساختمان مرکز شهر تهران که منجر به شهادت جمعی از آتش نشانان غیورشد، ایران اسلامی را یکپارچه سوگوار ساخت. این حادثه غم انگیز صحنه حماسه آفرینی دلاورمردانی گردید که نام و یادشان تا ابد در تاریخ ایران و ایرانی ماندگار خواهد شد. اینجانب ضمن ابراز همدردی با خانواده  شهدا و مصدومان این حادثه غمبار و سایر همکاران خدومشان، برای شهیدان علو درجه، برای مصدومان سلامت و صحت و برای ملت ایران صبر و اجر مسالت می نمایم». 
 
06:20 عملیات امداد در نزدیکی به قلب آتش
 
حرارت سنگین و شدت آوار باعث کند شدن روند آواربرداری شده است اما به رغم همه این مشکلات نیروهای امدادی با تمام توانشان، بدون وقفه و 3 شیفت در حال انجام کار هستند. 

به رغم مشکلات ناشی از انتشار دودهای سفید ناشی از گرمای لایه های زیرین آوار، نیروهای امداد با تمام توان و تجهیزات مشغول عملیات آواربرداری و جست و جو برای یافتن پیکر های سایر آتش نشان ها هستند. 
 
04:50 روایت جدید از احتمال زنده بودن برخی زیر آوار
 
به گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه، در پارکینگ ساختمان پاساژ کویتی‌ها پیش از این تونلی زده شده بود که گفته می‌شود اکنون از آن صدایی به گوش رسیده است که این امر احتمال زنده ماندن فرد یا افرادی در زیر آوار را قوت بخشیده است.

براساس آنچه از بی‌سیم یکی از ماموران آتش‌نشانی به گوش رسید، گویا از پشت دیوار چند نفر را با دستگاه تشخیص داده‌اند. به آنها گفته‌اند بکوبید به دیوار، آنها هم به دیوار کوبیده‌اند. صدا از پارکینگ پاساژ کویتی‌ها یعنی ضلع غربی ساختمان پلاسکو شنیده شده است. 
 
 
04:20 روحیه مضاعف امدادگران پس از استفاده از «زنده یاب»
 
پس از استفاده از دستگاه زنده یاب که در سکوت کامل آتش نشانان و دیگر نیروهای امدادی مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه ای به شدت خوشحال کننده به دنبال داشت، امدادگران با روحیه ای دوچندان و در حالی که خوشحالی میانشان موج می زند، کار آواربرداری برای رسیدن به محلی که احتمالا زیر آن چند تن زنده هستند را از سر گرفتند.
 
آن گونه که خبر می رسد، فاصله زیادی با محلی که دستگاه نشان داده وجود دارد و امدادگران تازه نفس، ادامه عملیات را عهده دار شده اند. ملکی سخنگوی آتش نشانی با تایید خبر فرکانس یابی دستگاههای زنده یاب گفت: امیدواریم همکارنمان زنده باشند. 
 
04:06 بازدید دوباره یکی از اعضای دفتر رهبر انقلاب از محل حادثه
 
سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری هم‌اکنون بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد. وی شب گذشته نیز برای اطلاع از اوضاع امدادرسانی در محل حادثه حضور یافته بود.
 
همزمان با این دیدار، نیروهای خدمات شهری در تلاش برای پاکسازی معابر شهر برای روز شنبه و شروع هفته هستند و می کوشند با ایجاد موانع فیزیکی با استفاده از دار بست و گونی، سایت حادثه را از محل تردد شهروندان کاملا متمایز نمایند. همچنین پلاکاردهای اطلاع رسانی درباره تغییر مسیرها در سطح معابر در حال نصب است. 
 
03:30 احتمالا ۴ نفر زنده هستند
 
به گزارش تسنیم، تلاش برای خارج کردن پیکر شهدای آتش نشان از زیر آوار بعد از تست دستگاه زنده یاب ادامه دارد و گفته می شود که احتمالا 4 نفر زنده هستند.

خبری که هرچند مشابه آن روز گذشته در چنین ساعاتی منتشر شده و بعد از مدتی تکذیب شده بود، اما آنقدر خوشحال کننده هست که احتمال شایعه بودنش را در نظر گرفته و بازنشرش ندهیم.
 

به گزارش ایسنا، اکیپ‌های مختلفی از مهندسان نقشه‌برداری جهت محاسبه میزان لرزش و نشست سازه‌های مجاور این ساختمان در نقاط مختلفی از محل حادثه مستقر شده‌اند و توسط دوربین‌های خود نوسانات سازه‌های مجاور ساختمان تخریب‌شده پلاسکو را لحظه به لحظه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

دوربین‌های نقشه‌برداری قادر هستند نوسانات سازه‌ها را که ممکن است به دلیل تخریب سازه‌های مجاور، ورود انبوه آب ناشی از فعالیت آتش‌نشانان و همچنین نفوذ آب به زیربنای سازه‌ها را مورد بررسی قرار دهند. بدین ترتیب چنانچه مشخص شود سازه‌های موردنظر طی عملیات امداد و نجات و خروج آوار در حد چند میلی‌متر به طرفین انعطاف داشته، این موضوع سریعا به مسئولان مربوطه جهت انجام اقدامات لازم اطلاع‌رسانی می‌شود. 
 
02:15 بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان
 
در حالی که هنوز شعله های آتش از گوشه و کنار مخروبه های پلاسکو زبانه می کشد و گاه آتش نشانان مجبورند برای مهار آتش و ممانعت از سرایت آن به ساختمان های دیگر، به دل آتش زده و جانفشانی کنند، بارش نم نم باران می تواند خبر خوشایندی به حساب آید. اتفاقی که دقایقی است آغاز شده است.
 
این در حالی است که در نتیجه بارش باران، دمای هوا به شدت کاهش یافته و به این دلیل کار امدادرسانی با دشواری های بیشتری مواجه شده است.  
 
01:45 زبانه هاي چند باره آتشي كه خاموش نمي شود
 
با هر آواري كه از سوي نيروهاي امدادي برداشته مي شود، هوا به آتش هاي زير آوار مي رسد و دوباره شعله هاي آتش زبانه مي كشد. اين آتش گويا بنای خاموش شدن ندارد و حتی قصد محدود ماندن به بنای پلاسکو دست دراز نکردن به سوی دیگر ساختمان های مجاور را هم ندارد.
 
اتفاقی که اگرچه برخی مسئولان و رسانه ها سعی در کتمانش دارند، اما تصویر زیر که خبرگزاری فارس منتشرش کرده، به وضوح ثابت می کند تا چه اندازه واقعی است.
 
بارش باران کار را هم سخت کرد و هم آسان/ اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به پنهان کردن محل حادثه/ اعلام حضور یک پویش ارزشمند مردمی 
   
01:40 استفاده دوباره از وسايل زنده ياب
 
به رغم اينكه بيش از چهل ساعت از وقوع حادثه تأسف برانگيز پلاسكو گذشت و تا كنون نيز پيكر چهار نفر از آتش نشانان از زير آوار خارج شده اما شنيده ها حاكي از اين است كه گروه هاي امداد و نجات دوباره از وسايل زنده ياب استفاده كردند.
 
این در حالی است که از نخستین ساعات پس از تخریب ساختمان، چندین قلاده از سگ های زنده یاب سازمان امداد و نجات به  همراه مربیانشان به محل حادثه اعزام شده بودند اما چند نوبت حضورشان در ساختمان نیز هیچ ثمری به همراه نداشته است. 
 
01:20 پيكر دو شهيد ديگر پيدا شد
 
بر اساس گفته هاي سردار طلايي نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران، پيكر 2 نفر دیگر نیز پیدا شد و بر اين اساس مجموعا 4 پیکر در زیر آوار ساختمان پلاسکو پیدا شده است.
 
گفتني است، با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان درگذشت، می‌توان گفت که شمار قربانیان پلاسکو تا این لحظه 5 تن است.

01:10 افزايش محدوديت ها براي خبرنگاران حاضر در محل حادثه 
 
با طولانی شدن روند امداد و نجات و از واپسین ساعات دومین روز ماجرا، ماموران حاضر در محل، محدودیت ها را نسبت به خبرنگاران را افزایش دادند. این محدودیت ها همزمان با انتقاد شماری از مسئولان شهری از نحوه اطلاع رسانی خبرگزاری ها اعمال شد./فردا
 
عجیب تر از این اعمال محدودیت های خاص که اعتراض خبرنگاران بسیاری از رسانه ها را به دنبال داشته، پوشاندن اطراف محوطه با گونی های پلاستیکی است که از دید برخی از ناظران در صحنه و کاربارن شبکه های اجتماعی، تلاش برای ممانعت از ثبت تصویر از پیکرهای کشف شده احتمالی در آوار پلاسکو است. اقدامی که بسیاری از معترضانِ آن بر این باورند فرقی با سانسور ندارد!
 
01:00 خواهش رئيس پليس تهران از مردم براي ترک محل حادثه
 
رییس پلیس پایتخت دقایقی پيش به میان مردم در محدوده خیابان فردوسی آمد و با تشکر از آنان اطمینان داد که همه امکانات لازم و نیروهای امدادی در آماده‌باش هستند و نیازی به حضور آن‌ها نیست./ميزان
 
انتظار مي رود عموم شهروندان با درك شرايط موجود ضمن پرهيز از حضور در اطراف محل حادثه شرايط را براي تسريع در فرايند امداد و نجات فراهم كنند؛ انتظاری به جا و شایسته که هرچند بسیاری از چهره های سرشناس و مسئولان خواستارش شده اند، متاسفانه چندان اثربخش نبوده است!
 
00:45 پيكر بي جان يک شهيد ديگر از زير آوار خارج شد
 
به گفته شهرام گيل آبادی، سخنگوي شهرداري تهران، دقايقي پيش پيكر مطهر يكي ديگر از آتش نشانان حادثه پلاسكو از زير آوار خارج شد.
 
این در حالی است که پیشتر پیکر بی جان یکی دیگر از آتش نشانان فداکار، شناسایی شده بود. بدین ترتیب شمار جان باختگان و شهدای این رویداد تلخ به سه تن رسیده است چراکه صبح روز گذشته یکی از آتش نشانان مجروح که در بیمارستان بستری بود، بر اثر شدت جراحات وارده جان به جان آفرین تسلیم کرده بود. 
 
00:20 ابراز همدردي آتش نشان های ايرلندي با همتايانشان در تهران
 
 آتش نشان های شهر دوبلین ایرلند با حضور در سفارت کشورمان و اهدای یک دسته گل به شکل پرچم ایران همدردي و ناراحتي خود را از خسارات وارده به مردم و آتش نشان هاي ايراني اعلام كردند.

علاوه بر این آتش نشانان، خبر می رسد رئيس جمهور ارمنستان و وزير امور خارجه لتوني نیز طي پيام هاي جدا گانه اين حادثه را به مردم ايران و خانواده قربانيان تسليت گفتند. پیام هایی که پیشتر نیز برخی مقامات دیگر کشورها صادر کرده بودند تا مشخص شود که تصاویر شوک آور ریزش ساختمان 17 طبقه تهران چه بازتاب وسیعی در سطح جهان داشته و چگونه همگان را بهت زده کرده است.
 


00:10 پویش زیبای مردمی و بی توجهی برخی مسئولان
 
ساعاتی از انتشار خبر کشف پیکر بی جان دو تن از آتش نشانان قهرمان پلاسکو نگذشته، پویشی در شبکه های اجتماعی و میان کاربران پرشمار ایرانی مورد توجه قرار گرفت و تکثیر شد که از عموم مردم می خواست به احترام خانواده های این قهرمانان و دیگر بازماندگان ایشان، از انتشار تصاویر پیکر بی جان ایشان خودداری کرده و در صورت مواجهه با چنین تصاویری، به منتشر کننده تذکر داده و از تکثیر تصاویر پرهیز نمایند.
 
این در حالی است که ظاهرا برخی مسئولان از چنین تصمیم شایسته ای مطلع نشده اند. از جمله یکی از مدیران شهرداری که تصویری (ظاهرا نه چندان واضح) از پیکر دو آتش نشان شهید منتشر کرد و زمانی که با اعتراضات شدید عمومی مواجه شد، عقب نشینی کرده و آن تصویر را حذف نمود.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار