شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۹۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۷
انفجار ساعت 12 و 5 دقیقه ظهر روز چهارشنبه در معدن زغال سنگ یورک در آزادشهر آنقدر مهیب بود که امدادگران هنوز نتوانسته اند به کارگاه اصلی معدن راه پیدا کرده و به سرنوشت کارگران محبوس شده پی ببرند. تا این لحظه پیکر 26 کارگر جان باخته در این رویداد کشف شده است.
انفجار ساعت 12 و 5 دقیقه ظهر روز چهارشنبه در معدن زغال سنگ یورک در آزادشهر آنقدر مهیب بود که امدادگران هنوز نتوانسته اند به کارگاه اصلی معدن راه پیدا کرده و به سرنوشت کارگران محبوس شده پی ببرند.
 
به گزارش «تابناک»، پس از آنکه در واپسین دقایق روز گذشته امدادگران توانستند پیکر بی جان 21 تن از کارگران معدن را از تونل بیرون آورند، حفر تونل فرعی و آواربرداری از مسیر اصلی تونل ادامه یافت تا عملیات امداد و نجات در این معدن به روز دوم بکشد. این در حالی است که از امروز به مدت سه روز در استان گلستان عزای عمومی اعلام شده است.
 
این خبر تکمیل می‌شود:
 
مدیرعامل معدن با دستور قضایی بازداشت شد

به گزارش فارس، فرمانده انتظامی استان گلستان گفت: مدیرعامل معدن زغال سنگ آزادشهر با دستور مقام قضایی بازداشت شد و هم اکنون در زندان است.
 
جسد 4 تن دیگر از معدن‌کاران پیدا شد

به گزارش تسنیم، اجساد 4 تن دیگر از معدنچیان با تلاش نیروهای امدادی پیدا شد. هم‌اکنون نیروهای امدادی این 4 جسد را در تونل معدن از زیر آوار خارج کرده و در راه انتقال به بیرون از معدن هستند.

با این اجساد پیدا شده تعداد کشته‌شدگان فاجعه معدن زمستان یورت آزادشهر به 26 نفر رسید. امدادرسانی برای رسیدن به کارگاه دوم معدن زمستان یورت همچنان ادامه دارد. 

پیش از این 22 جسد از معدن‌کاران در داخل معدن پیدا شده بود که 21 جسد شناسایی و به خانواده‌های آنان تحویل داده شد.

اسامی 21 جان باخته اعلام شد
 
17:00 حسین زارعی، مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان به تسنیم گفت: با تائید خانواده‌های قربانیان 21 جسد شناسایی و تحویل بستگان آنان شد.

وی افزود: اسامی قربانیان شناسایی شده این حادثه بدین شرح است: بهرام بهرام هدایتی‌کرد- مهدی مشهدی-عباس طاهردوست-حسن سنچولی-محسن گنجی‌وطن-حسین خلیلی-صادق منصوری‌رضی-محمد مهران‌پور-علی جعفری‌فر-حمید میردار-حمزه گیلکی-نورالله سوسرایی-مجتبی سوسرایی-جعفر علیخانی-سید محمود حسینی-ناصر نوروزی-علی‌اکبر شهمرای-حسن قره‌داغلی-محمود میردار و رضا کیلکی است.

وی افزود: تاکنون همه 21 جسد تحویل داده شده به پزشکی قانونی شناسایی و تحویل خانواده شده است. بررسی و معاینات تکمیلی بر روی یک پیکر شناسایی نشده نیز در حال انجام است. 
 
معدن زمستان یورت آزادشهر 6 ماه تعطیل می‎شود

علی ربیعی ظهر امروز در حاشیه جلسه شورای تامین استان در آزادشهر در جمع خبرنگاران از تعطیلی 6 ماهه معدن زغال سنگ زمستان یورت خبر داد و اظهار داشت: برای نحوه پرداخت حقوق و بیمه بیکاری کارگران معدن در مدت تعطیلی، شنبه تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: در جلسه‌ای که ساعت 8 صبح شنبه آینده در دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، درباره نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارگران از طریق کارفرما و بیمه بیکاری تصمیم‌گیری می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای پیشبرد سریع‌تر امور مربوط به مشکلات کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر 3 کمیته شامل کمیته فنی برای علت‎یابی و بررسی عوامل بروز حادثه معدن، کمیته انسانی برای  پیگیری مسائل حقوقی و بیمه‎ای کارگران و کمیته نوسازی برای  مرمت و بازسازی کارگاه‎های تولیدی تشکیل می‎شود.

ربیعی گفت: به کارگران اطمینان می‌دهیم که برای بیمه و دست مزدشان نگرانی نداشته باشند و در جلسه‌ای که با کارفرمایان گذاشته شد‌ پیگیر حقوق کامل آنها از طریق نظام بیمه بیکاری و یا حمایت خود کارفرما خواهیم بود. 
 
تیم‎های تخصصی هلال‎احمر از 3 استان وارد گلستان شد

مدیرعامل جمعیت هلال‎احمر استان گلستان با اشاره به اینکه سگ‎های تجسس برای جستجوی پیکر معدن‎کاران در عملیات امدادی انجام می‎گیرد، گفت: بر اساس پیش‎بینی‎های انجام شده احتمال می‎رود امشب یا فردا صبح مرحله آواربرداری پایان یابد.

احمدی بیان کرد: تیم‎های تخصصی در بخش «آوار و معدن» جمعیت هلال احمر از سه استان مختلف کشور وارد استان گلستان شدند و کمک می‎کنند تا مرحله امدادرسانی هر چه سریعتر انجام شود. 
 
آغاز بررسی تخلفات احتمالی مدیران معدن و دستگاه‎های اجرایی

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان از تشکیل پرونده قضایی برای حادثه معدن ذغال سنگ آزادشهر خبر داد و گفت: سوابق بازرسی‎های معدن زمستان یورت غربی آزادشهر از اداره کار استان گلستان بررسی می‌شود.

وی افزود: این سوابق به منظور بررسی تخلفات احتمالی مدیران معدن و یا دستگاه‌های اجرایی، از اداره کار استان مطالبه شده است‌.

هاشمیان که برای بازدید از روند اجرای کار به شهرستان آزادشهر رفته است، گفت: تیم قضایی کار تحقیقات میدانی از محل حادثه و جمع‌آوری اسناد و مدارک را بدون این که خللی به کار امداد و نجات معدنچیان گرفتار در معدن، وارد کنند، آغاز کرده‌اند.

هاشمیان همچنین از استقرار بازپرس ویژه در پزشکی قانونی آزادشهر خبر داد و گفت: این بازپرس به همراه تیم پزشکی قانونی کار تعیین هویت و صدور جواز دفن‌، جان باختگان را انجام می‌دهد.

دیواره‎های تونل امدادرسانی در معدن زمستان یورت ریزش کرد

14:30 رضا مروتی، معاون استاندار گلستان لحظاتی پیش با حضور در محل حادثه معدن زمستان‎یورت آزادشهر از ریزش دیواره و تونل مورد نظر برای امدادرسانی خبر داد و گفت: تونل ریزش یافته است و مشکل اصلی را در بحث امدادرسانی و آوراربرداری به‌وجود آورده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های امداری انجام شده تصریح کرد: در تلاش هستیم با وسیله الوار از ریزش شدید تونل جلوگیری کنیم. درصدد هستیم که  با استفاده از گالری یا حفر تونل  جدید به صورت پوششی، شکافی را ایجاد کنیم و به تونل اصلی برسیم و به انتهای تونل دسترسی پیدا کنیم.

مروتی افزود: خوشبختانه مسئله در امداد و نجات و تاسیسات نداریم و همه تجهیزات در محل مستقر است. تامین اکسیژن موجود است و با هوادهی درصدد کاهش گاز منوکسیدکربن و متان در تونل هستیم.

امدادگران به عمق 1500 ‌متری معدن رسیدند

14:00 حسین احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان در گفت‎وگو با خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه از شب گذشته عملیات امدادرسانی با سرعت خوبی دنبال می‎شود. 71 نفر از مصدومان که داخل معدن بودند نجات پیدا کردند که تنها 2 نفر از این مصدمان تحت نظر مراقبت‌های ویژه هستند.

وی با بیان اینکه مصدوم با وضعیت بدخیم دیگری در بیمارستان‎ها نداریم، یادآور شد: مهم‌ترین کار در حال حاضر انجام می‎شود آواربرداری است که این کار به صورت تخصصی و با همکاری نیروهای تخصص امدادی از چندین استان دیگر کشور در حال انجام است.

احمدی افزود: تا این ساعت نیروهای تلاشگر توانستند تا عمق یک‌هزار و 500 متری معدن پیش‎ بروند. غلظت بالای گاز منوکسیدکربن و گاز متان عملیات امدادرسانی و آوار برداری را تا حدود زیادی با کندی رو به رو کرده و در حال حاضر غلظت گاز در تونل  به درجه 60 رسیده است. اگر این غلظت به 30 درجه برسد شرایط به گونه‎ای خواهد بود که با استفاده از سگ‎های نجات عملیات جستجو را انجام خواهیم داد. در تلاش هستیم تا عصر امروز این عملیات انجام شود اما وضعیت آواربرداری به گونه‎ای است که نمی‌توان پیش‌بینی کنیم چه زمان به پایان می‎رسد.
 
سهامداران معدن زغال سنگ زمستان یورت چه کسانی هستند؟

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت با بیان اینکه معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر متعلق به بخش خصوصی بوده، گفت: سهامداران این شرکت علاوه بر پنج هزار کارمند بازنشسته معدن، شرکت سرب و روی وابسته به بسیج و یک شرکت وابسته به ذوب آهن اصفهان هستند. 
 
وی در حاشیه عیادت از مجروحان حادثه انفجار معدن در جمع خبرنگاران گفت: این حادثه غم‌انگیزی بود که رخ داد اما علت واقعی این حادثه را پس از بررسی دقیق مشخص می‎شود و معدن تا بررسی دقیق تعطیل خواهد شد. تیم ویژه‎ای برای بررسی علت حادثه تشکیل شده و پس از اتمام کار جست‌وجو محبوسین و کمک‎های پزشکی به مجروحان حادثه بررسی علت دقیق این حادثه در دستور کار قرار می‎گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در معادن زغال سنگ در برخی مواقع در حفره‎های گاز متان جمع می‎شود و ما برای برطرف کردن این مشکل دستگاه‎های جدیدی خریداری کردیم و 6 دستگاه هم برای سنجش میزان گاز به این معدن داده شده اما چرا آلارم‎ها کار نکرده باید بررسی شود.

نعمت‌زاده همچنین درباره عیادت از کارگران مصدوم و درخواست‎های آنها هم اظهار کرد: این کارگران مشکلات خود از جمله بیمه و حقوق و سختی کار خود را مطرح کردند که شرایط همه را بررسی می‎کنیم و حتما رسیدگی خواهد شد.
 
رهبر انقلاب این حادثه دلخراش را تسلیت گفت
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی جان‌باختن جمعی از کارگران زحمتکش در حادثه دلخراش معدن گلستان را تسلیت گفتند و تأکید کردند: لازم است همه اقدامهای ممکن برای نجات گرفتاران انجام گیرد. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حادثه‌ی دلخراش و مصیبت‌بار معدن در گلستان که به جان‌باختن جمعی از کارگران زحمتکش و رنج‌دیده و گرفتاری جمعی دیگر از آن عزیزان انجامیده است، اینجانب را داغدار و مصیبت‌زده کرد. لازم است همه‌ی اقدامهای ممکن برای نجات گرفتاران انجام گیرد. حادثه بسیار تلخ است و امیدواریم خداوند نظر عنایتی بفرماید. به خانواده‌های همه‌ی آن عزیزان تسلیت می‌گویم و برای آنان صبر و آرامش و برای گرفتاران فرج الهی را مسألت می‌کنم. تلاش دستگاههای گوناگون مأجور است، هر چه می‌توانند این تلاش را افزایش دهند.

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
 
پیکر بی جان 22 مین کارگر کشف شد/ پیش‎بینی محبوس شدن 35 معدن‎کار/ اظهار نظر اولیه درباره علت انفجار 
 
اظهار نظر اولیه در خصوص چرایی وقوع انفجار

مدیرکل مدیریت بحران گلستان با اعلام جزئیات علت وقوع انفجار معدن آزادشهر به  فارس گفت: نصب اشتباه باتری لوکوموتیو، اتصال برق و نشست گاز متان عامل انفجار در تونل بود.

صادق‎علی مقدم اظهار کرد: گروه‎های امداد و نجات در داخل تونل و خارج از آن مشغول فعالیت هستند و تلاش‎ها برای امدادرسانی ادامه دارد، نصب اشتباه باتری لوکوموتیو، اتصال برق و نشست گاز متان عامل انفجار در تونل بود.

وی با اشاره به خارج کردن بیست و دومین جسد کارگر معدن توسط نیروهای امدادرسان تصریح کرد: شمار کشته‎های این حادثه بر اساس پیش‎بینی و گمانه‎زنی 35 نفر است که تاکنون جست بیست و دومین کارگر معدن از تونل خارج شد.

معدن‎کاران از 5 تا 12 ماه حقوق معوقه دارند 

یکی از این معدن‎کاران به خبرنگار فارس گفت: تا به حال در مدتی که در این معدن فعالیت می‎کردیم کسی سراغی از ما نمی‎گرفت هر کدام از این معدن‎کاران از پنج ماه تا 12 ماه حقوق معوقه دارند بیمه آنها با تاخیر واریز می‎شود برخی از آنها در آستانه بازنشستگی هستند اما بی‎توجهی به مسئله بیمه، آنها را دچار گرفتاری کرده است.

این کارگر معدن‎کار که سختی‎های زیادی از شغلش را تحمل کرده می‎گوید: از لحظات اولیه حادثه انفجار ما کارگران می‎خواستیم برای امدادرسانی به سایر دوستان گرفتار در تونل کمک کنیم اما به ما اجازه ندادند با وجود اصراری که داشتیم و به آنها گفتیم که کارگران همین معدن هستیم و اگر دو کپسول اکسیژن به ما بدهید خودمان بهتر می‎توانیم به دوستان‎مان کمک کنیم.

وی می‎افزاید: کمک‎رسانی ما به دلیل آشنایی نسبت به فضا و موقعیت تونل می‎توانست باعث سرعت کار شود اما با همه این تفاسیر امدادگران به ما اجازه ندادند و روند امدادرسانی به کندی پیش می‎رود برای اینکه امدادگران با فضای معدن آشنایی کامل ندارند.

پیش‎بینی محبوس شدن 35 معدن‎کار

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با بیان اینکه تا صبح امروز پیکر 22 معدن‎کار معدن زمستان یورت آزادشهر کشف شده است، گفت: در مجموع تحقیقات انجام شده پیش‎بینی می‎شود 35 نفر در معدن محبوس باشند.

رضا مروتی اظهار کرد: در مجموع تحقیقات انجام شده پیش‎بینی می‎شود 35 نفر در معدن محبوس باشند که تا ساعت یک بامداد امروز پیکر 21 نفر از کارگران محبوس شده کشف شده و پیکر آنها انتقال یافت.

پیکر بی جان 22 مین کارگر کشف شد/ پیش‎بینی محبوس شدن 35 معدن‎کار/ اظهار نظر اولیه درباره علت انفجارکشف پیکر 22 مین معدن کار جان باخته

مروتی، معاون استاندار گلستان با بیان اینکه صبح امروز پیکر بیست و دومین معدن‎کار کشف شد، گفت: تا این لحظه پیکر 22 معدن‎کار معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر کشف شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مابقی کارگران محبوس شده در کارگاه اصلی استخراج معدن حضور داشتند تلاش‎ها برای رسیدن به کارگاه استخراج معدن ادامه دارد البته این مسیر به دلیل ریزش آوار مسدود شده است که تلاش‎ها برای آواربرداری و رسیدن به کارگاه اصلی همچنان ادامه دارد.

مشکل اساسی ریزش سنگ از سقف تونل است

مقدم، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با بیان اینکه مشکل اساسی ریزش سنگ از سقف تونل است، گفت: تاکنون از الوار برای ایمن کردن سقف تونل و جلوگیری از ریزش استفاده شده تا بتوانند به درون تونل اصلی پیش‎روی کنند.

وی با تاکید بر اینکه مصدومان حادثه معدن از کارگران محبوس شده نبودند، بلکه افرادی بودند که برای امداد و نجات وارد معدن شده و به دلیل آلاینده‎ها و حجم بالای گاز طبیعی دچار مسمومیت گازی شده بودند، گفت: از بین کارگران معدن‎کار در انفجار تونل، تاکنون 22 نفر در اثر این حادثه فوت شده و جسد آنها کشف شده است. 
 
آمار دقیقی از محبوس‌شدگان در معدن در دست نیست

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به آمار محبوس‎شدگان در معدن زغال سنگ آزادشهر، بیان کرد: با توجه به اینکه این معدن متعلق به بخش خصوصی است از لحظه ورود تاکنون آمارهای مختلفی ارائه کرده است اما براساس آخرین پیش‎بینی‎ها، تعداد محبوس‎شدگان 35 نفر اعلام شده است که با توجه به این آمار پیش‎بینی می‎شود 13 نفر دیگر در معدن باقی مانده باشند.

وی اضافه کرد: امیدواریم تعداد معدن‎کاران کمتر باشد و در صورت قطعی شدن، آمار به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

پیکر بی جان 22 مین کارگر کشف شد/ پیش‎بینی محبوس شدن 35 معدن‎کار/ اظهار نظر اولیه درباره علت انفجار 
 
حجم آوار 8 متر طولی است

مقدم، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با بیان اینکه تا دو ساعت گذشته مشکل ما در ضخامت و حجم آوار است، اذعان کرد: حجم آوار هشت متر طولی اعلام شده که بخش عمده‎ای از آوار جابه‎جا شده است.

وی با بیان اینکه سعی خواهیم کرد تا عصر امروز وضعیت امدادرسانی معدن‎کاران به سرانجام برسد، گفت: از شب گذشته تاکنون لحظه‎ای کار تعطیل نشده است و تا زمانی که پایان عملیات به طور رسمی اعلام نشده و مشکلات معدن‎کاران به طور کامل حل نشود عملیات امدادرسانی ادامه خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار