شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۴۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون 283 مرکز متخلف عرضه قلیان با همکاری نیروی انتظامی در اهواز تعطیل شده اند.
فرهاد صفدری  اظهار کرد: در این مدت بیش از 9 هزار و 500 جام قلیان نیز در اهواز ضبط و معدوم شد.

وی افزود: به استناد بند هشت ماده یک آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات که سال 1385 تصویب شد عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی موضوع این بند مصداق تخلف از قانون است.

صفدری ادامه داد: از جمله اماکن عمومی که بند هشت به آن اشاره می کند شامل پارک ها، قهوه خانه ها، رستوران سنتی، سفره خانه و بقیه اماکن مورد استفاده عموم مردم است.

این مقام مرکز بهداشت خوزستان گفت: عرضه قلیان در 2 حوزه، یکی در اماکن مسقف مثل قهوه خانه ها، سفره خانه ها و رستوران های سنتی و دیگری در پارک ها و فضای سبز شهری است.

وی بیان کرد: با توجه به حجم مشکل و معضلی که جامعه با آن روبه روست موارد متعدد مصرف قلیان در اماکن مسقف اتفاق می افتد. 

صفدری اضافه کرد: مراکز بهداشت در شرق و غرب اهواز با برنامه ریزی مشترک با پلیس اماکن عمومی و حوزه فرمانداری و دادستانی شهرستان اهواز به صورت تقریبا هر شب با عملیات شبانه نسبت به شناسایی و برخورد با اماکن متخلف عرضه دخانیات و قلیان اقدام می کنند.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد:برنامه کنترل در سطح اماکن مسقف به صورت مستمر در حال اجرا است اما با توجه به حجم مشکل و میزان شیوع مصرف مواد دخانی نیازمند فعالیت بیشتر است.

وی بیان کرد: جمع آوری قلیان در پارک ها انجام می شود اما عملکرد شهرداری ها باید بهبود پیدا کند چون در پارک ها تکلیف با شهرداری است.

صفدری اضافه کرد: در جاده ساحلی، حاشیه کارون، برخی پارک های محله ای و بلوار فرودگاه اهواز عرضه و سرو دوره گردی قلیان به وفور دیده می شود به طوری که با چیدن صندلی و فضا سازی، قلیان عرضه می شود. 

این مقام مسئول مرکز بهداشت خوزستان گفت: شهرداری ها به استناد ماده هفت و هشت آیین نامه اجرایی قانون کنترل دخانیات مکلف به کنترل هستند.

وی ادامه داد: روی آوری جوانان به مصرف قلیان از هر2 جنس زن و مرد در پارک ها افزایش یافته به گونه ای که به دلیل شیوع مصرف، قبح این مساله از بین رفته است و برخی زنان و دختران به مصرف قلیان به صورت عیان و در انظار عمومی روی آورده اند که نیازمند برنامه ریزی جدی از سوی شهرداری برای ساماندهی وضع موجود است. 

صفدری بیان کرد: در پارک ها باید تابلوهای اطلاع رسانی لازم در خصوص ممنوعیت مصرف دخانیات نصب شود و اطلاع رسانی بهتری در مورد مضرات دخانیات درفضای شهری صورت گیرد. 

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه شهرداری اهواز باید در حوزه آموزش و فرهنگ سازی برنامه جدی تری پیاده کند ادامه داد:موضوعات از طریق کمیته استانی دخانیات در حال پیگیری جدی است و امیدواریم شاهد وضعیت بهتری باشیم. 

وی ادامه داد: به استناد ماده 14 و 15 آیین نامه اجرایی، در اماکن مسقف وظیفه بهداشت گزارش موارد تخلف به مراجع مربوطه است اما هم اکنون همکاران ما علاوه بر گزارش دهی در قالب تیم های مشترک در برنامه های عملیاتی کنار نیروی انتظامی حضور دارند. 

صفدری گفت: یکی از مشکلات موجود تاسیس سفره خانه هایی است که مجوز فعالیت خود را به ادعای خودشان از اداره کل میراث فرهنگی دارند و خانه هایی را با تغییر کاربری و به صورت رستوران باغ و سفره خانه سنتی ایجاد کرده و فعالیت می کنند. 

وی بیان کرد: این مکان ها مجوزهای صنفی و تاییدیه های بهداشتی را ندارند و تنها با مجوزی که به ادعای خود از میراث فرهنگی گرفته اند فعالیت می کنند و افزایش تعداد همراه با استعمال قلیان در آنها از جمله معضلاتی است که نیازمند ساماندهی وتعیین تکلیف در اهواز و سایر شهرستان ها است که قرار است دربرنامه کمیته استانی دخانیات، موضوع محل دریافت مجوز آنها بررسی شود.


/ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار