اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۸۸۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
این حقیر لا اقل در مورد خودم اعلام میکنم که همه اتهامات دروغ محض است و در عمر حرفه ای خود، نه هرگز مدیر دولتی دو تابعیتی بوده، نه از بودجه دولت آمریکا برای هیچ امری سیاسی یا غیر سیاسی پشیزی گرفته، نه هرگز در فرودگاه ایران دستگیر شده، نه در عمر چهل ساله حرفه ای نیتی جز خدمت به صلح و بسط معارف اسلامی و روشنگری علیه اسلام هراسی داشته، و نه در مابقی عمر قصد ی جز معلمی دارد.
جعفر محلاتی​، استاد دانشگاه و سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد دربارۀ گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس پیرامون مدیران دوتابعیتی به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نامه ای سرگشاده نوشت؛ متن نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ


جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی،

با سلام و آرزوی توفیق برای جنابعالی، به استحضار میرساند که این حقیر به عنوان شهروندی ایرانی ، دوازده سال است که به عنوان استاد الهیات اسلامی و صلح پژوهی در یکی از دانشگاههای آمریکا اشتغال دارم و خرسندم که در شرایطی که اسلام و ایران هراسی به طور سیستماتیک رواج دارد، سالانه حدود یکصد نفر از دانشجویان آمریکایی را در حد بضاعت اندکی که دارم با معارف اسلامی به ویژه قرآن پژوهی آشنا میکنم.

غیر از ایامی که کلاسهای رسمی برقرار است، ما بقی اوقات را در شیراز و در حوزه های علمیه و گاه گاه نیز در همایش های دانشگاههای شیراز و علوم پزشکی در رشته الهیات تطبیقی تحقیق و صحبت دارم.

لابد استحضار دارید که در ایالات متحده سالها است دستگاه های پر قدرت لابی جنگ وابسته به صنایع نظامی در پی خاموش کردن هرنوع صدای ضد جنگ به انحاء مختلف هستند و لو اینکه این صدا از محافل دانشگاهی باشد. این حقیر نیز از تیغ تهمت و فحاشی ایشان در هر دو سوی آبها مصون نبوده و سالها بنا به سابقه کار در سازمان ملل و ماجرای قطعنامه مورد حملات مستقیم این لابی قرار داشته ام.

هفت سال پیش با کمال شگفتی متوجه شدم که تارنمای خبری رجا نیوز در ایران در تاریخ دوشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۰ در مقاله ای به قلم محمد رحمانی درست همان ادبیات لابی جنگ آمریکایی-صهیونیستی را علیه اینجانب بدون حذف واو به کار برده وبا افزودن دو اتهام شدید سیاسی، مویه ای برای قطعنامه صلح ۵۹۸ محض چاشنی بر آن افزوده است.

هفته گذشته در حالی که مشغول کلاسهای آخر ترم تحصیلی در رشته قرآن پژوهی بودم خبر شدم که کمیته تحقیق و تفحص مجلس گزارشی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیرامون خطر مدیران دو تابعیتی داده و از جمله مصادیق آن، از این حقیر درست با همان ادبیات رجا نیوز که هفت سال پیش منتشر کرده بود بدون کوچکترین تغییری نام برده ، هتک حرمت کرده و اتهام سنگین زده است.

شگفتا و وا اسفا از آنچه بنام شریف تخقیق و تفحص رفته است! این حقیر لا اقل در مورد خودم اعلام میکنم که همه اتهامات دروغ محض است و در عمر حرفه ای خود، نه هرگز مدیر دولتی دو تابعیتی بوده، نه از بودجه دولت آمریکا برای هیچ امری سیاسی یا غیر سیاسی پشیزی گرفته، نه هرگز در فرودگاه ایران دستگیر شده، نه در عمر چهل ساله حرفه ای نیتی جز خدمت به صلح و بسط معارف اسلامی و روشنگری علیه اسلام هراسی داشته، و نه در مابقی عمر قصد ی جز معلمی دارد.

از جنابعالی تقاضا دارم که در جهت تصحیح گزارش فوق که نسبت به خقیر اتهامات واهی و سراسر کذب دارد و حذف نام اینجانب که کوچکترین ربطی به موضوع گزارش ندارد دستورات و اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

همچنین به عنوان یک وظیفه ملی و دینی دو نکته را خاطرنشان میسازم: نخست اینکه در حالیکه اسلام و جامعه اسلامی در آمریکای شمالی در حال گسترش بوده و به نظر حقیر، این جامعه بلحاظ حیثیت علمی و اجتماعی و توفیقات حرفه ای، بال تمدنی مهمی برای جامعه جهانی اسلام میباشد، چهل سال است که دستگاهها و لابی های شناخته شده تلاش دارند که سهم فرهنگ ایرانی و تشیع در این جامعه مغفول بماند.

در همین اوضاع شاهزاده ولید سعودی که به خلبانان جنگنده های سعودی در بمب باران یمن وعده داد که به هرکدام یک اتوموبیل گرانقیمت بنتلی جایزه میدهد، همین شاهزاده هشت کرسی اسلام شناسی در دانشگاههای هاروارد و جورج تاون به نام خود ایجاد کرد. هم اکنون دانشجویان بسیاری که در این موسسات به مطالعات اسلامی مشغولند طبعا از منویات بانی و موسس آنها اثر می پذیرند. شگفت آور است که در این اوضاع و احوال عده ای در وطن مالوف همت بر آن بسته اند که همان دو سه معلم ایرانی -شیعی باقی مانده در رشته مطالعات اسلامی را که هنوز مشغولند صدمه بزنند و از کار باز دارند!

نکته دوم اینکه در حالیکه جامعه مهاجر بین المللی برای هر کشوری سرمایه به حساب میاید و میدانید که اقتصاد چین را سرمایه گذاری چینی های خارج از چین چنین ترقی داد، باز هم شگفت آور است که عده ای تلاش دارند که رابطه جامعه هفت ملیونی ایرانیان مقیم خارج را با کشور آنهم در زمانی قطع کنند که در خاور میانه چند کشور منطقه به همراهی آمریکا مشغول اجماع سازی برای محاصره اقتصادی ایران اند!

از بذل مساعدت در تصحیح گزارش فوق الذکر کمال امتنان را دارم. با تشکر و تبریک ایام رمضان مبارک و آرزوی خیر برای جنابعالی و سربلندی وطن.

خواهم شدن به کوی مغان آستین فشان زین فتنه ها که دامن آخر زمان گرفت

محمد جعفر محلاتی، استاد الهیات اسلامی و صلح

یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، سحرگاه پنجم رمضان المبارک
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار