تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۱۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
نماینده مردم اهواز:
عوامل امنیتی، سیاسی و اجتماعی وقوع حمله تروریستی در اهواز باید ریشه یابی شود.
جواد کاظم نسب الباجی اظهار داشت: عصر دیروز جلسه چهار ساعته ای در کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور وزیران کشور، اطلاعات و فرماندهان ارتش، سپاه، استاندار و مدیر کل اطلاعات خوزستان و تعدادی زیادی از نمایندگان برگزار شد که در این نشست گزارش هایی ارائه و علل و عوامل حادثه تروریستی شنبه در اهواز بررسی شد.

وی با اشاره به ادامه بررسی های کمیسیون امنیت ملی مجلس در این زمینه افزود: با توجه به طولانی بودن جلسه و لزوم طرح برخی از مسائل، قرار است نشست دیگری نیز در روزهای آینده برگزار شود، ضمن اینکه جلساتی نیز در همین رابطه در شورای عالی امنیت ملی تشکیل خواهد شد.

کاظم نسب الباجی اضافه کرد: در این نشست مسئولان و نمایندگان خوزستان گزارش هایی درباره مشکلات و وضعیت امنیتی، معیشتی، اجتماعی و سیاسی استان ارائه دادند همچنین قرار شد برنامه هایی از نظر امنیتی، اجتماعی و سیاسی در خوزستان اجرا شود تا از وقوع حوادث مشابه پیشگیری شود.

وی با تاکید بر ریشه یابی همه جوانب این حادثه و مشخص شدن کشورهای پشتیبانی کننده، تصریح کرد: در این جلسه برخی سوالات درباره علت وقوع این حادثه تروریستی مطرح شد از جمله اینکه چرا در روز رژه ارتش این حادثه رخ داده، بدون اینکه کسی مطلع شود.

عضو مجمع نمایندگان خوزستان، با بیان اینکه برخی از گزارش ها و مطالب مطرح شده در این جلسه محرمانه بوده که به دلایل امنیتی امکان طرح آنها وجود ندارد افزود: ولی باید این مساله عنوان شود که دولت و مجلس و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی در حال پیگیری موضوع هستند.

*مستندات داعش در ترور اهواز

کاظم نسب الباجی همچنین با بیان اینکه مستندات به دست آمده نشان می دهد این حمله تروریستی توسط عوامل داعش اجرا شده است گفت: ویدیویی که از شبکه مرتبط با داعش (الاعماق) منتشر شده همچنین ادبیاتی که در این ویدیو به کار رفته بیانگر این است که این حادثه کار گروه تجزیه طلب الاحوازیه نیست.

وی با اشاره به شناسایی پنج تروریستی که در حمله مسلحانه شرکت داشتند، افزود: احمد منصوری، محمود منصوری، جواد سواری و علی بدوی در این حادثه دست داشتند و یک نفر نیز که در میان پیکرهای شهدا بوده به تازگی شناسایی شده که از اهالی یکی دیگر از استان های کشور است اما هنوز هویت او به درستی مشخص نشده است.

کاظم نسب الباجی اضافه کرد: 2 برادر در این حمله تروریستی شرکت داشتند که 2 برادر دیگر آنها جزو گروه های منتسب به داعش بوده و پیش از این در سوریه کشته شده اند.

به گفته وی افرادی که در ویدیوی منتشر شده صحبت می کنند، ادبیات ایدئولوژیکی و دینی افراطی دارند و کار خود را جهاد و مبارزه با کفر قلمداد می کنند، که با ادبیات گروه های تجزیه طلب همچون الاحواز که درباره دفاع از قوم عرب و جدایی طلبی است، تفاوت دارد.

وی درباره اینکه زمان ویدیوی منتشر شده مشخص نیست اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد ویدیو مربوط به همین حادثه بوده و تصاویر افراد با تروریست های کشته شده در حادثه تطابق دارد.

کاظم نسب الباجی اضافه کرد: در خانه تیمی که از این گروه تروریستی کشف شده نیز مستنداتی همچون پرچم داعش پیدا شده است.

*وقت وحدت است، نه تفرقه

کاظم نسب الباجی افزود: اکنون زمانی است که باید وحدت ایجاد کنیم، نه اینکه افراد را متهم کنیم زیرا مردم خوزستان در جنگ تحمیلی و در دفاع و نظام و دولت خود را نشان داده اند و تا کنون علیه نظام حرکت منفی نداشته اند.

وی حضور فعالان سیاسی اجتماعی را ضروری دانست و اضافه کرد: فعالان سیاسی و اجتماعی به جامعه رنگ و هویت می بخشند و در جامعه تنوع و تحرک ایجاد می کنند بنابراین باید به آنها احترام گذاشته شود زیرا حضور همه گروه هاست که به عمران و آبادانی استان می انجامد.

کاظم نسب الباجی با بیان اینکه خوزستان یک استان استراتژیک است اظهار داشت: برخی از همسایه ها نمی خواهند امنیت و پایداری را در کشور ما ببینند، از سوی دیگر هدف آنها تفرقه بین مردم و اقوام خوزستان و سوءاستفاده از آن است.

وی تاکید کرد: همه اقشار خوزستان اعم از عرب و لر و فارس با حضور در مراسم تشییع شهدا موضع خود را به خوبی نشان دادند و یکصدا این حادثه تروریستی را محکوم کردند.

نماینده اهواز در مجلس افزود: دشمن همیشه دنبال توطئه و تخریب و سوءاستفاده از فرصت هاست تا مردم خوزستان را به اسم عربیت، یا اسلامیت و یا وهابیت، از حالت اخوت و برادری و همزیستی خارج کند، البته مردم ما هوشیار هستند و دولت و نیروهای امنیتی نیز در کنار مردم قرار دارند.

حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح شنبه، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، منجر به شهادت 24 نفر و مجروح شدن 68 نفر از شهروندان شد.

پیش از این گفته شده بود که گروهک تجزیه طلب «الاحواز» این عملیات تروریستی را انجام داده اما بعد از آن ویدیویی از طریق شبکه منتسب به داعش منتشر شد که مسئولیت ترور را بر عهده گرفت.

وزارت اطلاعات در روزهای اخیر طی اطلاعیه ای اعلام کرد که 22 نفر از عوامل این حمله تروریستی را بازداشت کرده است.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دوشنبه با حضور در اهواز اعلام کرد که در وقوع این حادثه تروریستی در اهواز سهل انگاری هایی وجود داشته که مورد پیگرد و پیگیری قرار می گیرد. 

فرماندار اهواز نیر گفته است که گروه هایی از بازرسی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح برای ارزیابی این حادثه به اهواز سفر کرده اند.

ایرنا/
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار