تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۳۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
رئیس شورای حل اختلاف خوزستان خبر داد:
رئیس شورای حل اختلاف خوزستان گفت: شوراهای حل اختلاف خوزستان 10 درصد پرونده‌های تشکیل شده با موضوع قتل در سطح کشور را با صلح و سازش مختومه کردند.
عبدالعباس زبیدی‌نیا در حاشیه افتتاح مجتمع شورای حل اختلاف آبادان با تاکید بر اینکه خوزستان یکی از استان‌های فعال در ایجاد صلح و سازش و حل اختلاف در میان مردم است، گفت: مردم خوزستان که به طور عمده از عشایر هستند، سعی دارند بیشتر مشکلات خود را با گذشت و عفو به صلح و سازش خاتمه دهند و این کار را نیز که برگرفته از دین مقدس اسلام و گرایش‌های مردم به شریعت مقدس و الگوگیری از پیامبر و ائمه اطهار است، به خوبی به انجام رسانده و سبب توفیق و تعالی در سطح کشور شده‌اند.

وی افزود: سال گذشته رتبه‌های خوبی در زمینه صلح و سازش در پرونده‌ها در سطح کشور به دست آوردیم به طوری که بیش از ۳۲ درصد از پرونده‌های وارده به شوراهای حل اختلاف استان خوزستان به صلح وسازش منجر شدند که مایه خوشحالی است اما باز توقع و انتظارما آن است که مردم بیشتر به سمت صلح و سازش در دعاوی خود بروند.

زبیدی‌نیا با بیان اینکه در سال گذشته ۶ هزار فقره پرونده در شورای حل اختلاف آبادان رسیدگی و مختومه شدند، اظهار کرد: در هشت ماهه امسال به میزان سال گذشته پرونده به شورای حل اختلاف آبادان وارد شد که بیش از پنج هزار فقره از این پرونده‌ها مختومه شدند.

معاون قضایی دادگستری کل خوزستان تصریح کرد: متاسفانه در آبادان سطح مصالحه پایین است و این مساله شاید به واسطه آن است که کم‌کاری‌هایی صورت گرفته و یا از ظرفیت‌های شهر به نحو مطلوبی بهره نبرده‌ایم، باید از ظرفیت‌های موجود در شهر همچون شیوخ، سادات، روحانیون و افرادی که به عنوان مُصلح و خیر می‌شناسیم، بهره کافی ببریم.

زبیدی‌نیا با اشاره به اینکه در قوه قضائیه ستادی تحت عنوان ستاد «صبر» وجود دارد که به دنبال صلح سازش و بخشش است، یادآور شد: در این باره به دنبال فرهنگ‌سازی در سطح جامعه هستیم تا میزان صلح و سازش در پرونده‌ها افزایش یابد.

وی افزود: هفته گذشته در یکی از شهرهای استان خوزستان پرونده ۵ فقره قتل توسط شورای حل اختلاف به صلح و سازش منجر شد و در پرونده دیگری با دو قتل نیز در زمان حاضر مقدمات صلح فراهم شده که به زودی جلسه نهایی صلح و سازش را برگزار می‌کنیم. 

زبیدی‌نیا با یادآوری سهم ۱۰ درصدی خوزستان در خاتمه پرونده‌های قتل تشکیل شده در سطح کشور به صلح و سازش اظهارکرد: به واسطه یکی از همین صلح و سازش‌هایی که از برنامه ۹۰ صدا و سیما پخش شد بیش از ۳۰ نفر دیگر نیز با کمک مالی مردم خیر کشورمان و پرداخت بدهی آنان، آزاد شدند. 

وی همچنین با اشاره به محدودیت صلاحیت شورای حل اختلاف در دعاوی مالی تا ۲۰ میلیون تومان تصریح کرد: صلاحیت شورای حل اختلاف برای ایجاد صلح و سازش در دعاوی مختلف محدود نیست و در تمامی امور کیفری، مدنی و خانوادگی اجازه ورود و رسیدگی دارند و اگر صلح و سازش انجام شد پرونده را مختومه می کنند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار