تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۶۴۴۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
شوشان - نوید قائدی:

گرچه سیلاب مناطق و مردم زیادی از استان خوزستان را گرفتار کرده،فارغ از علل وقوع آن که تا حدودی مدیریت منابع آب زیر سوال است، اما قطعا حجم بارش های بی سابقه حکمت الهی است که باید آن را قدر دانست و در نهایت از آن نهایت استفاده و بهره را برد.

بعد از یک دهه سخت برای اکوسیستم های تالابی استان خوزستان در نهایت با عنایت الهی با افزایش نزولات جوی تمامی تالاب ها پر آب و زنده شده اند،گرچه این پرآبی به معنای احیای تالاب ها نیست و برای احیای تالاب ها نیاز به برنامه ریزی و ممارست دقیق علمی دارد تا مجدد بسیاری از چرخه ها که آسیب دیده اند به چرخه حیات وارد شوند.

در این میان سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفاظت و بهسازی تالاب ها نقش اساسی و محوری دارد که باید نقشه راه و برنامه جامعی را در این زمینه تدوین و ارائه دهد تا توسط کارشناسان مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

محورهای مورد بررسی جهت تهیه نقشه راه باید موضوعاتی مانند، اموزش افراد بومی،نحوه مشارکت شهروندان در این عرصه،روش های کسب درآمد افراد بومی با اقتصادمحوری سالم،افزایش آگاهی افراد بومی و منطقه ای نسبت به نقش تالاب ها،موضوع الودگی های زیست محیطی خصوصا تاسیسات نفت و پتروشیمی در این برنامه جامع باشد.

نقش سازمان های مردم نهاد دوست دار طبیعت و محیط زیست و اصحاب رسانه و نگارندگان و دیگر نهاهای مرتبط بسیار مهم و خطیر است.باید این مطالبه بزرگ و حیاتی نهادینه شده و در سطح منطقه ای و ملی مطرح تا مسئولان از کنار این مسئله ضروری به راحتی عبور نکنند.این مبحث از پروسه اعلام تا حصول نتیجه باید مرتب پیگیری شود.

همچنین پیشنهاد می شود بحث علمی انجام مطالعات دقیق امکان سنجی ایجاد تالاب و زیست بوم های آبی و گیاهی در کانون های ریز گرد در دستور کار قرار گیرد،این مبحث در کشورهای مختلفی با اقلیم مشابه انجام و نتیجه مثبت داشته است، به طور مثال در سال اخیر اگر این امکان میسر بود و زیرساخت های آن مهیا بود می شد حجم وسیعی از سیلاب های کرخه و کارون را به آن ها هدایت و تا سالها بعد از آن ها بهره برد.

در صورت توجه دقیق و علمی به اقتصاد تالاب ها با توجه به تنوع بالای زیست بوم آن ها امکان استحصال میلیون دلار از آن ها فراهم است که در جنب موضوع بوم گردی تالابی می تواند رونق منطقه را به دنبال و مشکل بیکاری و فقر را حل نماید.

مجدد و در نهایت تاکید می گردد این فرصت و امکان و هدیه بزرگ الهی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و این وظیفه دوست داران خوزستان است که به این موضوع مهم فارغ از دولت ها و شرایط سیاسی رسیدگی نمایند و در صدر مطالبات استانی منبعد مطرح باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار