تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۶۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: اثر بخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آنها در زمان معین دارد، به همین دلیل در ایام روزه داری خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنید.
محسن رضازاده در مورد تبعات قطع خودسرانه دارو بدون مشورت با پزشک معالج برای روزه داری گفت: اشخاصی که مبتلا به بیماری خاصی بوده و مجبور به مصرف دارو در ایام مبارک رمضان هستند، پیش از هر چیز با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی افزود: در زمان روزه داری هیچگاه وعده‌های دارو را خود سرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنید چون این عمل سبب اختلال در روند درمان می‌گردد، مصرف بسیاری از داروها را می‌توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه اثر بخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آنها در زمان معین دارد، تصریح کرد: در ایام روزه داری خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنید.

رضازاده، قطع ناگهانی برخی از داروها به واسطه روزه داری را خطرناک دانست و یادآور شد: درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان، با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

وی با اشاره به اینکه بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک تحت بررسی پزشکی قرار گیرند، گفت: بیماران باید از نظر سطح قند خون، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی‌های کلی وضعیت بیوشیمی خون بررسی شوند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک تعیین شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه هم بیماران و هم خانواده فرد مبتلا به دیابت باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدید کننده بیمار در ایام روزه داری مورد مشاوره قرار گیرند، خاطرنشان کرد: در مورد علائم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده‌های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک باید آموزش لازم را دریافت کنند.

رضازاده گفت: استفاده خود سرانه از داروهای ضد بارداری ترکیبی مانند LD در بانوان جهت قطع خونریزی دوران قاعدگی و به منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان، تبعات خطرناکی مانند اختلالات انعقادی و ایجاد لخته در عروق اندام‌های تحتانی و حتی عروق مغزی به دنبال خواهد داشت.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار