تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۹۰۵۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
متاسفانه بايد گفت چهره خشن فقر برای دهک‌های اول و دوم بهبود موثري نداشته است. شايد در سال‌هاي اخير بيشتر هم شده باشد كه كمتر نشده است. اين وضع پذيرفتني نيست؛ علت اصلي آن نيز در ناكارآمدي روش‌های اجرایی و نداشتن طرح فقرزدايي برای حذف چهره‌ خشن فقر از سيماي جامعه ایران است.
عباس عبدی روزنامه‌نگار:

ترديدي نبايد داشت كه ريشه بخش مهمي از مشكلات رفتاري در جامعه ما فقر و تنگدستي است. به نظر مي‌رسد فقر و مفهوم و آثار آن در جامعه امروز ايران متفاوت از زمان انقلاب و پيش از آن است. در دهه اول انقلاب به علل گوناگون داشتن سطح پايين زندگيِ اقتصادي تا حدي قابل تحمل بود، بويژه آن‌كه مسئولان كشور نيز كمابيش داراي زندگي در سطح عموم و متوسط مردم بودند و تظاهر به ثروت و نمايش آن وجود نداشت، در حالي كه امروز همه اين مسائل متفاوت شده است. ضمن اين‌كه فقر فعلي پس از گشايشی نسبي حاصل شده و باید از سطح زندگی قبلی خود نزول کنند و این وضعیت مردم تنگدست را دچار بحران كرده است.

در سطح عيني، شاخص‌ها روند منفي‌تري داشته‌ است. ولي در سطح ذهني و احساس فقر نيز با توجه به توسعه ارتباطات، نمايش‌دادن زندگي‌هاي آنچناني به‌علاوه افزايش فاصله ميان درآمدهاي مسئولان و مردم عادي و گسترش فساد، بايد گفت احساس فقر و نیازهای مادی نيز به‌طور طبيعي بيشتر و شديدتر شده است. كافي است گفته شود مطالعه‌اي كه شهريورماه ‌سال جاري انجام شده است نشان مي‌دهد ميانگين هزينه‌هاي ماهانه خانوارها حدود ۳.۲ ميليون تومان اعلام شده است. ولي هنگامي كه پرسيده شده آيا درآمدتان كفاف زندگي شما را با توجه به افزايش قيمت‌ها مي‌دهد ٨٣‌درصد از مردم پاسخ منفي داده‌اند. اين رقم براي مستأجران ٨٩‌درصد است. هنگامي كه مبلغ درآمد مناسب پرسيده شده است، افراد داراي مسكن حدود ۴.۵ ميليون تومان و افراد مستأجر بيش از ٦ ميليون تومان را ذكر كرده‌اند كه نشان‌دهنده شكاف فراوان ميان واقعيت و انتظارات مردم از درآمد موجودشان با درآمدي است كه لازم دارند تا كفاف زندگي آنان را بدهد.

اين شكاف درآمدي را هم مي‌توان تحمل كرد مشروط بر اين‌كه چهره‌ خشن فقر در جامعه وجود نداشته باشد. متاسفانه اين وجه ماجرا در حال افزايش است. زباله‌گردي، كودكان كار، ترك تحصيل و سرقت كمابيش بازتابی از چهره خشن فقر است. اخیرا یکی از دوستان جامعه‌شناس گزارشی از چهره خشن فقر در یکی از استان‌های غربی برای بنده فرستاد که وجود این حد از فقر مایه تاسف فراوان است.

اجازه دهيد به ‌گونه ديگري نيز نگاه كنيم. طي ٤٠‌سال گذشته به‌طور قطع دستاوردهايي در زمینه رفع محروميت و فقر وجود داشته است. بهبود امکانات و چهره روستاها، افزايش اميد به زندگي، افزايش بهره‌مندي از تحصيلات، بهره‌مندي روزافزون از تسهيلات زندگي مثل آب، برق، گاز و... 

جملگي نشانه‌اي از افزایش سطح عمومی زندگی و كاهش فقر است. ولي متاسفانه بايد گفت چهره خشن فقر برای دهک‌های اول و دوم بهبود موثري نداشته است. شايد در سال‌هاي اخير بيشتر هم شده باشد كه كمتر نشده است. اين وضع پذيرفتني نيست؛ علت اصلي آن نيز در ناكارآمدي روش‌های اجرایی و نداشتن طرح فقرزدايي برای حذف چهره‌ خشن فقر از سيماي جامعه ایران است.

شهروند/
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار