اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۹۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
ضرورت امروز کشور اين امر را بر ما قطعي کرده است که از نو بپرسيم جامعه‌اي که در فاصله 70 سال دو انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و در هر يک‌ يا‌‌ دو ‌دهه يک جنبش سياسي و اجتماعي را، چرا آرام نمي‌گيرد و به بلوغ نمي‌رسد؟
آخرين نطق نماينده خبرساز اين روزهاي مجلس که حاضر نشد براي حضور در انتخابات دوره يازدهم ثبت نام کند، حاشيه‌ساز شده و صداي بسياري را درآورده است. 

پروانه سلحشوري که اين روزها به سبب حمايت‌هايش از آسيب‌ديدگان آبان 98 و همچنين اظهاراتش پيرامون از بين رفتن نقش مجلس در تصميم‌گيري‌هاي کلان کشور تحت فشار برخي گروه‌ها قرار دارد، صبح دوشنبه در نطقي اضطراري با اشاره به صحبت‌هاي بنيانگذار انقلاب اسلامي در سال 1357 گفت: «امام خميني 40 سال پيش در بهشت زهرا فرمودند به چه حقي ملتِ پنجاه سال پيش سرنوشت ملت بعد را معين مي‌کند؟ سرنوشت هر ملتي به دست خودش است». 

او ضمن تأکيد بر اهميت تعيين سرنوشت هر نسل به دست خود، به بيان تفاوت‌هاي اعتراضات آبان 98 با اعتراضات پيشين در کشور پرداخت. 

اين عضو فراکسيون اميد مجلس تأکيد کرد که «اعتراض‌هاي سال‌هاي 78 و 88 و همچنين دي‌ماه 96 و آبان98، اعتراض‌هايي بوده که همواره مطالباتي در آن وجود داشته است، اما امروز معترضين اغلب جواناني هستند که به دنبال اشتغال و يک زندگي مطلوب انساني و اجتماعي هستند». 

سلحشوري با اشاره به اظهارنظر يکي از جامعه‌شناسان پيرامون ناآرامي در جامعه ايران، اظهار کرد: «يکي از جامعه‌شناسان در اين باره مي‌گويد: ضرورت امروز کشور اين امر را بر ما قطعي کرده است که از نو بپرسيم جامعه‌اي که در فاصله 70 سال دو انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و در هر يک‌ يا‌‌ دو ‌دهه يک جنبش سياسي و اجتماعي را، چرا آرام نمي‌گيرد و به بلوغ نمي‌رسد؟ چه چيز در لايه‌هاي پنهان اين جامعه و در سياست زمانه است که عموم مردم را مضطرب و نابردبار و ناآرام کرده است؟ آيا انسان‌هايي که اين جامعه را برساخته‌اند دچار شوريدگي و خشم مداوم هستند يا وجود يک معلوليت پنهان در هويت و ذات». 

وي افزود: «مشکل در اين است که ما گفته‌ايم ما اين سبک زندگي را انتخاب کرده‌ايم. آيا به راستي جوانان ما اين سبک زندگي را انتخاب کرده‌اند؟ به همين دلايل متاسفانه جمهوريت نظام به سمت تمرکزگرايي پيش رفته است و قدرت‌نمايي نهادهاي‌موازي، به راستي جايگاه نهاد ملت کجاست؟»

اين نماينده اصلاح‌طلب در ادامه به بيان مشکلات ساختاري از نگاه خود پرداخت و گفت: «دوگانه ارگان‌ها و حتي چندگانه که همه حکم مي‌رانند، چند دولت، چند اطلاعات، چند نهاد موازي و نهايتا حاکميت دوگانه که از مسئوليت‌پذيري فرار مي‌کند و با بازي «چي بود چي بود من نبودم»، مملکت را اداره مي‌کنند. 

اکنون گسست اجتماعي، بي‌اعتمادي اجتماعي، نبود سرمايه اجتماعي، شکاف طبقاتي، شکاف جنسيتي، معلول‌هاي حکمراني غيرمطلوب کشور هستند، متاسفانه تصميم‌سازان و تصميم‌گيران کشور، نمي‌دانند در بستر اجتماعي چه مي‌گذرد و تحولات چند دهه گذشته چه بوده است».

او در پايان با بيان اينکه «بايد پاسخگوي مادران داغدار و پدران رنج‌کشيده باشيم» تأکيد کرد: «اگر خداوند و ملت اقتداري به ما داده است، اين اقتدار نبايد در جهت اعمال سليقه خودمان باشد. تا دير نشده است مردم را دريابيم. امام خميني(ره) در همان سخنراني بهشت‌زهرا مي‌فرمايند: من وقتي چشمم به بعضي از اينها که اولاد خودشان را از دست داده‌اند مي‌افتد، سنگيني بر دوشم مي‌افتد که نمي‌توانم تاب بياورم. 

چگونه پس منِ وکيلِ مردم کشته شدن جوانان ميهنم، هرچند ممکن است در بين آنها افرادي نفوذ کرده باشند را برتابم و چگونه دوباره مسئوليت وکالت مردم را برعهده بگيرم؟»

واکنش تند دلواپسان در مجلس

اين نطق به مذاق برخي گروه‌هاي در مجلس خوش نيامد و اعتراض تعدادي از نمايندگان را به‌دنبال داشت. 

عبدا... سامري نماينده خرمشهر و مجيد ناصري‌نژاد نماينده شادگان نسبت به نطق سلحشوري اعتراض کردند. 

اين دو نماينده استان خوزستان در حين نطق نماينده تهران با صدا زدن مسعود‌پزشکيان، نايب رئيس اول مجلس، که رياست جلسه را برعهده داشت، خواستار توجه‌ او به اين نطق شدند. 

آنها پس از پايان نطق سلحشوري به گعده اطراف پروانه سلحشوري پيوستند واعتراض خود را نسبت به نطق‌ او ابراز کردند. 

سامري خطاب به پروانه سلحشوري گفت: «کسي که خودش در انتخابات ثبت‌نام نکرده همه مقدسات نظام را زير سوال برد». 

در همين حين مسعود پزشکيان زنگ پايان جلسه را به صدا درآورد اما اعتراضات ادامه داشت. نمايندگاني هم براي آرام‌کردن سامري نزد او رفتند. محسن کوهکن، نماينده اصفهان در مجلس، خطاب به سامري گفت: «ما در مجلس ششم نطق‌هاي تندتر از اين هم داشتيم». 

با ادامه اعتراضات و جمع‌شدن گعده‌اي از موافقين و مخالفين نطق نماينده تهران، نصرا... پژمانفر، نماينده مشهد، گفت: «نمي‌شود هرکسي هر غلطي که خواست بکند». با افزايش اعتراضات از خبرنگاران خواسته شد تا صحن مجلس را ترک کنند.

آرمان ملی/
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار