تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۹۵۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
در نشست بررسی سند چشم انداز توسعه خوزستان عنوان شد
ایسنا/خوزستان رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: علت اصلی اینکه برنامه‌های توسعه‌ای در کشور سرانجام مطمئنی ندارند، به دلیل پایدار نبودن درآمدها در کشور است و از این رو به جای صرف زمان و هزینه برای تدوین برنامه، بهتر است تا سند راهبردی را تعریف کنیم.
امید حاجتی در نشست بررسی سند چشم انداز توسعه خوزستان که امروز ۲۰ آذرماه در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی خوزستان بحث توسعه اقتصادی است، اظهار کرد: اگر کسی به برنامه بلند مدت اعتقاد دارد، باید برنامه میان مدت در همان راستا تعریف و در جهت اجرای آن برنامه ها حرکت کند زیرا برنامه بلند مدت، مجموعه ای از برنامه های میان مدت و کوتاه مدت است.

وی افزود: کشور ایران برای توسعه، نیازمند سند راهبردی است و برای کشورهایی مانند ایران که نمی‌توان برخی از منابع درآمدی آن را پیش بینی کرد، نمی‌توان برنامه تدوین کرد و تحقق توسعه در چنین کشورهایی می‌تواند با تدوین سندهای راهبردی محقق شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با بیان اینکه برنامه‌ای که محقق نمی‌شود پس نیاز به تدوین آن نیست، تصریح کرد: علت اصلی اینکه برنامه‌های توسعه‌ای در کشور سرانجام مطمئنی ندارند، به دلیل پایدار نبودن درآمدها در کشور است و از این رو به جای صرف زمان و هزینه برای تدوین برنامه بهتر است تا سند راهبردی را تعریف کنیم.

حاجتی ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی در بحث مدیریت استان‌ها و به ویژه استان خوزستان آن است که کمتر از ۵ درصد از منابعی که باید توسعه را در خوزستان رقم بزند، توسط مدیران استانی مدیریت می‌شود و باقی منابع به صورت متمرکز در کشور مدیریت می‌شوند.

وی عنوان کرد: ساختار مدیریتی کشور به گونه‌ای است که اختیارات متمرکز است و بنابراین عمده منابعی که می‌تواند تحول ساز باشد، در اختیار مرکز است و در اختیار مدیران استانی نیست.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با بیان اینکه دانش، تخصص و عملکرد موفق یک نیروی انسانی می‌تواند زمینه ساز توسعه باشد، اظهار کرد: عامل اصلی توسعه در دنیا نیروی انسانی است و نیروی انسانی که باید براساس شایسته سالاری شکل بگیرد و مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند زمینه ساز توسعه باشد.

حاجتی با انتقاد از عدم ثبات مدیران عنوان کرد: میانگین عمر فرمانداران در برخی از شهرستان ها کمتر از یکسال و حتی ۷ ماه است و این عدم ثبات باعث می‌شود شرایط در استان در چنین وضعیتی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بی کفایتی مدیریتی در سطوح مختلف یکی دیگر از دلایل اصلی عدم توسعه در خوزستان است که باید به آن توجه ویژه شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: در کشور منافع فردی بر منافع جامعه ارجحیت دارد و این مساله یکی از دلایل عقب افتادگی و مشکلات کشور است و نتیجه آن انتصاب افراد نالایق و نان به هم قرض دادن و... است.

در نشست بررسی سند چشم انداز توسعه خوزستان برخی از نخبگان علمی، اجتماعی، فرهنگی و... استان به ارائه مشکلات و عامل های عدم توسعه استان پرداختند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار