شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۴۱۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۴
اگر پنج سال پیش اتفاقی رخ می داد، در سطح کنترل شده از طریق رادیو، تلویزیون و رسانه ها اطلاع رسانی می شد، اما امروز کسی نمی تواند فضای مجازی را کنترل کند و بخش عظیم اطلاعات از این مسیر منتشر می شود که باید به این مسئله توجه جدی کرد
وزیر نفت ضمن قدردانی از آتش‌نشانان برای مهار حریق در بخشی از مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، گفت: دلایل آتش سوزی در برج پارازایلین و مخزن ٢٠٠١C این مجتمع اطلاع رسانی شفاف می شود.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه وزیر نفت با تشریح چگونگی مهار آتش سوزی در برج پارازایلین و مخزن ٢٠٠١C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا که ساعت ٢ بامداد روز شنبه محقق شد، گفت: هم اکنون در حال بررسی دلایل وقوع حادثه در پتروشیمی بوعلی سینا هستیم، و بررسی دلایل وقوع آتش سوزی پس از اطفای حریق از صبح امروز آغاز شده است.

وی با بیان این که تا پایان این هفته نتایج بررسی حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا اعلام می شود، افزود: هنوز مشخص نیست که آیا قصوری در کار بوده است یا خیر، اما زمانی که نتایج معلوم شود، به طور دقیق اطلاع رسانی می کنیم.

وزیر نفت با اشاره به این که اطلاع رسانی درباره این مسئله سبب شفاف سازی می شود، ادامه داد: همچنین بررسی دلایل این مسئله سبب می شود در آینده از وقوع چنین حوادثی جلوگیری شود.

زنگنه بررسی این حادثه را فرصتی برای اصلاح روش ها، بهبود سامانه ها دانست که سبب آمادگی برای مقابله با حوادثی مشابه حادثه مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا می شود.

دلیل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا فنی است

وزیر نفت شامگاه شنبه (١٩ تیرماه) در بخش خبری ٢١ سیما با بیان این که بدون شک دلیل وقوع این حادثه فنی بوده است، یادآور شد: به دلیل نشتی پمپ پارازایلین در پتروشیمی بوعلی سینا این اتفاق رخ داد و به دو مخزن دیگر سرایت کرد.

زنگنه ادامه داد: آتش سوزی برج پارازایلین ساعت پنج صبح اطفا شد و مخزن نخست نیز روز پنجشنبه؛ اما مخزن دوم ساعت ٢ بامداد امروز خاموش شد. 

زنگنه با اشاره به شایعاتی که پیرامون حادثه آتش سوزی در بخشی از پتروشیمی بوعلی سینا مطرح شد، اظهار کرد: زمانی که زلزله ای در ایران رخ می دهد عده ای در خارج از ایران هستند که می گویند که این مسئله یک حادثه تروریستی بوده است و ما مسئول آن بوده ایم.

وزیر نفت با بیان این که عده ای دوست دارند بگویند فعالیتهای خرابکارانه در منطقه انجام می دهیم و عده ای دیگر هم در منطقه برای آنها هورا می کشند، گفت: من دیروز نیز گفتم که صحیح نیست مسلمان از مصیبت مالی که به مسلمان دیگر می رسد ابراز خوشحالی کند این مسئله با هیچ یک از آموزه های دین اسلام سازگاری ندارد.

زنگنه درباره ارزیابی خود از عملکرد اطفای حریق نیز تصریح کرد: از همان ابتدا از بخش هایی که تجربه فعالیت در اطفای حریق سنگین در صنعت نفت داشتند دعوت به همکاری کردم؛ زیرا عملیات آتش نشانی سنگین در صنعت نفت با بخشهای دیگر متفاوت است. 

وی با بیان این که تیمی که در پتروشیمی بوعلی سینا مستقر شده بودند از میان خودشان فرمانده عملیات را نیز انتخاب کرده بودند، ادامه داد: من نیز زمانی که وارد منطقه شدم از انتخابی که از سوی آنها انجام شده بود حمایت کردم و گفتم که من برای فرماندهی این جا نیامده ام زیرا اطلاعی از این موضوع ندارم اما از شما حمایت می کنم. 

زنگنه افزود: همان ابتدا همه تیم عملیات مشترک را به اطاعت از فرمانده عملیات دعوت کردم، منتها گفتم باید یک گروه مشورتی داشته باشید و همگی تصمیم بگیرید اما در عین حال از فرمانده عملیات اطاعت شود. 

جلوگیری از سرایت آتش، راهبرد صحیحی بود

زنگنه با بیان این که از نظر من راهبرد انتخاب شده راهبرد درستی بود، یادآور شد: راهبرد اتخاذ شده این بود که از سرایت آتش به مخازن دیگر با خنک کردن مخازن و تخلیه آنها تا حدی که حریق گسترش نیابد، جلوگیری کنند و زمانی که این اتفاق افتاد برای حمله به مخزن آماده شوند. 

وزیر نفت با بیان این که ظهر دیروز (جمعه، ١٨ تیرماه) با امکانات موجود حمله ای به مخزن ٢٠٠١c مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا صورت گرفت که موفقیت آمیز نبود، ادامه داد: بنابراین صبر کردند تا  آتش اندکی فروکش کند و با توجه به این که بخشی از هیدروکربور موجود در مخزن تخلیه شده و بخشی نیز سوخته بود، حمله دوم را شب هنگام آغاز کردند تا سرانجام ساعت ٢ بامداد شنبه حریق به طور کامل اطفا شد.

زنگنه تاکید کرد: از نظر من راهبری عملیات مشترک اطفای حریق در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا از سوی افراد حرفه ای، وظیفه شناس و فداکار انجام شد.

همه اقوام ایرانی برای حمایت از سرمایه ملی بسیج شده بودند

وی با تشکر از فرماندهی عملیات و آتش نشانانی که از شرکت های نفتی، مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاه ها، سازمان بنادر و کشتیرانی، شهرداری اهواز، شهرداری ماهشهر و هلال احمر برای مهار آتش گردهم آمده بودند، اظهار کرد: دیشب پس از خاموش شدن آتش به جمع آتش نشانان رفتم، جمعی که شامل همه اقوام ایرانی از عرب، فارس، آذربایجانی، آبادانی، ماهشهری و دیگر مناطق کشور با غیرت، دلسوزی و فداکاری برای حمایت از سرمایه ملی آمده بودند.

وزیر نفت با بیان این که دست آتش نشانان را می بوسم و به همه آنها ادای احترام می کنم، ادامه داد: برخی آتش نشانان ٥٠ ساعت بدون وقفه در عملیات اطفای حریق حضور داشتند، با این حال هیچ یک از آنان هنگامی که در جمعشان بودم از اینجانب درخواست شخصی نداشتند و تنها از این که آتش خاموش شد ابراز خوشحالی می کردند و من این را یک سرمایه بزرگ برای کشور می دانم.

زنگنه با اشاره به آتش نشانانی که با دمای بالای ٥٠ درجه ظرف سه روز مشغول اطفای حریق در پتروشیمی بوعلی سینا بودند، اظهارکرد: این افراد سرمایه های ملی ایران و قابل ستایش و احترام هستند. 

حریق در پتروشیمی بوعلی سینا بدون صدمه جانی اطفا شد

وزیر نفت ادامه داد: در حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا یک قطره خون هم از شخصی جاری نشد و صدمه جانی نداشتیم. 

وی با بیان این که با وجود دمای بالای هوا که بیش از ٥٠ درجه بود و حرارت آتش سوزی در مخزن دمای اطراف را به نزدیک ٨٠ درجه می رساند، آتش نشانان دست از کار نمی کشیدند، افزود: باید قدردان این آتش نشانان باشیم. 

تجهیزات باید روزآمد شود

زنگنه گفت: در چنین حوادثی معمول نیست که آتش را با بالگرد خاموش کرد و باید از تجهیزات زمینی کمک گرفت.

وزیر نفت درباره کافی بودن امکانات اطفای حریق در پتروشیمی بوعلی سینا نیز گفت: استاندار خوزستان نقش سازنده ای در بسیج امکانات داشت با این حال باید به این مسئله اشاره کنم که حضور بالگردها و هواپیما ها نمی توانست تاثیری در فرآیند خاموش شدن آتش داشته باشد، بالگردها چند مانور داشتند اما تاثیری در خاموش شدن مخزن ٢٠٠١C نداشتند. 

وزیر نفت افزود: یکی از درسهایی که از این حادثه گرفتیم این بود که ما در بحث امکانات تجهیزاتی دارای مشکلاتی هستیم و باید آنها را روزآمد و تقویت کنیم. 

وی با تاکید بر رعایت مسائل ایمنی و قوانین زیست محیطی، تصریح کرد که رعایت این مسائل و قوانین الزامی است. 

براساس گزارش وزارت نفت، وزیر نفت با بیان این که برای این که حادثه ای رخ ندهد می توان کارهای ساده ای را انجام داد، افزود: اما زمانی که حادثه ای رخ می دهد تبدیل به یک بحران می شود که جبران آن فوق العاده دشوار است. 

وی با بیان این که مسائل ایمنی و قوانین زیست محیطی، مقرراتی بدیهی است که باید برای رعایت آنها سخت گیری شود، گفت: نباید مسائل ایمنی را دستورهایی تشریفاتی قلمداد کنیم و باید به افراد و مدیرانی که این قوانین را رعایت نمی کنند سخت گیری کرد. 

فعالیت پتروشیمی بوعلی سینا بزودی ازسرگرفته می شود

وزیر نفت درباره زمان ازسرگیری فعالیت مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا نیز اظهارکرد: پتروشیمی بوعلی سینا بزودی وارد مدار می شود، زیرا تنها یک برج آن و مخزن ٢٠٠١C که فرآیند تولید ندارد، آسیب دیده است. 

وی افزود: متاسفانه امروز برخی خبرگزاری های داخلی ابراز خوشحالی می کردند که کل مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا نابود شده است، در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد و این مجتمع بزودی فعال می شود. 

وزیر نفت افزود: این واحد تولید میانی داشته و محصولاتی را تولید می کند که خوراک پتروشیمی های تندگویان و امیرکبیر است و مقداری از آن نیز صادر می شود.

وی گفت: براین اساس قرار شد تا زمانی که این واحد وارد مدار می شود، خوراک این پتروشیمی ها از واحدهای دیگر تامین شود تا در جریان تولید آنها وقفه ای ایجاد نشود.  

زنگنه با بیان این که حادثه پتروشیمی بوعلی سینا جزو بزرگترین حوادث این صنعت نبوده است، گفت: هم اکنون به دلیل وجود فضای مجازی، بازتاب اخبار و مسائل با پنج سال پیش متفاوت شده است.  

وی گفت: اگر پنج سال پیش اتفاقی رخ می داد، در سطح کنترل شده از طریق رادیو، تلویزیون و رسانه ها اطلاع رسانی می شد، اما امروز کسی نمی تواند فضای مجازی را کنترل کند و بخش عظیم اطلاعات از این مسیر منتشر می شود که باید به این مسئله توجه جدی کرد

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار