اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۸۹۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶
شوشان - محمدرضا چمن نژادیان فعال فرهنگی و مدنی :
نیمه اول سال هایی و در محدوده ی آبادان و خرمشهر حوادث بسیار تلخ و شیرینی رخ داده است. که در تاریخ معاصر ایران تامل برانگیز و به گونه ای برجسته و ثبت تاریخی شده اند.
  ۲۷ مرداد ۵۷ با آتش سوزی سینما رکس آبادان و کشته شدن حدود۴۲۰نفر شهروند بیگناه  تا ۲۹ شهریور ۱۳۵۹ آغاز جنگ هشت ساله تحمیلی با هجوم رژیم بعث به ایران اسلامی از طرف آبادان و خرمشهر و ۳ خرداد ۱۳۶۱ روز آزادی خرمشهر که تاریخ ساز و مایه ی شعف همیشگی و غرور ما ایرانیان به فرزندان دلیر خود شده است. و حال که در دوم خرداد ۱۴۰۱ و در آستانه ی جشن های سوم  خرداد روز پیروزی و آزادی خرمشهر عزیز با فروریختن برج ۱۱ طبقه ی متروپل در خیابان امیری آبادان باز این خطه ی دلاور پرور و عزیز مظلوم خبر ساز شد. اما اینبار شوک آور باز کام همگان از سر کشته شدن شهروندان بیگناهی آبادانی و فرزندان ایرانی مسلمان تلخ تر از قبل شده است.چرا که اینبار به اصطلاح مزدوران پهلوی ، صدام افلقی، عوامل بیگانه و اجنبی را کسی در جنایات انجام شده نتوانست متهم و انگ بزند. زیرا تمام انگشت اتهام و اشاره بسوی فساد مدیریتی، رانت نهادهای بازی کننده  با جان و بیت المال نشانه رفته و مقصر دانسته اند. در زمینه ی گرامیداشت سوم خرداد روز فتح خرمشهر  مقام معظم رهبری  در بیان عظمت و جایگاه مدافعان و حماسه ی بی مثال آزادی خرمشهر فرمایشات بیادماندنی دارند. و درباب دفاع و فتح خرمشهر و مجاهدت های صورت گرفته و سختی های متحمل شده نکاتی را برای افتخار و عبرت گیری متذکر شدند. اما از آن بالاتر بنظر  تذکری بود که در استمرار خط مبارزاتی رزمندگان دلیر ایران اسلامی برای تحقق آرمان‌هایی دادند و فرمودند خرمشهرها در راه است. که به گمان راقم این متن گذر از دهلیزهای سختی همچون متروپلهای فساد سراسر کشور و خرمشهرهای پیش روی نظام اسلامی، ملت، پیشرفت جمهوریت و اسلامیت ایرانیان باید عبور کرد. که قانونگرایی، شایسته سالاری مدیریتی ، کارآمدی ساختارهای حاکمیتی، پرهیز از تبعیض، عدالت گستری، فسادستیزی سیستمی و... در ظل اصلاحات واقعی فرهنگی و  ساختار های معیوب اولویت حیاتی پیدا کرده اند.
لیکن برای رسیدن به فتح خرمشهر های فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی... باید عُده و عِده ی علمی، امکاناتی، مدیریتی و ارادی حاکمیتی متناسب با شرایط و جبهه ی پر پیچ و خم مبارزه داشت.که صد البته اصلاح امور و برگشت به مسیر عقلانی مشارکت ، قانونمندی جامعه، اعتماد ملت، پاسخگویی شجاعانه ی شفاف، عقلانیت در حکمرانی ، فداکاری عالمانه برای توسعه، ایثارگری آزاد منشانه ی مدنی و اندیشمندانه زیر ساختهای هر گونه رویکرد تحولی و اصلاحی می باشند. تا شاید بتوان سنگرهای آرمانی و مدنی آغشته شده به ناکارآمدی، فساد اقتصادی، فرهنگی در ارکان مدیریت جمهوریت و اسلامیت نظام را یکی یکی از غاصبان متروپلیستی پس گرفت. غاصبانی که در درون مدیریتهای نظام با رنگ و لعب تملق، تحجر، تظاهر و مصادره گری ارزش ها رشد سرطانی کردند. و  تا دندان مسلح به قدرت، ثروت و عوامل فساد آور با رانت ، لابی و ریا شده اند. اشغالگرانی که با در دست داشتن سلاح های مخوف و خطرناک زر، زور و تزویر تاکنون توانستند در تاروپودهای فرآیندی مدیریتی، اجتماعی،  اقتصادی( پولی، مالی و تجاری) حتی فرهنگی مملکت بنحوی ریشه بدواندند. که بی محابا ارزشهای فتح خرمشهر و جانفشانی فرزندان این ملت محروم و شهید پرور را هم با مصادره به مطلوب  سپر بلای خود و امیال‌نامشروع قرار می دهند. و بسیار از بزرگان مذهبی  سیاسی و مدیریتی را بر خوان شراکت و اطعام لذیذ آلوده به حرام خواری و فساد نمودند. و در پشت داشته ها با حمایت برخی ساده اندیشان دینی پنهان شده اند و هم اکنون مشکلات جدی هویتی، مدیریت و اجتماعی برای اعتماد عمومی، امنیت و منافع ملی فراهم آورده اند. که باید گفت در مسیر اعتلای نظام و استیفای حقوق ملت  علاوه بر تسهیل مسیر فتح خرمشهرها، مشکلات حاد شده ی حل بحرانهای فساد انگیز  متروپلی بسیاری در سراسر مملکت در راه اصلاح امور وجود دارند. که در صورت عدم چاره اندیشی فوری می توانند شیب ناکارآمدی دست‌ اندرکاران، یاس از آینده مملکت و بی اعتمادی به حاکمیت را تندتر نمایند. 
گر چه متروپلهای فساد انگیزی زیادی با دملهای چرکین تاکنون سر باز کرده اند. ولی برخوردها علاوه بر اینکه اصلاً کافی و اقناع کننده متناسب با مفسده ها و صدمات وارده به بیت المال، بدنه ی مدیریت نظام و اعتماد ملت نبوده اند. در برخی زمینه خنثی کننده و توجیه گر هم بودند. برخورد با موسسات مالی و اعتباری و پرداخت ۳۴ همت از بیت المال به واسطه ی فشار نیروهای تریبون بدست حاکمیتی و مخالف دولت مستقر، فساد علنی طبری( طبریها در نهادهای حاکمیتی) و فاجعه بار در سطح مدیریت عالی قوه قضائیه، واگذاری گران قیمت ترین املاک به نورچشمی ها در شهرداری تهران...ابر بدهکاران و برج سازی بانکها،  عدم برخورد عادلانه و قاطع با صاحب منصبانی تجملگرایی که در املاک و منازل سران رژیم گذشته نشسته اند، عدم نظارت بر بنگاه‌های اقتصادی خصولتی، نهادی و حاکمیتی و...همه ی اینها که عامل فساد فراگیر اخلاقی، مدیریتی و اجتماعی پیدا و پنهان در منظر عام و خاص شده اند. باعث تبعیضات فراوان فراگیر مشهوده شده، بی عدالتی گسترده و فلاکت فزاینده ی اکثریت ملت شده اند.لذا هم خرمشهرهای در راهند و هم متروپل های در آینده ی نه چندان دور ناشی از فساد با رانت و لابیگری در پرتو زر،  زور و تزویر نهادینه شده در راه هستند. که موجب ویرانگری امید و اعتماد ملت بیش از پیش می باشند.و باید برخورد های قاطع تر و ملموس باور آور در نزد ملت از مرحله هشدار و شعار به فاز عمل و عملیاتی برسد. وهمه جانبه همچون عملیات بیت المقدس با رمز یا علی ابیطالب برای دفاع و آزادی خرمشهرهای در راه اصلاح امور و جلوگیری از ویرانی سینما رکس ها و متروپلها باید اقدام عاجل گردد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار